Kapcsolatfelvétel

Design

Önmagát hűtő sörösdoboz

Létrehozva:

|

Húsz évvel ezelőtt az amerikai Mitchell Joseph eldöntötte, hogy megoldja a modern világ egyik nagy kihívását: hogyan készítsünk olyan sörösdobozt, amely képes önmagát lehűteni.

Megtervezett egy dobozt, amely a HFC-134a hűtőközeget használta. A prototípusa működött: néhány perc alatt lehűtötte a folyékony anyagot. Viszont volt vele egy probléma: a HFC-134a üvegházhatású gáz, ráadásul 1400-szor hatásosabb, mint a szén-dioxid. Joseph egyetlen dobozának működtetése felért 800 kilométer autózással, ráadásul az USA környezetvédelmi ügynökségének előírásai szerint illegális volt. Nem meglepő, hogy az eredeti tervből soha nem indult meg a termelés. Idén Joseph bemutatta a ChillCant, egy teljesen legális, önmagát hűtő dobozt, amely három perc alatt 15 fokkal hűti le tartalmát.

A ChillCanben egy nagy nyomású szén-dioxidot tartalmazó, henger alakú kamra van, amely egy szelepben végződik, ezt pedig egy gomb zárja le. Amikor a felhasználó megnyomja a gombot, a szelep kinyílik, és a szén-dioxid kiáramlik a doboz alján a levegőbe. Ahogy a gáz kitágul, hőt von el a körülötte lévő folyadéktól, ezzel pedig csökkenti a hőmérsékletét. A speciális dobozba egyelőre energiaital kerül. Néhány USA-tagállamban már nyáron bevezetik, országszerte pedig 2014-től lesz elérhető.

forrás: index.hu

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Design

Megnyílt a Mol új székháza

Megnyílt a Mol Campus, a vállalat új székháza Budapesten, a Kopaszi-gát mellett; az épületben 2500 ember dolgozik majd a cég növekedésén, mert biztosítani kell Magyarország energiaellátását – mondta a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója a megnyitó ünnepségen, csütörtökön.

Létrehozva:

|

Szerző:

Hernádi Zsolt hozzátette, az épületet a Foster + Partners és magyarországi partnere, a Finta Stúdió tervezte. A belsőépítészeti megoldásokat a Kinzo és a Minusplus tervező és designer iroda dolgozta ki. A kivitelezésért pedig a Market Építő Zrt. felelt. Emlékeztett, 2016-ban azért döntöttek úgy, hogy új saját tulajdonú székházat építenek, mert hittek a jövőben. Hozzátette, a Campus a jövő generációinak készült, az épület azt üzeni: “a Mol itt volt, itt van itt is lesz a következő évtizedekben”. Kiemelte, a Mol Magyarország első olyan zászlóshajója, amely külföldön is sikereket tudott felmutatni. Ma már a régió meghatározó iparvállalata. A Mol-csoport a világ 21 országában van jelen. Ugyanakkor jelezte, bármennyire is nemzetközi a cég “itthon otthon van”, mert a Mol magyar multiként úgy döntött, hogy Budapesten építkezik, itt építik meg a jövő irodaházát. Hernádi Zsolt arra is kitért, hogy az üzemanyag fronton elszabadult káoszt valamennyire sikerült csillapítani, szerdán már 30 százalékkal csökkent a fogyasztás az elmúlt napokhoz képest, de még nem állt helyre a rend.

Ratatics Péter, a vállalatcsoport fogyasztói szolgáltatásokért felelős ügyvezető igazgatója közölte, a Campus 143 méter magas, nettó alapterülete 86 ezer négyzetméter. Az MTI kérdésére elmondta, az új székház felépítését a Mol saját forrásból finanszírozta, a beruházás értékét azonban üzleti titokra hivatkozva nem hozta nyilvánosságra. Azt azonban megjegyezte, hogy a Campus a Magyarországon felépülő irodaházaknál nagyjából 20 százalékkal magasabb értéket képvisel. A megnyitót követően a történelmi egyházak XI. kerületi képviselői megáldották a Mol Campust.

A helyszínen kiadott közlemény szerint a Mol Campus Budapest egyik legdinamikusabban fejlődő városrészében, a BudaParton épült fel. A Mol 2500, eddig 9 különböző telephelyen dolgozó kollégáját költözteti az új székházba. Hozzátették, az olyan innovatív megoldásoknak köszönhetően, mint az épületen található 900 négyzetméternyi napelem, valamint a geotermikus energiát használó hűtési és fűtési rendszer a Mol Campus a legszigorúbb fenntarthatósági elvárásokat is teljesíti.

 

 

Advertisement

Kép: MTI/Balogh Zoltán

Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!