Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Napelemes rendszer került egy oslói stadionra

Létrehozva:

|

A létesítmény június vége óta működik. Az oslói Bislett Stadion tetején lévő fotovoltaikus rendszert a norvég kulturális és sportminisztérium megbízásából készítették el, a teljesítménye pedig 212,55 kilowatt. A felszerelt napelemes modulokat a Panasonic szállította.

A norvég kormány is aláírta 2016. április 22-én a párizsi éghajlatvédelmi egyezményt, s rendkívül erősen fókuszál a környezetbarát megoldások kifejlesztésére és alkalmazására. A kabinet az oslói projekttel egy komoly jelzést akart küldeni azzal kapcsolatban, hogy kiáll a szén-dioxid-kibocsátás visszaszorítása mellett. A rendszer összesen 654 darab Panasonic Hit N325 napelemes modulból áll, s a tribünök fölött egy keleti és egy nyugati részre osztották fel. A modulokat optimálisan helyezték el, így a fotovoltaikus rendszer évente kereken 150 000 kilowattóra áramot termel, amelyet teljes mértékben a stadionban fhasználnak el. A Bislett Stadion Oslo központjában található, s 1917 és 1922 között épült. A létesítményben rendezték többek között az 1946-os atlétikai Európa-bajnokságot és az 1952-es Téli Olimpiai Játékokat. A stadiont 2004-ben újjáépítették, 15 400 ülőhellyel rendelkezik, melyek közül 3500 fedett. Nyáron a szellőzés és a hűtés, valamint a világítás is nagyon sok áramot emészt fel.

Jan Erik Johansen, a rendszert felszerelő Abmas Elektro vezérigazgatója elmondta, hogy a norvég kormány vállalta, hogy az ország szén-dioxid-kibocsátását 2030-ig 40 százalékkal csökkenti. A felszerelt fotovoltaikus rendszer az első lépés ebbe az irányba és a projekt mérföldkő Norvégia életében. Amennyiben bebizonyosodik, hogy a stadion tetején termelhető áram, akkor más állami épületeken is megvalósíthatók lesznek hasonló projektek. A helyi fotovoltaikus piac még nagyon kicsi, de komoly növekedési rátával számolnak. A tavaly felszerelt fotovoltaikus rendszerek összteljesítménye 17 megawattot tett ki. Az ágazati szakértők ugyanakkor azzal számoltak, hogy a következő 3-5 esztendőben az éves növekedés ezen a területen elérheti a 35 százalékot.

forrás: alternativenergia.hu

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Hogyan hat Donald Trump a napelemes piacra?

Donald Trump politikája az amerikai energetikai piacon is felfordulást okozott.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A második Trump-kormány forgószélszerűen vette kezdetét: még csak három hónap telt Donald Trump beiktatása óta, de már számos drasztikus kül- és belpolitikai döntést hozott. Miként hat az elnök politikája az energiaszektorra, különösen a napelemes piacra – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. A kormányzat az elmúlt időszakban jelentős szakpolitikai reformokat hajtott végre. Az energetikai politika fő mozgatórugója, hogy az elnök nagyban támogatja a fosszilis energiahordozók kinyerését, miközben ellenzi az elektromos járművek támogatását célzó szabályzatokat. A terület legfontosabb Trump-rendelete az Unleashing American Energy, amely csökkenti az olaj- és ritkaföldfém-kitermelés korlátozásait. A régi-új elnök a megújulókat tekintve egyelőre elsősorban a szélenergia ellen lépett fel, több helyen korlátozásokat vezetett be az új szélfarm-beruházásra vonatkozóan. Ugyan a napenergiát egyelőre nem támadja célzottan, az ágazatot érintő politikai bizonytalanság hatással van a beruházásokra.

A napenergia 2024-ben az Egyesült Államok legjelentősebb, újonnan telepített villamosenergia-forrása volt, és az iparág továbbra is gyorsan növekszik. Az IRA (Inflation Reduction Act) nevű, alapvetően klímavédelmi célú törvénycsomag és más támogatások a különféle hitelek, adókedvezmények és egyéb megoldások révén jelentős felfutást hoztak a szektorban, de a Trump-kormány ezek felfüggesztésével akadályokat gördített az iparág elé. A szövetségi kifizetések befagyasztását most bírósági döntések próbálják megakadályozni, nagy kérdés, hogy milyen jövő vár az IRA-ra és más, az energetikai átállást segítő ösztönzőkre. Egyes szakértők szerint az IRA-alap a vártnál öt évvel korábban, 2027-ben véget érhet.

A napelemes szektor számára további kihívást jelentenek az új, Kínát, Kanadát és Mexikót érintő vámok, amelyek jelentősen megdrágítják a gyártást és az importot. Az iparág számára pozitívum ugyanakkor, hogy a napenergia költségei folyamatosan csökkennek, olyannyira, hogy a BloombergNEF szerint a napelemparkok még támogatások nélkül is egyre versenyképesebbek a gázerőművekkel szemben.

A szakértők úgy látják, összességében a Trump-kormányzat intézkedései rövid távon nehézségeket okozhatnak a megújuló energiaforrások számára, de a piac saját dinamikája miatt a napenergia továbbra is meghatározó tényező maradhat az amerikai energiatermelésben.

Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák