Zöld Közlekedés
Pilótanő az elektromos autóban

A diákok számára nemcsak szórakozás, hanem komoly tudásanyag is az elektromos autó építése. A Kandó Electric csapat idén is rajthoz áll Rotterdamban, hogy a világ legjobbjaival versenyezzenek.
A kecskeméti KEMU Kandó szakközépiskolájának Kandó Electric csapata új tagokkal és női sofőrrel utazik Rotterdamba, a nagy múltú Shell-Eco Marathon világversenyre. A világ egyik legizgalmasabb üzemanyag-hatékonysági és mobilitási versenyének célja, hogy a diákokból álló csapatok saját tervezésű és építésű autóikkal egy liter üzemanyaggal vagy egy kilowattórának megfelelő energiával a lehető legnagyobb távot tegyék meg. Hazánkat eddig több főiskolai csapat, köztük a Gamfos, illetve egyedüli középiskolaként a Kandó képviselte. Szép eredménnyel zártak. A Kandó Electric csapat történetében eddigi legjobb eredményt érték el, járművük 433,3 kilométert lenne képes megtenni 1kWh energiával, azaz közel 40 forintból. Emellett elhozták a verseny egyik külön díját, a „Design Award”-ot, melyet a jármű formai tervezéséért és kiváló minőségű kivitelezéséért érdemelték ki.
A kandósok – az iskola profiljának megfelelően – idén is elektromos meghajtású autóval vágnak neki a távnak. Mészáros Károly tanár irányításával az autó építés tavaly novemberben kezdődött el. A csapat tagjai: Fricska Zsuzsanna pilóta, Kiséri Balázs csapat manager, Varsányi Gábor kéttannyelvűs mechatronikus tanuló, Ádám Patrik informatikus.
– Új csapat, új pilóta, új kihívások! Röviden így jellemezhetném a Kandó Electric-et – mondta Mészáros Károly műszaki tanár. – A verseny ugyanaz, de a szabályok módosultak, így szinte az alapoktól újra kell építenünk az autót. A külső marad a tavalyi, viszont a belső teljesen megújul az új szabályok értelmében. Eddig hátsó kerék kormányzású autónk volt, melyet most első kormányzásúvá kellett alakítanunk. Változás, hogy akkumulátorból csak egy lehet, korábban engedélyezett volt egy segéd akkumulátor. Be kell építeni egy holt ember kapcsolót, mely ha a pilóta elszédülne, akkor az autót megállítja. Emellett ha marad rá időnk, beépítünk az autóba egy olyan fékrendszert, mely vész esetén lefékezi az autót.
Hatalmas munkában vagyunk, szerteágazó, aprólékos az egész. Ügyesek a fiatalok, például saját maguk tervezték meg az új műszerfalat és az új tükörfelfogatást. Sokkal egyszerűbb lenne egy teljesen új autót építeni, de az átépítés költségkímélőbb. S nekünk ez a mérvadó, hiszen nagyon kevés pénzünk van, szponzorokat pedig nehéz találni. A verseny májusban lesz Rotterdamban, egyelőre még azt sem tudjuk, hogyan jutunk ki – tette hozzá.
A csapat összetétele is jelentősen megváltozott. A tavalyi csapatban több végzős, illetve most érettségi előtt álló srác volt, így rájuk személyesen már nem számíthatnak a versenyen, de a felkészülésben Polyák Zoltán, korábbi pilóta és Szendrei István is tapasztalatával és szakmai tudásásval segít. Rajtuk kívül még Fazekas István tanár elektronikában és a programozás terén nyújt hasznos segítséget.
– Nagyon örülök, hogy Zsuzsa személyében egy talpraesett, ügyes lányra találtunk, aki kiváló pilóta lesz. Jó érzéke van a vezetéshez. Súlya még az ötven kilót sem éri el, ami súly szempontjából nagyon jó nekünk. Mivel még csak 9. osztályos, így három évre megoldottuk a pilóta kérdést.
A versenyen szeretnénk a tavalyi eredményt hozni, de a szabálymódosulások végett örülhetünk annak is, hogy ha a pályán maradunk. Az autó alkalmas rá, különösen ha megkapjuk az ígért motort. A szponzorokon rengeteg múlik, hiszen mi teljesen tőlük függünk. Egy évben több versenyen is szívesen elindulnánk, csak nincs rá pénzünk. Nagy álmunk, hogy a rotterdami mellett részt vehessünk a francia, az angol, a finn és a spanyol versenyeken. Szakmai munkánkra sok helyen felfigyeltek már a versenytársak. Legutóbb épp Kuala Lumpurba hívtak minket versenytársak szakmai találkozóra. Örültünk az elismerésnek, de marad az internetes tapasztalatcsere.
forrás: baon.hu

Zöld Közlekedés
Hatalmas akkumulátorgyár létesítését tervezi a Porsche
A Porsche, a Volkswagen konszern sportkocsikat gyártó leányvállalata jelentősen növelné kapacitását az elektromos autókban használatos akkumulátorok gyártásában.

A Porsche évi 10-20 gigawattóra áramtároló kapacitással rendelkező akkumulátorcellák előállítására alkalmas üzemberuházást tervez a következő években – jelentette be Lutz Meschke, a Porsche pénzügyi igazgatója szerdán a stuttgarti vállalat féléves eredménybeszámolója alkalmából tartott telefonos konferenciabeszélgetésen. A Porsche befektetőket is toboroz beruházási terve megvalósításához. “Egy 20 gigawattórás akkumulátorcella-üzem 2-3 milliárd eurós beruházást igényel” – mondta Meschke, hozzátéve, hogy a cég számára ez túl nagy pénzügyi terhet jelentene, ezért külső befektetőket is be kíván vonni.
A Porsche májusban teljes egészében átvette a korábban a Customcells vállalattal üzemeltetett Cellforce akkumulátorcellás közös vállalatot. A közös vállalat eredetileg 100 megawattóra kapacitást tervezett létesíteni egy Reutlingen és Kirchentellinsfurt közös ipari területén fekvő üzemben. A Porsche a nagyteljesítményű cellákkal kapcsolatos terveit a Volkswagen konszern akkumulátoros leányvállalatával, a Powerco-val együttműködésben valósítaná meg. A Cellforce és a Powerco együttműködése szinergikus előnyöket kínál – mutatott rá Meschke. Egyrészt a Powerco úgynevezett “egységcellát” tervez a konszern tömegmárkái számára kialakítani, másrészt a Volkswagen konszernnek részesedése van a svéd Northvolt akkumulátorgyártó vállalatban is, amellyel együtt nagyteljesítményű cellákat akarnak gyártani Észak-Svédországban. A Porsche akkumulátorcellákat gyártó üzemének a helyszínéről még nem született döntés – mondta Meschke. Megfogalmazása szerint ehhez “szépségversenyt” rendeznek majd európai országok, valamint az Egyesült Államok és Kanada bevonásával.
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés