Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Új holland egyetem – építészeti stílusbravúr

Létrehozva:

|

Igazi építészeti stílusbravúrnak számít egy holland cég nemrégiben kivitelezett, bámulatos, henger alakú épülete, amely Hollandia egyetlen olyan egyetemének biztosít helyszínt, ahol ökológiai és mezőgazdasági ismereteket oktatnak, illetve az ezzel kapcsolatos kutatói tevékenység a fő profil.

A fenntarthatóság jegyében megépült, merész építkezésről tanúskodó centrum megannyi tanteremnek, laboratóriumnak és irodának teremt ideális képző-és oktatóhelyet. Az üveghomlokzattal borított kör alakú épület nemcsak a fenntarthatóságot képviseli, ennek a követelménynek felel meg, hanem a tervezése az energiahatékonyság kívánalmainak is eleget tesz. A külcsín mellett a praktikum is “vezette” a tevezők kezét, hiszen úgy alakították ki a káprázatos megjelenési épületet, hogy ott minimumra csökkentsék az energiaveszteséget és a hatalmas üvegfelületek révén a természetes fény jól hasznosuljon. Gondoltak az épületben tartózkodók közérzetére, egymás közötti viszonyára is, ugyanis a belső terek a szokásos egyetemi “közlekedőknél” sokkal nyitottabbak. Minden közösségi tér a diákok, a tanárok és a kutatók közötti interakciót szolgálja. A zöld oszlopok beépítése pedig barátságos, természetközeli érzetet ad az épületnek.

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!