Otthon
Beköltöztek az első lakók az új bécsi városnegyedbe

Beköltözött az első ötven lakó Bécs új városnegyedébe, Aspernbe. Európa legnagyobb városfejlesztési projektje 2030-ig készül el.
Az összesen négy milliárd eurós (csaknem 1200 milliárd forint) beruházás a Bécs keleti részén található 22. kerületben zajlik. A tervek szerint az év végéig kilencszáz, 2016-ig hatezer és 2030-ig csaknem húszezer lakos költözhet Aspernbe. 2016-ig 2600 lakás és kétezer munkahely, 2030-ra pedig már több mint tízezer lakás és húszezer munkahely várja majd az ideköltözni szándékozókat. A 240 hektárnyi összterületből száz hektárt beépítenek, száz hektárt közterületként alakítanak ki és negyvenhektárnyi területet pedig zöld részként hagynak. Négyezer négyzetméteren hoznak létre bevásárló negyedeket, Aspern szívébe pedig egy 14 hektáron elterülő tavat terveztek. Az infrastruktúra és a zöld felületek kialakítása háromszáz millió eurós (csaknem száz milliárd forint) befektetéssel készült, 2015-ig 23 millió eurót (mintegy hét milliárd forint) fordítanak óvodák és iskolák építésére.
A városterület tervezéséért, a beruházásért és az értékesítésért a Wien 3420 AG a felelős, amely a 26,6 százalékban az osztrák szövetségi ingatlankezelő (Bundesimmobiliengesellschaft), 73,4 százalékban pedig a Gallup GmbH, vagyis a Bécsi Gazdasági Ügynökség (Wirtschaftsagentur Wien), a bécsi központú Vienna Insurance Group (VIG) biztosító és az osztrák takarékpénztár tulajdonában van.
Az első, hivatalosan átadott tizennyolc lakást a lakók maguk tervezhették, ezért nincsen közöttük két egyforma. Az év végéig további 420 lakás készül el, amelyek azonban már mind elkeltek.
A lakások kialakítása követi a 21. századi kihívásokat. Aspern lakásai és irodái energiatakarékos felügyeleti rendszerrel rendelkező épületek, amelyek környezettudatos és gazdaságos energiaellátást biztosítanak. A hivatalos átadón Michael Ludwig városi tanácsos kiemelte: Aspern akkora, mint Bécs 8. és 9. kerülete együttvéve, ezért az infrastruktúráról is gondoskodni kell. Az új városrész jelenleg nyolc perc sétára van az U2-es metróvonal Seestadt megállójától. A tervek szerint a városrészben további metrómegállót, busz, villamos, helyi vasút és vonat összeköttetést építenek ki. De előnyt élveznek a környezettudatos megoldások, ezért a gyalogos útvonalakra, illetve a bicikli utakra külön figyelmet fordítanak. A tervek szerint 2017-ig megépül a bécsi A23-as autópálya felhajtója is.
Irodákat, tudományos, kutató és képzési központokat létesítenek és a tervek között szerepel egy ötvenezer négyzetméteren elterülő hotel megnyitása 2017-ig. A Hoerbiger német alkatrészgyártó cég 45 milliós beruházással 2013-ig csaknem hatszáz munkahelyet teremt az új városrészben.
A területen 1912 óta leszállópálya működött, ami akkor a kor egyik legmodernebb repterének számított. 1957-től autóversenyeket rendeztek itt, majd a nyolcvanas években a General Motors gyára üzemelt a helyen. 1988-tól autóvezetői tanpályaként funkcionált. A területet 2009-ben kezdték el átépíteni, de az ide vonatkozó városfejlesztési terv már a korai kilencvenes években megszületett, ám akkor még tízezer lakóról és hatezer munkahelyről beszéltek.

Otthon
A könnyűszerkezetesek gyorsaságával épült a betontechnológiás mintaház
Vajon számít-e, hogy gyorsan, egyszerűen épül meg optimalizált anyagfelhasználással igényre szabott és kiváló energetikával rendelkező otthon? Igen! Lássuk a részleteket!

Vajon hogyan válik a jövő technológiájává az előregyártott betonelemekből épülő családi ház?
Az időjárási helyzetre tekintet nélkül, szélsebesen épült, és az első kapavágás után – november eleje és március vége között – eltelt öt hónap alatt az egyetlen betontechnológiával készülő mintaházban a belső munkálatok is befejeződtek. Az ÉMI Nemzeti Mintaházparkjában a Leier Mintaháza az egyetlen, amely nem könnyűszerkezetes, és amelynek építési sebessége az alkalmazott előregyártott betontechnológiának köszönhetően simán felvette a versenyt a könnyűszerkezetesekkel.
Egy biztos: a Leier előregyártott betontechnolóiáját alkalmazó épületnek feltétlenül helye van a gyorsan épülő házak bemutatására életre hívott telepen. Az ÉMI Nemzeti Mintaházparkjának célja az innovatív technológiájú épületek összegyűjtése, valamint a ma egyik fontos elvárására, a gyors építkezés igényére választ adó megoldások bemutatása. Komlós Andor, a Leier Hungária Kft. ügyvezető igazgatója szerint típusházaik a gyorsaságon és az építési innováción kívül egy sor más előnyt is kínálnak a jövőben építkezőknek, amelyek közül legfontosabbként az energiatakarékosságot említette. Mi lehet ennek az alapja?
Energiatakarékos ház kompakt tömeggel
A jövőben az ÉMI telepén bemutató házként üzemelő épület alapja a Leier Rába típusháza volt, amit a tervező ezúttal a megadott, 12 × 8 méteres beépíthetőségre igazított. Az egyszerű alaprajzú, logikus elrendezésű otthon 5 fős család kényelmére optimalizált. Parádi Zsuzsanna, építész szerint, aki a Rába típusház eredeti terveit is jegyezi, az egyébként is jól átgondolt koncepciót könnyedén lehet az adott igényekre alakítani, ami a típusházak egyik fontos előnye. Ennél a háztípusnál az emeleti szint kialakítására eleve több variáció áll rendelkezésre, így a család intim tere lehet 1, 2 vagy akár 3 hálószobás is. Amennyiben nincs szükség fent ennyi hálóra, úgy a földszinti nappali galériás légterű helyiségkapcsolattal is épülhet. Ezzel a nappali nagyobb belmagassága elegáns, reprezentatív térérzetet nyújt.
Ilyen a most elkészült mintaház kialakítása is, amelyre szintén jellemző az alapjaként használt Rába ház kompakt épülettömege. Ez részben az energetikát szolgálja, de a kevésbé tagolt forma mind az előregyártás, mind a kivitelezés szempontjából gazdaságos, költséghatékony megoldás.
Az épület lemezalapjának elkészítése után gyorsan haladt a munka, hiszen a Leier kéregfalak következtek, majd a kéregelemes födém. A gyárból egyenesen a helyükre daruzható vasbeton panelek kb. egy hét múlva már kész szerkezetet eredményeztek.
Technológiai bemutató a mintaházon
A kész épület rövidesen látogatható bemutatóházként és műszaki tanácsadó központként, sok hasznos információval szolgálja majd a ma és a jövő szakembereit és az építkezőket egyaránt. Erre tekintettel már a tervezés során cél volt, hogy a lehető legtöbb műszaki megoldás megjelenjen az épületen. Így a földszinti főfalak esetén több változat került a tervre, ami kétféle technológia bemutatását szolgálja. Az épület homlokzatának egy részén megjelenő külső látszóbeton felületek mind sima, mind pedig strukturált, matricázott felületek szemléltetésére is lehetőséget adtak. Erre a szakaszra belső PIR hőszigetelés került, a normál kéregfalak pedig külső hőszigetelést kaptak.
A megrendelői igény és a településképi elvárások szerint a Rába típusház esetén a tető formája – a nyeregtetőtől a lapostetős változatig – több variáció közül választható. A Szentendrén felépített háznál a tervező egy aszimmetrikus nyeregtetős verzió mellett döntött, így a mintaházon bemutathatóvá vált kétfajta előregyártott vasbeton elem és a tény, hogy mindkettő alkalmas az ún. koporsófödém építésére. A házra tehát egy aszimmetrikus koporsófödém került, amelynek egyik oldala a 25o-ig alkalmazható mesterpanel födém elem, míg a másik oldala az ennél nagyobb hajlásszög esetén javasolt falpanel. Az létrejött tető alátéthéjazata, lég- és párazárása, és hőhídmentes tetőszigetelése is az épület remek energetikáját szolgálja.
A házon az előregyártott elemek közül megjelenik a 2022-ben Construma-díjas klímafödém, de mára az ún. klímafalak is kifejezetten népszerűek. A klímafödém lényege, hogy a kéregfödémbe épített csővezetékek alkalmasak mind hűtő-, mind pedig fűtővíz szállítására, ezáltal hőszivattyú kiszolgálására is úgy, hogy a csövek építés közbeni sérülése is elkerülhető. A mennyezet így fontos szerepet kap a kellemes klíma kialakításában, ugyanakkor a födém alsó felülete egységes marad, ezáltal tiszta teret adva bármilyen belső építészeti megoldásnak.
A megújuló energia részarány kielégítésére a tetőre kerülő napelemek mellett az épületben a kellemes téli esti hangulat felelőse, egy kandalló is helyet kapott, Leier kéménnyel.
(x)
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Zsilip, szivattyú, tározó – így készül Magyarország az aszályos jövőre
-
Zöldinfó21 óra telt el a létrehozás óta
Ingyenes támogatás társasházaknak: jön az okos mérés a távhőnél!
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés