Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Hogyan lehet Önnek is 0 forint a villany és fűtésszámlája?

Létrehozva:

|

Ingatlantulajdonos? Itt az alkalom, hogy uniós pénzből, olyan energetikai korszerűsítést valósítson meg, amivel akár nullázhatja jövőbeni energiakiadásait, miközben azonnali havi megtakarítást ér el és növelheti ingatlanvagyona értékét. Hogyan lehetséges ez? 

Lássunk a kulisszák mögé, és nézzünk meg egy konkrét esetet, mely az Országos REZSINULLÁZÓ Program egyik ügyfelével történt meg.

A kulisszák mögött…

Ön mit gondol az alábbi párbeszédről, ami Attila és Péter között hangzott el?

„Attila: Én a jövő évtől márpedig sem villany, sem gázszámlát nem fogok fizetni!
Képzeld, még a házam is jóval többet fog érni, a megtakarításokból pedig minden évben elviszem a családot nyaralni! Na, mit szólsz?

Péter: Ne viccelj velem! Hogyan, amikor te is csak bérből – fizetésből élsz? Talán nyertél a lottón?

Advertisement

Attila: Nem, megtaláltam az Országos REZSINULLÁZÓ Program egyik hirdetését a Facebook-on és képzeld, egy néhány általam megadott fontos paramétert követően, teljesen ingyen küldtek nekem egy Előzetes Megvalósítási Tervezetet és elmagyarázták, hogyan lehetséges 10% önerővel belevágni egy megújuló energetikai beruházásba. De ha már lúd, akkor legyen kövér, ezért úgy döntöttem, hogy a napelemes és hőszivattyús beruházásom mellett, az egész házat le fogom szigeteltetni és kidobom a 15 éves régi nyílászárókat is.

Péter: REZSINULLÁZÓ, kik ezek? „

E rövid bevezető után eláruljuk, Attila az Országos REZSINULLÁZÓ Program egyik valós ügyfele, aki uniós visszatérítendő támogatás által, 0%-os kölcsönből valósítja meg 132,3 m2-es, 1960-ban épült családi háza teljes energetikai korszerűsítését. A projekt lassan már a vége felé jár és a kezdeti, talán lassúnak tűnő banki folyamat ellenére, most nagyon örül, hogy már látja a napelemeket a háza tetején és hamarosan az egész beruházása elkészül.

Nos, lássuk, hogyan működik mindez akár Önnél is!

Bár az országunkban a megújuló energiaforrások még nem hódítottak tért, biztosak lehetünk benne, hogy néhány éven belül hatalmas robbanás fog bekövetkezni a megújuló energetikai beruházások terén. Miért? Ez nem választás kérdése, hiszen a fosszilis energiahordozók olyan mértékben szennyezik a környezetünket, hogy az utolsó percekben vagyunk, amikor még megfordítható a hanyatlás, biztosítva ezáltal a jövő társadalmának is a tisztább és élhetőbb földet.

Advertisement

Az Európai Unió ezért helyez ki komoly forrásokat, és most elsőként a lakosság számára is elérhetővé tette a 115 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett „Lakóépületek energiahatékonyságának és megújuló energia felhasználásának növelését célzó hitel” pénzügyi terméket. Ez a pénzügyi konstrukció nem keverendő össze egy energetikai pályázattal, hiszen a termék tájékoztató egyértelműen tartalmazza a jogosultsági feltételeket, így egy szakértő számára könnyen eldönthető, hogy az érdeklődő kaphat-e forrást, vagy nem. Nincs kockázat és a keretösszeg is nagyon magasnak mondható, mely országos szinten elérhető.

Most pedig jöjjön egy kis matek. Miért érte meg Attilának, hogy belevágjon az energetikai beruházásba és vajon mennyibe került neki mindez?
Az alábbi táblázat segítségével azonnal látszik, hogy számára ez nem is volt kérdés. Természetesen Attila a díjmentes Előzetes Megvalósítási Tervezet után biztos volt benne, hogy a jogosultsági kritériumoknak megfelelt, hiszen ezt a Rezsinullázó pénzügyi szakemberei garanciával ellenőrizték, mielőtt a mérnöki tervezési munka elindult volna.

Attila vajon miért az Országos REZSINULLÁZÓ Programot választotta a teljes projekt lebonyolítása érdekében?
Az Országos REZSINULLÁZÓ Program komplex energetikai és finanszírozási szolgáltatással és innovatív, saját fejlesztésű Folyamatirányító Webiroda által láttatja minden ügyféllel az energetikai beruházás pontos ügymenetét és kapcsolja össze a folyamat közben szükséges Szakértő Részleggel. Országos Ernyőszervezetként olyan műszaki – technológiai megoldást terveznek meg, ami a fejlesztendő ingatlan esetén a lehető legnagyobb megtakarítással jár, figyelembe véve az elérhető pénzügyi maximumot és az ügyfél igényeket. Mint sokunknak, Attilának sem volt ideje, sem energiája külön-külön saját maga megkeresni a támogatás igényléséhez szükséges energetikust, gépésztervezőt, pályázatírót, kivitelezőket és laikusként nem tudta volna szakértői tanácsok nélkül eldönteni, hogy melyik gyártó, melyik termékét válassza. Természetesen magánszemélyként sem sétálhatott volna be egyik gyártó bemutató termébe sem, hogy olcsóbb árakat kapjon.

Ezt egy kézből kapta meg a REZSINULLÁZÓ Független Ernyőszervezete által. Igazából hasonló szolgáltatót nem is talált a piacon, aki az MFB Pontokkal együttműködve, 25 fős saját alkalmazotti stábbal áll rendelkezésére az érdeklődő ügyfelek számára. Ráadásul a folyamat első szakasza egy forintba sem került, hiszen a jogosultsági feltételek ellenőrzése és az Előzetes Megvalósítási Tervezet is ingyenes volt.

Összegezve, elmondható tehát, hogy „csillag együttállásnak is mondhatóan” jelenleg a technológia is olyan szinten áll már, hogy alkalmas a teljes energiafüggetlenség elérésére és uniós támogatás is rendelkezésre áll ahhoz, hogy elérhessük akár a teljes rezsinullázást.
Péter kezdeti kételyeit Attila eloszlatta, így Ő is igényelt egy Előzetes Megvalósítási Tervezetet.

Advertisement

„ A technológia már készen áll, és Ön?”
Folytatás következik Péterrel…. ?

forrás: alternativenergia.hu

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

7 tipp a zöldebb otthonokhoz

A zöld otthon nem csupán egy felkapott trend, aki valóban környezettudatos otthont teremt magának, nap mint nap megtapasztalhatja a pozitív hatásait.

Létrehozva:

|

Szerző:

 Bár az elmúlt években elég sokan kongatták a vészharangokat, hogy az emberiség túlhasználja az energiaforrásokat, csökkenteni kell a fogyasztást, igazából a rezsiárak egekbe törésével szorult rá a legtöbb család arra, hogy valóban hozzáfogjon az energiatakarékosabb és zöldebb életforma  kialakításához. Nézzük meg, hogy milyen tippekkel lehet valóban zöldebb az otthonunk.

1. A megfelelő szigetelés 

 

Ha jól belegondolunk, 50-60 évvel ezelőtt még nem sokan gondolkoztak az épületek szigeteléséről, hiszen bővelkedtünk az olcsó energiaforrásban és még a régebben épült, huzatosabb lakásokat is egyszerűen ki lehetett fűteni. (Az úgynevezett “zöld” gondolat pedig még nem is nagyon született meg Magyarországon,) Az olajválságot követő energiaválság után Nyugat-Európában hozzáfogtak az épületek szigeteléséhez, hogy kevesebb földgáz elhasználásával azonos minőségű komfortot érjenek el. Magyarországra a 80-as, 90-es években gyűrűzött be az épületszigetelés, ma már az új építésű házak esetében alapvető elvárás, hogy minél kevesebb energia felhasználásával üzemeljen. Ehhez pedig elengedhetetlen a megfelelő homlokzati szigetelés, födémszigetelés, tetőtér beépítés esetén pedig a tetőtér hőszigetelése. 2023-ban a 70-es évek energiaválságához hasonló tendenciát figyelhettünk meg az energiapiacon és ez kihat arra is, ahogy az emberek a szigetelésről gondolkoznak. 

 

De azért nem árt tisztában lenni azzal, hogy mennyit nyerünk egy ilyen beruházással? Ez több tényezőtől is függ. Egy olyan ház esetében, ahol hiányzik a szigetelés vagy rosszul volt szigetelve, akkor ez az érték akár 30-50% is lehet. Ha már volt valamilyen szigetelés, akkor kisebb lesz a spórolás mértéke. A légkondicionáló berendezés és a fűtés használatától is függ a spórolás mértéke. A fűtés esetén több háztartás el van télen 18-19 fokban, másoknál már a 23 foknál is cidriznek. Nyáron pedig van, akinél már 25 fok fölött jelez a hőségmérő és bekapcsolja a légkondit, mások gond nélkül bírják a 30 fokot. Megfelelő, jó minőségben kivitelezett fújható üveggyapot szigetelés elvégzése után, legalább 20-30%-os költségmegtakarítással lehet számolni. Egy jól kivitelezett szigeteléssel akár 5-7 fokkal is hűvösebb lehet egy jól szigetelt épületben nyáron. Télen pedig sokkal kevesebb lesz a fűtésszámlánk. A klíma helyes használata ugyanakkor odafigyelést igényel, a nem megfelelően beállított hőmérséklet, a túl nagy hőingadozás, a megspórolt karbantartás és tisztítás, valamint a nem megfelelő védekezés mind-mind hatással lehet szervezetünkre. A klíma használat kikerülhetetlenül kellemetlen mellékhatása azonban a jelentős villanyszámla, ami szintén jelentősen csökkenthető ha a födémre megfelelő vastagságú hőszigetelés kerül.

Advertisement

 

2. A fűtési rendszer korszerűsítése, automatizálása

 

A fűtéskorszerűsítéssel rendkívül sokat spórolhatunk az energián. Egy jól automatizált kondenzációs gázkazánnal (megfelelő szigetelés esetén) stabilan ki tudjuk fűteni a házat, az automatika révén pedig csak akkor üzemel, amikor szükségünk lesz rá, nem fűt fölöslegesen. De mit is jelent pontosabban a fűtés korszerűsítés? Ha jelenleg gázkonvektorokkal fűtünk (ami tulajdonképpen sok pici gázkazán), érdemes elgondolkodni egy kondenzációs gázkazán beszereléséről, amiről a radiátorokat fűtjük. (Számoljuk bele ilyenkor a költségekbe a gáztervet és azt az időt, amíg átfut a rendszeren a terv befogadása.) Egy bő évvel ezelőtt a legzöldebb, legokosabb gondolat az volt, ha valaki kiépítette a padlófűtést, hőszivattyút szerzett be és napelemről üzemeltette a fűtési rendszerét. Azóta Magyarországon felfüggesztették az épületre telepített napalemes rendszer hálózatba csatlakozás lehetőségét, illetve belengették a korábbi szaldós elszámolás bruttósítását, ezzel pont a fűtési szezonban nem juthatunk hozzá a napelemes rendszerünkkel megtermelt áramhoz. Persze mehetünk a biomassza (fa, pellet stb.)  irányában is, egy jól szigetelt ház esetében a fafűtés is tud takarékos lenni, viszont zöldülés szempontjából a fatüzelés nem egy leányálom. 

 

3. Legyenek korszerű nyílászáróink

 

Advertisement

Építészeti és energetikai szempontból nagyon fontos a megfelelő nyílászáró. Ha az épületben régi, rosszul záródó, esetleg korhadásnak, szuvasodásnak indult ablakok, ajtók vannak, rendkívül sok hőenergiát veszíthetünk, akár 20-30 % megtermelt energia szökik ki az utcára. Ugyanígy nyáron, a legnagyobb hőségben a rosszul záródó ablakokon keresztül beárad a hő, akkor meg a hűtésre kell ingünket-gatyánkat elkölteni. Ahhoz, hogy az épület valóban jól üzemeljen, szükségünk lesz arra, hogy a szigetelés, a nyílászárók és a fűtéstechnika egymást erősítve fejtse ki jótékony hatását. 

 

4. A külső árnyékolók alkalmazása 

 

A tetőtér esetében különösen fontos, hogy ne csak a szigetelésre gondoljunk, hanem a tetőtéri ablakok külső árnyékolására is. Ahhoz, hogy a tetőtéri szobák ne változzanak egy nyári napon szaunává, a szigetelés és a légkondi mellett elengedhetetlen az ablakok külső árnyékolásáról gondoskodni. A belső árnyékolók, sötétítő függönyök sajnos csak a fényt tartják kívül, a napsugarakból származó hőenergia az ablaküvegen keresztül bejut és az üvegházhatásnak köszönhetően becsapdázódik. Ez télen nagyon jól jön (épp ezért jó, ha szabályozható az árnyékolás technikánk), nyáron azonban, mikor a hőség ellen küzdünk, jó, ha ki tudjuk zárni. Erre való a külső árnyékolás.

 

Advertisement

5. Gyűjtsük az esővizet, használjuk a szürkevizet

 

A jelenlegi éghajlati viszonyok között rendkívül fontos a megfelelő vízkezelés. A hosszú, aszályos időszakokat követik a lezúduló, brutális mennyiségű esők, villámárvizek. Ha megfelelő tárolókba gyűjtjük az esővizet, akkor a kert locsolását megoldhatjuk a csapvíz használata nélkül. Ugyancsak alkalmazhatjuk a szürkevizet felmosásra, vécéöblítésre. A szürkevíz az a víz, amit már egyszer használtunk (pl. kézmosásra, fürdésre), nem lehet meginni vagy főzni vele, de mivel nem tartalmaz ürüléket (utóbbit fekete víznek nevezik), nem számít szennyvíznek sem. A használt vizet vagy szürkevizet sok területen lehet hasznosítani. Az elnevezés nem a színére utal, hanem a víz minőségét jelöli. A szürkevizet lehet használni takarításhoz, vécéöblítéshez, megfelelő szűrés után pedig akár öntözéshez is. Nem mindegy azonban, hogy melyik szürkevízről van szó. A mosakodás, kézmosás után keletkező szürkevizet akár szűrés nélkül is lehet használni például dísznövények öntözésére. Azonban a mosogatás során a zsírok, egyéb szennyeződések miatt már komolyabban meg kell szűrni a vizet, mielőtt megöntöznénk vele a növényeinket.

 

6. Legyünk tudatos autóhasználók 

A legtöbb ember ma az idő és a pénz szorításában úgy próbál evickélni, hogy lehetőleg mindenhová autóval megy. Nem kell várni a tömegközlekedésre, gyorsan és hatékonyan el lehet érni a célunkat, ráadásul összes is lehet kötni a különböző tevékenységeket. Amint beáll a dugó és csak araszolgatunk a benzingőzben, rájövünk, hogy nem feltétlenül járunk jól az autóval. Próbáljuk meg tudatosan csak akkor használni az autónkat, ha valóban szükségünk van rá, egyéb esetben pedig gyalogoljunk, tömegközlekedjünk, biciklizzünk. Jelentősen fog csökkenni az ökológiai lábnyomunk, ráadásul szociálisan több élményben lesz részünk, mintha minden egyes ügyünket autóval intéznénk. 

 

Advertisement

7. Legyünk tudatos vásárlók

Ez talán az autózásnál is keményebb falat. Minden arról szól körülöttünk, hogy vásároljunk, akkor is, ha nincs rá szükségünk, akkor is, ha nem engedhetjük meg magunknak. A hitelek és adósságok pedig csak egyre halmozódnak. Írjunk bevásárló listát, kerüljük az impulzusvásárlást, ajándékozzunk élményt, programot szeretteinknek, hogy csökkentsük a felhalmozódó, fölösleges tárgyak mennyiségét. 

Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!