Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Szenzációs cápavideókat rögzített a japán kamera

Létrehozva:

|

Különleges felvételeket készítettek azok a speciális víz alatti kamerák, amiket a Tokiói Egyetem és a Hawaii Tengerbiológiai Intézet munkatársai rögzítettek a Hawaii környékén élő cápák közül néhányra. A felvételek segítségével a ragadozók életének olyan pillanatait és jellemzőit próbálják tanulmányozni, ami általában rejtve maradnak a kutatók elől.

A kamerák különlegessége abban rejlik, hogy bár a lehető legtöbb adat mellett ráadásul videót is rögzítenek, elég kicsik ahhoz, hogy ne zavarják az állatokat a mindennapokban. Az eszközt a halak hátúszójára rögzítik, de a kamera csak két hétig marad ott. Ekkor automatikusan leoldja magát, majd a felszínre emelkedve jelzi a szakembereknek, hogy pontosan hol találhatják meg.
A februárban közzétett, de a net figyelmét eddig jórészt elkerülő felvételek igazolták a tudósok előzetes elvárásait, valóban kivételes helyzeteket mutatnak be. Látszik, hogy viselkednek a cápák más halak (köztük egyéb fajú cápák) társaságában, de az is kiderült, hogy nem úgy úsznak, ahogy a szakemberek korábban gondolták. Eleve máshogy úsznak a mélyebb vizekben élő, illetve a sekélyebb, part menti vizeket kedvelő cápák, de a mérések szerint úgy általában is többször úsznak erőből, mint hogy hagynák, hogy csak a tengeráramlatok mozgassák őket.

forrás: index.hu

Advertisement
Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöldinfó

Szavazz a bokrok hangjára – elindult a 2026-os év madara-választás

Július 25-ig várja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a voksokat az év madarára, a lakosság a kis poszáta, az énekes rigó és kerti geze közül választhat.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Az MME 1979-óta választja meg az év madarát, ami 2011 óta rendszerint közönségszavazással történik. 2026-ra három, bokorban fészkelő madárfaj, a kis poszáta, az énekes rigó és kerti geze közül választhat a lakosság az egyesület honlapján július 25-e 12 óráig – közölte az alternativenergia.hu. A bokrosok menedéket nyújtanak rengeteg élőlény számára. Sok madár találja meg itt fészkelő- és táplálkozóhelyét, és a vonulás alatt még több használja megállóhelyként, zöld folyosóként ezeket a területeket. Ezért is fontos, hogy ezekre természetbarát szemmel, értékes élőhelyként és ne “rendezetlen bozótként” tekintsünk. A kis poszáta verébnagyságú, de annál karcsúbb madár. Színezete nem feltűnő, jellegzetes “lüktető” éneke alapján azonban könnyű felismerni. Rovarevő, elsősorban lepkehernyókkal, levéltetvekkel táplálkozik. Hazánkban gyakori fészkelő, tavasztól őszig találkozhatunk vele ártéri erdőkben, bokrosokban, de akár városi parkokban is. A telet Afrikában tölti.

Az énekes rigó a fekete rigó után a második leggyakoribb települési fészkelő rigónk. A rokon fajnál kisebb, attól teljesen eltérő színezetű, így könnyű elkülöníteni attól. Életmódja és táplálkozása a fekete rigóéhoz hasonló, de jobban kedveli az üdébb, párásabb parkokat, kerteket, ahol bőven talál kisebb házas csigákat. Fészke igazi remekmű, belsejét nyálával kevert korhadó faanyaggal simára tapasztja. A telet főként a mediterráneumban tölti, de vannak áttelelő példányai is. A kerti geze verébnagyságú, ritkán megfigyelhető madár. Hasoldala világos sárgás, hátoldala sötétebb barnás, esetleg olajzöldbe hajló, lábai kékesszürkék. Fészkeléshez sűrű növényzetet igényel, ezért leginkább nedves területeken, ártéri erdőkben fordul elő. A telet Afrika déli, szubtrópusi részén tölti, hozzánk csak késő tavasszal érkezik, és a költés befejezése után, nyár derekán megkezdi a vonulást a telelőterületek felé.

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák