Kapcsolatfelvétel

Otthon

Passzívház-konferencia lesz Münchenben

Létrehozva:

|

Az eseményt jövő március 9-én és 10-én rendezik meg a bajor városban. A 22. Nemzetközi Passzívház-konferencia fő üzenete az lesz, hogy megéri ilyen épületeket tervezni és építeni.

Különösen a nagyvárosokban folyamatosan nőnek a bérleti díjak. Ilyen szempontból Németországon belül München, Frankfurt am Main és Stuttgart a legdrágább települések közé tartoznak. Emellett az újonnan épített otthonok árai is folyamatosan emelkednek. A közösségek eközben amiatt panaszkodnak, hogy hiányoznak a megfizethető lakóterek. Éppen ezért – a klímavédelmi célokat figyelembe véve – a városok és a közösségek azon kihívás előtt állnak, hogy megfizethető és energiahatékony épületeket kell megvalósítaniuk. Ez egyaránt érvényes az újonnan épített és a felújított ingatlanokra. A hatékonyság és a gazdaságosság ötvözése nem véletlenül áll a 22. Nemzetközi Passzívház-konferencia középpontjában. A passzívház-szabvány már ma is megfelel a Nearly Zero Energy Building (NZEB) követelményeinek. Az NZEB az Európai Unióban 2020-tól minden újonnan épített házra vonatkozik, míg 2018-tól az összes új nyilvános épületre.

Prof. Dr. Wolfgang Feist, a darmstadi Passzívház Intézet alapítója és vezetője úgy vélte, hogy az energiahatékony alkotóelemek tekintetében komoly előrelépés történt a területen. A három rétegű üvegekkel ellátott ablakok például már csak alig kerülnek többe, mint a hagyományos nyílászárók. Ez a fejlődés minden más olyan terméknél is megfigyelhető, amely meghatározó a passzívház létrehozása szempontjából. A konferencián több ezer projekt tapasztalatait fogják összegezni.

Bajorországban több program is támogatja az energiahatékony építést és felújítást. Rudolf Escheu, a bajor gazdasági minisztérium megújuló energiákért és energiahatékonyságért felelős részlegvezetője közölte, hogy a szaktárca a 10 000 házas projektjével támogatja az energiahatékony és a jövő kihívásainak megfelelő új épületek építését és a régiek felújítását. A tartomány emellett már 2011-ben hozott egy olyan döntést, hogy alapvetően minden újonnan épített, nem állami és nem lakás célú épületet a passzívház-szabvány szerint kell elkészíteni. A legérdekesebb müncheni passzívház-programok között van a 138 lakásos wagnisART, amelyet a jövőbeli lakókkal közösen alakítottak ki, valamint 25 lakást hoztak létre passzívházakban a Gertrud Grunow utcában. A Passzívház Intézet projektadatbázisa számos bejegyzést tartalmaz helyi épületekről is és a www.passivhausprojekte.de oldalon érhető el.

Advertisement

 

forrás: alternativenergia.hu

Advertisement

 

Advertisement
Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Otthon

A könnyűszerkezetesek gyorsaságával épült a betontechnológiás mintaház

Vajon számít-e, hogy gyorsan, egyszerűen épül meg optimalizált anyagfelhasználással igényre szabott és kiváló energetikával rendelkező otthon? Igen! Lássuk a részleteket!

Létrehozva:

|

Szerző:


Vajon hogyan válik a jövő technológiájává az előregyártott betonelemekből épülő családi ház? 

Az időjárási helyzetre tekintet nélkül, szélsebesen épült, és az első kapavágás után – november eleje és március vége között – eltelt öt hónap alatt az egyetlen betontechnológiával készülő mintaházban a belső munkálatok is befejeződtek. Az ÉMI Nemzeti Mintaházparkjában a Leier Mintaháza az egyetlen, amely nem könnyűszerkezetes, és amelynek építési sebessége az alkalmazott előregyártott betontechnológiának köszönhetően simán felvette a versenyt a könnyűszerkezetesekkel.

Advertisement

Egy biztos: a Leier előregyártott betontechnolóiáját alkalmazó épületnek feltétlenül helye van a gyorsan épülő házak bemutatására életre hívott telepen. Az ÉMI Nemzeti Mintaházparkjának célja az innovatív technológiájú épületek összegyűjtése, valamint a ma egyik fontos elvárására, a gyors építkezés igényére választ adó megoldások bemutatása. Komlós Andor, a Leier Hungária Kft. ügyvezető igazgatója szerint típusházaik a gyorsaságon és az építési innováción kívül egy sor más előnyt is kínálnak a jövőben építkezőknek, amelyek közül legfontosabbként az energiatakarékosságot említette. Mi lehet ennek az alapja?

Energiatakarékos ház kompakt tömeggel

Advertisement

A jövőben az ÉMI telepén bemutató házként üzemelő épület alapja a Leier Rába típusháza volt, amit a tervező ezúttal a megadott, 12 × 8 méteres beépíthetőségre igazított. Az egyszerű alaprajzú, logikus elrendezésű otthon 5 fős család kényelmére optimalizált. Parádi Zsuzsanna, építész szerint, aki a Rába típusház eredeti terveit is jegyezi, az egyébként is jól átgondolt koncepciót könnyedén lehet az adott igényekre alakítani, ami a típusházak egyik fontos előnye. Ennél a háztípusnál az emeleti szint kialakítására eleve több variáció áll rendelkezésre, így a család intim tere lehet 1, 2 vagy akár 3 hálószobás is. Amennyiben nincs szükség fent ennyi hálóra, úgy a földszinti nappali galériás légterű helyiségkapcsolattal is épülhet. Ezzel a nappali nagyobb belmagassága elegáns, reprezentatív térérzetet nyújt.

Ilyen a most elkészült mintaház kialakítása is, amelyre szintén jellemző az alapjaként használt Rába ház kompakt épülettömege. Ez részben az energetikát szolgálja, de a kevésbé tagolt forma mind az előregyártás, mind a kivitelezés szempontjából gazdaságos, költséghatékony megoldás. 

Advertisement

Az épület lemezalapjának elkészítése után gyorsan haladt a munka, hiszen a Leier kéregfalak következtek, majd a kéregelemes födém. A gyárból egyenesen a helyükre daruzható vasbeton panelek kb. egy hét múlva már kész szerkezetet eredményeztek. 

Technológiai bemutató a mintaházon

Advertisement

A kész épület rövidesen látogatható bemutatóházként és műszaki tanácsadó központként, sok hasznos információval szolgálja majd a ma és a jövő szakembereit és az építkezőket egyaránt. Erre tekintettel már a tervezés során cél volt, hogy a lehető legtöbb műszaki megoldás megjelenjen az épületen. Így a földszinti főfalak esetén több változat került a tervre, ami kétféle technológia bemutatását szolgálja. Az épület homlokzatának egy részén megjelenő külső látszóbeton felületek mind sima, mind pedig strukturált, matricázott felületek szemléltetésére is lehetőséget adtak. Erre a szakaszra belső PIR hőszigetelés került, a normál kéregfalak pedig külső hőszigetelést kaptak. 

 

Advertisement

A megrendelői igény és a településképi elvárások szerint a Rába típusház esetén a tető formája – a nyeregtetőtől a lapostetős változatig – több variáció közül választható. A Szentendrén felépített háznál a tervező egy aszimmetrikus nyeregtetős verzió mellett döntött, így a mintaházon bemutathatóvá vált kétfajta előregyártott vasbeton elem és a tény, hogy mindkettő alkalmas az ún. koporsófödém építésére. A házra tehát egy aszimmetrikus koporsófödém került, amelynek egyik oldala a 25o-ig alkalmazható mesterpanel födém elem, míg a másik oldala az ennél nagyobb hajlásszög esetén javasolt falpanel. Az létrejött tető alátéthéjazata, lég- és párazárása, és hőhídmentes tetőszigetelése is az épület remek energetikáját szolgálja. 

A házon az előregyártott elemek közül megjelenik a 2022-ben Construma-díjas klímafödém, de mára az ún. klímafalak is kifejezetten népszerűek. A klímafödém lényege, hogy a kéregfödémbe épített csővezetékek alkalmasak mind hűtő-, mind pedig fűtővíz szállítására, ezáltal hőszivattyú kiszolgálására is úgy, hogy a csövek építés közbeni sérülése is elkerülhető. A mennyezet így fontos szerepet kap a kellemes klíma kialakításában, ugyanakkor a födém alsó felülete egységes marad, ezáltal tiszta teret adva bármilyen belső építészeti megoldásnak.

Advertisement

A megújuló energia részarány kielégítésére a tetőre kerülő napelemek mellett az épületben a kellemes téli esti hangulat felelőse, egy kandalló is helyet kapott, Leier kéménnyel.

 

Advertisement

 

 

Advertisement

 

 

Advertisement

 

(x)

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák