Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Leálltak a Tesla napelemes telepítései

Több ügyfelet is arról értesített a Tesla, hogy lemondták napelemes telepítésüket.

Létrehozva:

|

Az Electrek szerint a Tesla bejelentette, hogy számos amerikai helyi piacon megszünteti tevékenységét – számol be a Futurism. A döntés miatt rengeteg ügyfél maradt hoppon. Az Electrek becslései alapján a vállalat 2022 második negyedében csak mintegy 300 házra telepítette fotovoltaikus cserepeit – ez a program sikertelenségéről árulkodik. Elon Musk idén júliusban még arról beszélt, hogy cége energetikai portfóliója olyan meghatározó lesz, mint az autóipara.

Az értesülések szerint a közelmúltban a Tesla több napelemes ügyfelét is e-mailben értesítették arról, hogy napelemes telepítési kérésüket törölték. „A projekt további felülvizsgálata során csapatunk megállapította, hogy otthona olyan területen található, amelyet már nem tudunk kiszolgálni” – olvasható az üzenetben.

A vállalat energetikai részlegét illetően nem túl átlátható, így azt sem tudni, hogy pontosan mely piacok érintettek. Az Electrek szerint mindenesetre olyan meghatározó területeken függeszthetik fel a telepítéseket, mint a Los Angeles-i régió, Észak-Kalifornia, Oregon és Florida. A Teslánál a napelemes divízióban állítólag elbocsátások is történtek.

A cég napelemes programja 2016-ban, a SolarCity sokat kritizált felvásárlásával kezdődött. A SolarCity egyáltalán nem volt nyereséges, Musk valószínűleg csak azért ment bele az üzletbe, hogy megmentse bajba jutott unokatestvéreit, akik a cég alapítói és vezetői voltak.

2019-ben a milliárdos elismerte, hogy amennyiben nem fogta volna vissza a napelemes irányt a Tesla Model 3 kedvéért, vállalata csődbe ment volna. Mindez súlyos hatást gyakorolt a napelemes programra. Musk 2022-ben is megerősítette, hogy az energetikai divízió rovására az autók készítését támogatta meg. A SolarCity felvásárlásainak körülményei, valamint a többszöri háttérbe szorítás arról árulkodnak, hogy a napelemes irány nem tartozik Musk kedvencei közé.

Advertisement

Zöld Energia

Hogyan hat Donald Trump a napelemes piacra?

Donald Trump politikája az amerikai energetikai piacon is felfordulást okozott.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A második Trump-kormány forgószélszerűen vette kezdetét: még csak három hónap telt Donald Trump beiktatása óta, de már számos drasztikus kül- és belpolitikai döntést hozott. Miként hat az elnök politikája az energiaszektorra, különösen a napelemes piacra – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. A kormányzat az elmúlt időszakban jelentős szakpolitikai reformokat hajtott végre. Az energetikai politika fő mozgatórugója, hogy az elnök nagyban támogatja a fosszilis energiahordozók kinyerését, miközben ellenzi az elektromos járművek támogatását célzó szabályzatokat. A terület legfontosabb Trump-rendelete az Unleashing American Energy, amely csökkenti az olaj- és ritkaföldfém-kitermelés korlátozásait. A régi-új elnök a megújulókat tekintve egyelőre elsősorban a szélenergia ellen lépett fel, több helyen korlátozásokat vezetett be az új szélfarm-beruházásra vonatkozóan. Ugyan a napenergiát egyelőre nem támadja célzottan, az ágazatot érintő politikai bizonytalanság hatással van a beruházásokra.

A napenergia 2024-ben az Egyesült Államok legjelentősebb, újonnan telepített villamosenergia-forrása volt, és az iparág továbbra is gyorsan növekszik. Az IRA (Inflation Reduction Act) nevű, alapvetően klímavédelmi célú törvénycsomag és más támogatások a különféle hitelek, adókedvezmények és egyéb megoldások révén jelentős felfutást hoztak a szektorban, de a Trump-kormány ezek felfüggesztésével akadályokat gördített az iparág elé. A szövetségi kifizetések befagyasztását most bírósági döntések próbálják megakadályozni, nagy kérdés, hogy milyen jövő vár az IRA-ra és más, az energetikai átállást segítő ösztönzőkre. Egyes szakértők szerint az IRA-alap a vártnál öt évvel korábban, 2027-ben véget érhet.

A napelemes szektor számára további kihívást jelentenek az új, Kínát, Kanadát és Mexikót érintő vámok, amelyek jelentősen megdrágítják a gyártást és az importot. Az iparág számára pozitívum ugyanakkor, hogy a napenergia költségei folyamatosan csökkennek, olyannyira, hogy a BloombergNEF szerint a napelemparkok még támogatások nélkül is egyre versenyképesebbek a gázerőművekkel szemben.

A szakértők úgy látják, összességében a Trump-kormányzat intézkedései rövid távon nehézségeket okozhatnak a megújuló energiaforrások számára, de a piac saját dinamikája miatt a napenergia továbbra is meghatározó tényező maradhat az amerikai energiatermelésben.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák