Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Új holland egyetem – építészeti stílusbravúr

Létrehozva:

|

Igazi építészeti stílusbravúrnak számít egy holland cég nemrégiben kivitelezett, bámulatos, henger alakú épülete, amely Hollandia egyetlen olyan egyetemének biztosít helyszínt, ahol ökológiai és mezőgazdasági ismereteket oktatnak, illetve az ezzel kapcsolatos kutatói tevékenység a fő profil.

A fenntarthatóság jegyében megépült, merész építkezésről tanúskodó centrum megannyi tanteremnek, laboratóriumnak és irodának teremt ideális képző-és oktatóhelyet. Az üveghomlokzattal borított kör alakú épület nemcsak a fenntarthatóságot képviseli, ennek a követelménynek felel meg, hanem a tervezése az energiahatékonyság kívánalmainak is eleget tesz. A külcsín mellett a praktikum is “vezette” a tevezők kezét, hiszen úgy alakították ki a káprázatos megjelenési épületet, hogy ott minimumra csökkentsék az energiaveszteséget és a hatalmas üvegfelületek révén a természetes fény jól hasznosuljon. Gondoltak az épületben tartózkodók közérzetére, egymás közötti viszonyára is, ugyanis a belső terek a szokásos egyetemi “közlekedőknél” sokkal nyitottabbak. Minden közösségi tér a diákok, a tanárok és a kutatók közötti interakciót szolgálja. A zöld oszlopok beépítése pedig barátságos, természetközeli érzetet ad az épületnek.

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Szolnokon épült meg a jövő energiatárolója – a MAVIR kulcsfontosságú projektje készült el

Nappali áram éjszakára: a zöldenergia stabilitásának kulcsa már működik.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Magyarország legnagyobb hálózati integrált energiatárolóját építette meg vissza nem térítendő állami támogatással, uniós forrásból a Mavir átviteli rendszerirányító Szolnokon, a 20 megawatt összteljesítményű, 60 megawattóra kapacitású létesítmény 8 milliárd forintból valósult meg – adta hírül az alternativenergia.hu. Hozzátette, a kormány 2010 óta az energiapolitikáját három pillérre építi, a zöldenergia-napenergia felfuttatására, az atomenergiára, és a geotermikus képesség fejlesztésére. A fenntartható energiaforrások aránya jelzi, hogy Magyarország a zöldátállás terén hatalmasat lépett előre. Olyan mértékű napenergia-kapacitással rendelkezik az ország, ami a nappali és az éjszakai árak között jelentős eltérést okoz: nappal alacsony, az esti órákban pedig magas árakat eredményez – fejtette ki. A megoldás egyrészt olyan gázerőművek üzembe állítása, amelyek képesek kiegyenlíteni az áramtermelést a napenergia megszűnése esetén. A másik megoldás a napközben megtermelt villamos energia tárolása az esti órákra. A kereslet és kínálat jobb összehangolásához, a szélsőséges napközbeni ármozgások kiegyensúlyozásához korszerű tárolói kapacitásokra van szükség – hangsúlyozta.

Ezért indította a kormány a tárolói programját, a munkák beérni látszanak, jelenleg 180 milliárd forintot lehet energiatárolók üzembe helyezésére fordítani – ismertette. Az uniós forrásból megvalósult egyik első ilyen beruházás Szolnokon létesült, ez a most üzembe állt legnagyobb hálózati integrált energiatároló az országban. Kitért arra, hogy jelenleg 114 megawatt teljesítményű energiatároló működik Magyarországon. Jó esély van arra, hogy a rendelkezésre álló 180 milliárd forint forrásból 2030-ra 1 gigawatt lesz. Jelezte: hamarosan elindul 50 milliárd forintos keretösszeggel a Jedlik Ányos Programban a hazai gazdasági társaságok újabb beruházásait ösztönző tárolólétesítési pályázat. Kállai Mária (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője köszönetet mondott a kivitelezésért a Szolnok környékiek nevében, a beruházás hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország energiaellátása tisztább, kiszámíthatóbb, biztonságosabb legyen. Szalay Ferenc, Szolnok és térsége fejlesztéséért felelős miniszteri biztos elmondta: 6-7 napelempark létesült Szolnok térségében, a most átadott fejlesztés megoldja a tárolási képességet.

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák