Zöld Energia
Energiatermelő hurkok – nap, szél és mozgás által
A különböző technológiákkal működő eMotions hurokrendszer napelemmel, mikro szélturbinák és mozgás által termeli az áramot.
Az eMotions (energiamozgások) elnevezésű hurokrendszer két olasz tervező, Antonio Maccà és Flavio Masi alkotása. Az erőmű a 2014-es Land Art Generator Initative pályázaton harmadik helyezést ért el, írja az Impress Magazin.
Végtelen mennyiségben termeli a tiszta energiát
Az eMotions gyűrűkön különféle nap panelek, mikro méretű, függőleges és vízszintes tengelyű szélturbinák, többrétegű kerámialap generátorok és piezoelektromos szélenergia rendszerek találhatók.
Az eMotions éves kapacitása 2000 MWh, ami közel 700 otthon számára tudná biztosítani az elektromos áramot. A hurokrendszer egy olyan generátor, mely végtelen mennyiségben tudja termelni a tiszta energiát. Az eMotion egyúttal egy művészi értelmezése is a megújuló technológiáknak.
10 különböző technológia – vízben és szárazföldön
Az eMotions generátor 10 különböző erőmű együttes elnevezése. Az energiatermelő gyűrűk külön-külön is megépíthetők, de együttesen is alkalmazhatók. A hurkok formatervezését és mintázatát a természet ihlette, és mindegyik más és más technológiát alkalmaz.
A Szárazföldi Hurok például, mely piezoelektromos padlója többrétegű kerámialapokból készült, mozgás által termeli az energiát. A kihelyezett hajtóművek elnyelik az emberi mozgás által generált energiát, majd átalakítják villamos energiává.
A Kikötő Hurok generátor tetején pedig a kis körök szimbolizálják a hullámokat, és integrálják a változó méretű, vízszintes tengelyű szélturbinákat. A Tengeri Hurok szinuszos mintázata az egymásba fodrozódó hullámokat jelképezik, és integrálják a függőleges tengelyű szélturbinákat. A Homokdűne elnevezésű Hurok homlokzatán vékony rétegben áttetsző nap panelek találhatók, illetve szintén vízszintes tengelyű szélturbinák termelik az elektromos áramot.
Az eMoions erőmű a megújuló technológiák változatos együttese, melyek könnyen megépíthetők, hordozhatók és igény szerint átalakíthatók.
Forrás: www.impressmagazin.hu
Zöld Energia
Hollandia házainak felére települhetne napelem
Hollandiában az utóbbi időszakban látványosan terjedtek a napelemek.
A holland kormány egy új, nyílt hozzáférésű fotovoltaikus adatbázis segítségével fedezte fel, hogy a helyi háztetők körülbelül 50 százaléka potenciálisan alkalmas lenne napelemes rendszerek elhelyezésére – számol be a PV Magazine. A problémát az jelenti, hogy csak 8 százalékuk tudna azonnal, akadálymentesen fotovoltaikus rendszereket elhelyezni.
A Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO), egy holland állami ügynökség, amely 2023 decemberében egy nyílt hozzáférésű adatbázist tett közzé az ország összes olyan háztetőjéről és parkolóterületéről, amely napelemes telepítésre alkalmas lehet. Néhány hónappal az indulás után az RVO közölte, hogy az új eszköz máris segített azonosítani mintegy 725 négyzetkilométernyi olyan tetőfelületet, amely megfelelne a napelemes rendszerek kiépítésére. Ez az ország tetőinek mintegy felét jelenti.
„Ennek a területnek azonban csak 8 százaléka alkalmas közvetlenül napelemek telepítésére” – olvasható az ügynökség közleményében. A többi esetben először az akadályokat kell elhárítani, az RVO szerint a lehetséges problémák közé tartoznak a tetőablakok, a szegmentált tetőformák, a gyenge tetőszerkezetek vagy az azbeszt jelenléte.
Az adatbázis minden olyan település és régió információit bemutatja, ahol van szabad hely. Emellett tartalmaz egy adatböngészőt is, amely kiemeli az akadályokat, valamint a hálózati torlódási kockázatokat, a csatlakozási problémákat és a meglévő fotovoltaikus rendszereket.
Hollandia annak ellenére, hogy nem tartozik a világ leginkább napsütötte országai közé, meglehetősen jó úton halad a fotovoltaikus fejlesztésekben. Egy, a közelmúltban megjelent, a Dutch New Energy (DNE) Research tanácsadó cég által készített, a tavalyi év eredményeit összefoglaló jelentés alapján a holland napenergia-piac 2023-ban 4,82 gigawatt új napelemes kapacitással bővült. A tavalyi új kapacitásból mintegy 2,5 gigawatt lakossági telepítésekből származott, szemben az előző évi 2,2 gigawattal. A fennmaradó 2,4 gigawatt a kereskedelmi, ipari és nagyüzemi szegmenshez köthető.
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés