Kapcsolatfelvétel

Zöld Közlekedés

Némák és gyorsak, íme a Formula E

Létrehozva:

|

Forma-1-szerű autók elektromotorral, mi az? Forma-E! Szépek, csendesek, zöldek, és nem bírnak ki egy versenytávot sem, ezért pilótánként és versenyenként kettő kell belőlük. A volt F1-klasszisok már próbálgatják a hang nélküli autóversenyzést. De mi értelme van ennek?

Május közepén célegyenesbe fordultak az elektromos autóverseny-sorozat előkészületei, miután megkapta az első szállítmány Spark-Renault SRT 01E autókat a Forma-E 2014-15-ös szezonjában induló tíz csapat.

Lehet-e ez a jövő Forma-1-ének kezdete?

2012 augusztus végén Michael Schumacher és Jenson Button hangosan nevetett fel, amikor a Belga GP sajtótájékoztatóján feltették nekik a kérdést, mit szólnak hozzá, hogy pár év múlva indul egy autóverseny, amin hangtalan együlésesek fognak körözni. „Nem lesz hangjuk? Azt meg hogy gondolják?” – kérdeztek vissza mindketten.

Két évvel később az előkészületeket, a kocsikat és a pilótákat látva azonban már biztosan komolyabban vennék a kérdést. Az egész verseny ugyanis rém praktikus és pontosan napjaink társadalmi viszonyaira találták ki. Teljesíti mindazt, amit az autóipar akar: csendes, környezetbarát, olcsó, és találkozik azzal, amit az emberek is keresnek: közel van, könnyen elérhető, szemre is vonzó, szórakoztató, és már most ismert nevek vannak benne, akikre felfigyelnek az F1-drukkerek is.

A Dallara és a Spark összesen 42 autó legyártását vállalta még 2012 novemberében, a prototípus tesztjei már 2013 szeptemberében elkezdődtek, és a versenysorozat főnöke, Alejandro Agag szerint 3000 km fölött járnak a fejlesztőpilótáik, így nyugodt szívvel adták át a kocsikat a csapatoknak. Ilyen sok autóra egyébként azért van szükség, mert a 10 csapat két-két pilótája fejenként két kocsit használ egy futamon, így összesen 40 autó kell egy versenyre.

Advertisement

A doningtoni központban május 15-én átadott 10 autó viszont már nem a Renault ezüstös festését kapta, hanem a szénszálas kasztni natúr, fekete színében érkezett, hogy a csapatok nekiállhassanak a saját mintájukra fényezni őket, illetve hogy az utolsó alkatrészig tökéletesen megismerkedjenek a gépekkel, hogy aztán július 3-4-én megkezdődjön az első hivatalos Forma-E teszt Doningtonban.

Az istállók közül egyelőre csak négy nevezte meg pilótáit (Andrettiék csak egyet): Az Audi Sport ABT Lucas di Grassival és Daniel Abttal indul, a Mahindra Racing Karun Chandokkal és Bruno Sennával, míg a Virgin Ricing Sam Birddel és Jaime Alguersuarival képzeli el az első idényt. Az Andretti Autosport május 29-én jelentette be Franck Montagy szerződtetését, második pilótájuk még nincs. Közülük di Grassi, Chandhok, Senna, Alguersuari és Montagny is szerepelt a Forma-1-ben, vagyis pilóták több mint fele.

A többi 14 helyet egy 34 fős csoportból töltik majd ki, az FIA ugyanis negyven pilótát hívott meg a Forma-E Vezetői Klubjába. Közöttük rutinos, volt F1-pilóták is vannak szép számmal, mint például Jarno Trulli (256 F1-futam), Nick Heidfeld (185), Szato Takuma (92), Vitantonio Liuzzi (81), Sébastien Buemi (55), Christian Klien (51), Narain Karthikeyan (48), Christijan Albers (46), Sebastian Bourdais (27), Jérome d’Ambrosio (20), Robert Doornbos (11), de szerződésre pályázik a 138 IndyCar-futamot maga mögött tudó Marco Andretti, a hölgyek képviseletében pedig Katherine Legge. Bruno Senna (46), Jaime Alguersuari (46), Lucas di Grassi (19), Karun Chandhok (11) és Franck Montagny (7) is közülük került ki.

A Formula E negyvenfős pilótalistája
Daniel Abt (német), Christijan Albers (holland), Jaime Alguersuari (spanyol), Marco Andretti (amerikai), Nathaneal Berthon (francia), Sam Bird (brit), Marco Bonanomi (olasz), Sébastien Bourdais (francia), Alex Brundle (brit), Sébastien Buemi (svájci), Adam Carroll (brit), Karun Chandhok (indiai), Dani Clos (spanyol), Ben Collins (brit), Conor Daly (amerikai), Jérome d’Ambrosio (belga), Lucas di Grassi (brazil), Roberto Doornbos (holland), Kuba Geirmaziak (lengyel), Nick Heidfeld (német), JR Hildebrand (amerikai), Hirakava Rio (japán), Narain Karthikeyan (indiai), Christian Klein (osztrák), Jon Lancester (brit), Katherine Legge (brit), Vitantonio Liuzzi (olasz), Ma Csing Hua (kínai), Nicolas Minassian (francia), Franck Montagny (francia), Giorgio Pantano (olasz), Agustin Paya (spanyol), Adrian Quaife-Hobbs (brit), Stéphane Sarrazin (francia), Bruno Senna (brazil), Oriol Serviá (spanyol), Andy Soucek (spanyol), Szato Takuma (japán), Adrien Tambay (francia), Jarno Trulli (olasz).

Bár Ma Csing Hua egyedüli kínai a jelöltek között, alighanem biztos a helye a kínai China Racingnél, az amerikai csapatoknál pedig vélhetően az indycarosok pályáznak majd nagyobb eséllyel, mint például Hildebrand vagy Servia. A versenyzők mindegyikének legalább B-osztályos nemzetközi licenc, illetve egy, az FIA által külön kiadott FIA E licenc kell a részvételhez.

Advertisement

A június 4-i teszten egyébként a hét, már bejelentett pilóta mellett olyanok is segítettek a csapatoknak, akiknek még nincs szerződésük. Így az e.dams autóját az egyik alapító, Alain Prost fia, Nico vezette, a Super Aguri garázsában Kevin Korjus és Antonio Felix da Costa is feltűnt, a Draysonba Jean-Karl Vernay, a China Racing kocsijába Antonio García ült be, a Venturi pedig a rutinos F1-es Nick Heidfeldre bízta az autót. A gyári tesztgépet Juan Manuel Lopez vezethette.

Az első körök után az Andretti volt a leggyorsabb, mögöttük Venturi, Virgin, e.dams, Drayson, Abt, Mahindra, China, a gyári modell, majd Super Aguri volt a sorrend – a Dragon nem futott. A legjobb és a leglassabb köridő között 8 másodperc volt a különbség. De mindez még nagyon korai, mint az év első tesztnapja a Forma-1-ben, sőt.

A teljes cikk itt olvasható.
http://sportgeza.hu/forma1/2014/06/09/formula-e/

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Közlekedés

Az Egyesült Királyságban 12. hónapja csökkent zsinórban a járműgyártás

Az éves szintű visszaesés 11,6 százalék volt a brit autógyártók és autókereskedők szövetségének (SMMT) honlapjára fölkerült adatok szerint.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A múlt hónapban 82 178 járművet gyártottak az Egyesült Királyságban. Ebből a belföldi piacra – éves összevetésben – 22,3 százalékkal kevesebb, 18 401 készült, míg a kivitel 8 százalékkal, 63 777-re zsugorodott. Az EU továbbra is a brit személygépkocsik fő célpiaca, ide irányult az export 53,5 százaléka. A második helyen az Egyesült Államok állt 19,7 százalékkal, a harmadikon pedig Kína, 6,3 százalékkal. Az EU-ba 9,6 százalékkal, Kínába pedig 10,9 százalékkal csökkentek a szállítások februárban, miközben az Egyesült Államokba 34,6 százalékkal megugrottak. Az Egyesült Királyságban 27 398 elektromos járművet és hibridet gyártottak februárban, ami 5,6 százalékkal kevesebb a tavaly februárinál.

Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák