Otthon
A napelem rendszer és a biztosítás

Azt bizonyára már nagyon sokszor hallottuk, hogy a napelem rendszerekre több évnyi vagy évtizednyi garancia jár. Ez valóban így igaz, hiszen az olyan összetevőkre, mint a panelek vagy inverterek minden cég garanciát vállal.
A munkálatokra ez egyaránt érvényes: ez azt jelenti, hogy a napelemek telepítése során a kivitelező nem rongálja meg a tetőnket vagy bármelyik részt a házunkon, hanem minőségi munkát végez, amire garanciát is vállal. Azonban ne keverjük össze a biztosítás és a garancia fogalmát. A fent említett szempontok mind a garancia fogalomkörébe tartoznak, de ha egy lopásról vagy tűzről beszélünk, akkor a garancia nem érvényes. Ezért kell még időben elkezdeni a rendszerek biztosítását.
Íme néhány hasznos információ azok számára, akik a közeljövőben napelem rendszert szeretnének telepíteni és biztosítani:
1. Tisztázza le már a napelem rendszer beüzemelése előtti időre is a biztosítás pontjait a kivitelezővel. Nagyon sok kivételező már magától automatikusan intézkedik erre a károkkal meglehetősen gazdag időre is a biztosításról, már csak azért is, hogy megfelelő szervizt nyújtson a vevőnek.
2. Amennyiben a napelem rendszer szerelése alatt károk keletkeznek, úgy azért a vállalkozó a felelős. Itt, mint más építkezéseknél is szokásos a vállalkozói kötelező felelősségbiztosítás megkötése. Több üzemi felelősségbiztosításban költségmentes szokott lenni az építési időszak, amennyiben ez időben meg lett kötve.
3. Kössön biztosítást a napelemes rendszerre olyan károk esetében, mint pl. lopás, jégkár, szél vagy ami egyéb külső, nem meghatározott környezeti behatás miatt bekövetkezhet. Itt léteznek már speciális fotovoltaik biztosítások vagy a klasszikus háztartási biztosítás is alkalmazható ide. Ez a variáció igen kedvező forma különösen az ún. háztáji (HMKE) napelemes rendszerek esetében, ha az üzemeltető maga az épület tulajdonosa is egyben. Csak egy-két biztosító társaság kér ezért valamennyi többletköltséget erre az időszakra.
4. Amennyiben tervezve van, hogy a már meglévő biztosításba lesz majd az új napelemes rendszer biztosítása felvéve, úgy időben informálni kell a biztosító társaságot erről a tervről. Mindenesetre kérjen írásos visszaigazolást a biztosítótól és őrizze meg azt. Amennyiben biztosítást és biztosító társaságot vált, úgy ügyelni kell arra, hogy a napelemes rendszer biztosítása újra benne legyen.
5. Amennyiben alápincézett a lakóépület, úgy ellenőrizze, hogy az árvíz alatt lévő pince is be legyen biztosítva; elég gyakran már itthon is alápincézettek a családi házak és általában oda vannak telepítve a napelemes rendszerszabályozó komponensei is. (Ugyan nem egyből gondol az ember árvízkárok esetében a napelemes rendszerre, mivel a látható része annak a tetőn van, de az akkumulátorok és az inverter(ek) és egyéb szabályzók a pincében vannak telepítve.)
6. Amennyiben hitelből van a napelemes rendszer megfinanszírozva, úgy a hitelező mindenféleképpen megkéri a napelem rendszer biztosításának legalább egyfajta megkötését. Ezek általában többet fedeznek, mint az épületbiztosítás standard ajánlata és alapjában véve minden olyan károkat fedeznek, amelyek külső behatás miatt felléphetnek. Az épületbiztosítással ellentétben a napelemes rendszer biztosításának az az előnye, hogy a tulajdonosnak nem kell semmit sem dokumentálnia, hogy hol, hogyan, mikor és miért keletkezett a kár. A bizonyítás a biztosító dolga.
7. Vizsgálja meg, hogy hogyan van biztosítva a hozamkiesés. A hozamkiesések ugyan a rendszer biztosításában általában bele vannak értve. De vannak lényeges különbségek a kezdeti és a tartós kárpótlásoknál. Mivel nagyobb károk esetében a javítás illetve a hibaelhárítás több időt vehet igénybe, ezért a kárpótlás ideje ne legyen rövid (legalább 6 hónap). Az átlagosnál nagyobb rendszerveszteségek vagy a komponensek tűrései illetve tervezési hibák, technikai hibák és javítások miatti csökkentett hozam általában nincs lebiztosítva a napelem rendszer biztosításában, mert azok nem a kész rendszert érő külső behatás miatt keletkeznek. Aki ez ellen is le akarja magát biztosítani, annak hozamgarancia biztosítást is kell kötni.
8. A napelemes rendszerből kiinduló veszélyek és harmadik személy veszélyeztetése miatt – pl. egy modul lecsúszása – jó a kötelező felelősségbiztosítás megkötése. Amennyiben az üzemeltető egyben az épület tulajdonosa is, úgy a napelemes rendszert bele lehet venni egy létező épület- és telekbiztosítási kötelező biztosításba. Ha nincs ilyen biztosítás, úgy megpróbálhatja a privát kötelező biztosításon keresztül is. Néhány biztosítónál ez csekély felárral elérhető. Ha nincs ilyen opció, akkor létezik külön üzemeltetői kötelező felelősségbiztosítás is.
9. Aki biztosítási ajánlatokat akar összehasonlítani és talán később váltani szeretne, akkor már a biztosítás megkötésekor jegyezze fel magának személyes kalendáriumában a szerződés lejárta előtti dátumot emlékeztetőül. Ha most arra, hogy túl hosszú és bonyodalmas művelet a biztosítás megkötése, akkor mindenképp vegye figyelembe azt, hogy ezzel a saját befektetését biztosítja be. Gondoljon csak arra, hogy kiadja a pénzt a napelemekre, majd egy szerencsétlenség következtében nem téríti meg senki a kárt. Annak érdekében, hogy ezt még időben elkerülje, csak ajánlani tudjuk a biztosítás megkötését.
Végezetül pedig nézzük át, hogy milyen előnyökkel is jár a napelem rendszer telepítése:
Egyszer kell pénzt áldoznia rá, hiszen utána már a karbantartás minimális és nagyon ritkán szükséges
A napelemek élethossza eléri akár a 30-40 évet is
Nem szennyezi a környezetet: a napenergia ily módon való felhasználása során nem kerülnek ki káros anyagok a légkörbe
Az elterjedt tévhittel ellentétben, a napelemek nemcsak napos időben termelnek elektromos áramot
A teljesítmény fokozható a megfelelő technológiával
Azt az energiát, amit nem szeretne még felhasználni, akkumulátorokban elraktározhatja a kevésbé napos időkre, amikor a teljesítmény csökken
A napelemek ára folyamatosan esik, hiszen egyre több gyártó kínálja fel a szolgáltatásait és a napelem típusokat. Láthatjuk tehát, hogy a napelem rendszer telepítése nem véletlenül válik egyre elterjedtebbé. Számos előnyünk származik a használatából, arról nem is beszélve, hogy a környezet jelenlegi állapotát hatékonyan tudnánk javítani. Mindenkit csak bíztatni tudunk a rendszerek beszerelésére, azonban a fent említett pontokat mindenképp ajánlatos figyelemmel követni, ha kétségünk lenne a biztosítás megkötéséről. A legjobb az, ha több céget keresünk fel, árajánlatot kérünk, és megállapítjuk, hogy melyik jelenti a legjobb megoldást és melyik nyújtja a legtöbb segítséget. A választék terén nincs hiány, azonban figyeljünk oda arra, hogy a a cég megbízható legyen és rendelkezzen a megfelelő tapasztalattal és referenciával. Ha ezzel megvagyunk, akkor elkezdhetjük előkészíteni a telepítéshez szükséges iratokat, helyszínt és egyebet. Utána pedig csak élveznünk kell az energiatakarékos berendezésünk által nyújtott előnyöket.
Forrás: napelemek-napkollektorok.hu

Otthon
A könnyűszerkezetesek gyorsaságával épült a betontechnológiás mintaház
Vajon számít-e, hogy gyorsan, egyszerűen épül meg optimalizált anyagfelhasználással igényre szabott és kiváló energetikával rendelkező otthon? Igen! Lássuk a részleteket!

Vajon hogyan válik a jövő technológiájává az előregyártott betonelemekből épülő családi ház?
Az időjárási helyzetre tekintet nélkül, szélsebesen épült, és az első kapavágás után – november eleje és március vége között – eltelt öt hónap alatt az egyetlen betontechnológiával készülő mintaházban a belső munkálatok is befejeződtek. Az ÉMI Nemzeti Mintaházparkjában a Leier Mintaháza az egyetlen, amely nem könnyűszerkezetes, és amelynek építési sebessége az alkalmazott előregyártott betontechnológiának köszönhetően simán felvette a versenyt a könnyűszerkezetesekkel.
Egy biztos: a Leier előregyártott betontechnolóiáját alkalmazó épületnek feltétlenül helye van a gyorsan épülő házak bemutatására életre hívott telepen. Az ÉMI Nemzeti Mintaházparkjának célja az innovatív technológiájú épületek összegyűjtése, valamint a ma egyik fontos elvárására, a gyors építkezés igényére választ adó megoldások bemutatása. Komlós Andor, a Leier Hungária Kft. ügyvezető igazgatója szerint típusházaik a gyorsaságon és az építési innováción kívül egy sor más előnyt is kínálnak a jövőben építkezőknek, amelyek közül legfontosabbként az energiatakarékosságot említette. Mi lehet ennek az alapja?
Energiatakarékos ház kompakt tömeggel
A jövőben az ÉMI telepén bemutató házként üzemelő épület alapja a Leier Rába típusháza volt, amit a tervező ezúttal a megadott, 12 × 8 méteres beépíthetőségre igazított. Az egyszerű alaprajzú, logikus elrendezésű otthon 5 fős család kényelmére optimalizált. Parádi Zsuzsanna, építész szerint, aki a Rába típusház eredeti terveit is jegyezi, az egyébként is jól átgondolt koncepciót könnyedén lehet az adott igényekre alakítani, ami a típusházak egyik fontos előnye. Ennél a háztípusnál az emeleti szint kialakítására eleve több variáció áll rendelkezésre, így a család intim tere lehet 1, 2 vagy akár 3 hálószobás is. Amennyiben nincs szükség fent ennyi hálóra, úgy a földszinti nappali galériás légterű helyiségkapcsolattal is épülhet. Ezzel a nappali nagyobb belmagassága elegáns, reprezentatív térérzetet nyújt.
Ilyen a most elkészült mintaház kialakítása is, amelyre szintén jellemző az alapjaként használt Rába ház kompakt épülettömege. Ez részben az energetikát szolgálja, de a kevésbé tagolt forma mind az előregyártás, mind a kivitelezés szempontjából gazdaságos, költséghatékony megoldás.
Az épület lemezalapjának elkészítése után gyorsan haladt a munka, hiszen a Leier kéregfalak következtek, majd a kéregelemes födém. A gyárból egyenesen a helyükre daruzható vasbeton panelek kb. egy hét múlva már kész szerkezetet eredményeztek.
Technológiai bemutató a mintaházon
A kész épület rövidesen látogatható bemutatóházként és műszaki tanácsadó központként, sok hasznos információval szolgálja majd a ma és a jövő szakembereit és az építkezőket egyaránt. Erre tekintettel már a tervezés során cél volt, hogy a lehető legtöbb műszaki megoldás megjelenjen az épületen. Így a földszinti főfalak esetén több változat került a tervre, ami kétféle technológia bemutatását szolgálja. Az épület homlokzatának egy részén megjelenő külső látszóbeton felületek mind sima, mind pedig strukturált, matricázott felületek szemléltetésére is lehetőséget adtak. Erre a szakaszra belső PIR hőszigetelés került, a normál kéregfalak pedig külső hőszigetelést kaptak.
A megrendelői igény és a településképi elvárások szerint a Rába típusház esetén a tető formája – a nyeregtetőtől a lapostetős változatig – több variáció közül választható. A Szentendrén felépített háznál a tervező egy aszimmetrikus nyeregtetős verzió mellett döntött, így a mintaházon bemutathatóvá vált kétfajta előregyártott vasbeton elem és a tény, hogy mindkettő alkalmas az ún. koporsófödém építésére. A házra tehát egy aszimmetrikus koporsófödém került, amelynek egyik oldala a 25o-ig alkalmazható mesterpanel födém elem, míg a másik oldala az ennél nagyobb hajlásszög esetén javasolt falpanel. Az létrejött tető alátéthéjazata, lég- és párazárása, és hőhídmentes tetőszigetelése is az épület remek energetikáját szolgálja.
A házon az előregyártott elemek közül megjelenik a 2022-ben Construma-díjas klímafödém, de mára az ún. klímafalak is kifejezetten népszerűek. A klímafödém lényege, hogy a kéregfödémbe épített csővezetékek alkalmasak mind hűtő-, mind pedig fűtővíz szállítására, ezáltal hőszivattyú kiszolgálására is úgy, hogy a csövek építés közbeni sérülése is elkerülhető. A mennyezet így fontos szerepet kap a kellemes klíma kialakításában, ugyanakkor a födém alsó felülete egységes marad, ezáltal tiszta teret adva bármilyen belső építészeti megoldásnak.
A megújuló energia részarány kielégítésére a tetőre kerülő napelemek mellett az épületben a kellemes téli esti hangulat felelőse, egy kandalló is helyet kapott, Leier kéménnyel.
(x)
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
A nap ereje lenyomta az árakat – szinte fizettek, hogy fogyasszunk
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Zsilip, szivattyú, tározó – így készül Magyarország az aszályos jövőre
-
Zöldinfó18 óra telt el a létrehozás óta
Ingyenes támogatás társasházaknak: jön az okos mérés a távhőnél!
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés