Otthon
Lakásépítési offenzívába kezdett Bécs – sünöknek
Egy privát kezdeményezés nyomán sünöknek készítenek téli szállásokat Bécsben, hogy ezzel segítsék a védett állatok áttelelését. Az ágakkal és deszkákkal megerősített levélkupacokat rendszeresen ellenőrzik, és ki is táblázzák, hogy laknak bennük.
Idén először közös sünvédelmi projektbe kezdett a Bécsi Városháza Környzetvédelmi Ügyosztálya (MA 22), a városi kertészet, a 22. kerületi önkormányzat és a lakásügyekért felelős Wiener Wohnen. Kerületszerte téli szállásokat rendeznek be a tüskés állatoknak, hogy így segítsenek nekik átvészelni a hideget.
A projekt egy 22. kerületi lakos kezdeményezésére jött létre, aki a saját kertjében már évek óta nem használ vegyszereket, nem takarítja el a levélkupacokat és különféle természetes menedékeket kínál a kisebb testű vadállatoknak. Amikor a kerülethez és a városhoz fordult, hogy nagyobb volumenben is megvalósítaná az ötletét, nyitott fülekre, segítőkészségre és szakértő partnerekre talált.
Az önkormányzati lakásokat fenntartó Wiener Wohnen ugyanis például a nagy lakótelepek félreeső zugaiban már 25 éve meghagy egy-egy levélkupacot, hogy menedékhelyet és téli szállást biztosítson különböző vadállatoknak. Az évek során azonban megtanulták, hogy a túl nagy kupacok nagyon gyorsan szemétheggyé változnak, a kisebbeket pedig előszeretettel túrják szét a kutyák. A legjobb, amikor parkok, játszóterek csendes részein, alacsonyabb bokrok között hagyják ott a lehullott leveleket. Hasonlóan járnak el a városi kertészet dolgozói is: itt-ott „elfelejtenek” egy-egy levélkupacot.
A mostani közös projekt a két évvel ezelőtti sünszámlálás eredményein alapul, amikor arra kérték a bécsieket, hogy jelezzék a környezetvédelmi ügyosztálynak, hol láttak sünit a városban. Akkoriban főleg a 10., 21. és 22. kerületből érkeztek bejelentések, összesen 1.200 sünről. Így most a 22. kerületben, Donaustadtban rendezik be először a téli kvártélyokat. A lehullott falevelet, gallyat összegereblyézik és a kupacot deszkákkal illetve nagyobb ágakkal erősítik meg, nehogy a szél szétzilálja őket. A tél során a kupacokat rendszeresen ellenőrzik és egy információs táblát is elhelyeznek mellettük, hogy mindenki hagyja békén a sünöket. Az életükbe kerülhet ugyanis, ha idő előtt felébresztik őket a március-áprilisig tartó téli álmukból.
Otthon
Zöld színnel a fenntarthatóságért és a tudatosabb döntésekért
Egyedi zöld színt vezet be termékein a kulacsokat és Microdrinkeket forgalmazó Waterdrop vállalat. A feltűnő, élénk színnel a vállalat kifejezi elköteleződését a környezetvédelem és fenntarthatóság mellett, és egyben szeretné felhívni a figyelmet a környezettudatosabb életmód fontosságára, és a választás lehetőségére.
A fenntarthatóság és környezetvédelem iránti elköteleződés nem csupán egy divatos trend, hanem egy olyan felelősségvállalás, amelynek közvetlen hatása van a személyes életünkre. A Waterdrop eddig is küldetésének tekintette a természetes vízfogyasztás népszerűsítését és az egyszer használatos műanyag palackok számának csökkentését. Ennek érdekében akítvan részt vesz a környezettudatosság növelésében, együttműködik környezetvédelmi szervezetekkel környezeti problémák megoldásán, támogatja a tiszta vízhez való hozzáféréssel foglalkozó programokat, valamint az óceánokban felhalmozódott műanyag palackok összegyűjtését. A Plastic Bank szervezeten keresztül minden eladott waterdrop kulacs után két PET-palackot gyűjt be a világ óceánjaiból. Termékei természetes alapanyagokból készülnek és felelős forrásból származnak, a csomagolásnál pedig arra törekszik, hogy fenntarthatóbb megoldásokat alkalmazzon, újrahasznosítható, komposztálható vagy környezetbarát anyagokat használjon.
A waterdrop Signature Zöld szín elsőként a nemesacél kollekcióban jelenik meg három változatban, és fokozatosan jelenik majd meg minden termék csomagolásán. A vállalat az új, feltűnő waterdrop Signature Zöld színe célja nemcsak a vállalat zöld gondolkodásának kinyilvánítása, hanem hogy ráirányítsa a figyelmet a környezettudatosabb döntések lehetőségére, amelyek egy fenntarthatóbb életmód kialakítására ösztönözhetnek.
Íme néhány apró változtatás, amelyekkel elkezdhetjük beépíteni a környezettudatosságot az életünkbe:
- Kerüljük a felesleges hulladékot
Az életmódunk kialakításakor fontos szerepet játszik, hogy milyen termékeket vásárolunk. Az egyszer használatos műanyag csomagolású termékek helyett választhatunk a tartós, újrahasznosítható alternatívák közül. A feláras műanyag zacskók vagy papírtáskák helyett használhatunk otthonról hozott szatyrokat.
- Támogassuk a helyi termelőket
Vásároljunk helyi termékeket és támogassuk a környezetbarát termelést. Ez nemcsak a helyi gazdaságot erősíti, hanem csökkenti a szállítás költségeit és a környezeti lábnyomot is.
- Csökkentsük az energiafogyasztást
Az energiatakarékosság nemcsak a számlát csökkenti, hanem a környezeti terhelést is. Egyszerű lépésekkel is, mint például az energiatakarékos izzók használatával, a használaton kívüli elektronikai berendezések kikapcsolásával és a háztartási gépek rendszeres karbantartásával is sokat spórolhatunk.
- Étkezzünk tudatosabban
Fogyasszunk több növényi alapú ételt, és kerüljük a feldolgozott élelmiszereket. Növeljük a természetes vízfogyasztást és keressünk természetes ízesítőket. Ezekkel nemcsak a bolygónk, hanem saját egészségünk érdekében is sokat teszünk.
- Támogassuk a környezetvédelmi kezdeményezéseket
Csatlakozzunk vagy támogassunk helyi vagy nemzetközi környezetvédelmi szervezeteket és kezdeményezéseket, vegyünk részt fenntartható életmódra ösztönző kihívásokon. A közösség ereje nemcsak ösztönöz, hanem fel is tölt energiával.
Bár ezek a változtatások apró cseppeknek tűnnek a tengerben, a Waterdrop hitvallása, hogy cseppről cseppre juthatunk el a nagy változásokhoz.
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés