Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Kínába mennek a bécsi csikóhalak

Létrehozva:

|

Bécsi csikóhalakban gyönyörködhetnek hamarosan a hongkongi Ocean Park látogatói. A tizenöt karcsú csikóhalat a Haus des Meeres (Tenger Háza) bocsátja a kínai vízipark rendelkezésére.

Új csikóhal-akváriuma számára a bécsi Haus des Meerestől kért és kap karcsú csikóhalakat a hongkongi Ocean Park, Ázsia hetedik legnagyobb szabadidős parkja. A kis halak kínai útja azért számít nagy szenzációnak, mert néhány évvel ezelőtt még a tengerből befogott példányokkal oldották volna meg az akvárium benépesítését, ma azonban már a CITES, a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény védi a fajt. A csikóhalakat ugyanis a túlhalászás fenyegeti, mivel Ázsiában gyógyító hatást tulajdonítanak nekik, és kedveltek az akvaristák körében is.

A kínai víziparkba repülőn viszik a tizenöt karcsú csikóhalat, amelyek a bécsi Tenger Házában születtek. A Haus des Meeres már magas rangú nemzetközi elismerést is kapott a csikóhalak tenyésztésében és kutatásában elért sikereiért. Nemrég például azt sikerült brazil kutatókkal közösen bebizonyítaniuk, hogy udvarlásnál, evésnél és veszély esetén két különböző hanggal kommunikálnak egymással a halak. Aki kíváncsi rá, a Tenger Házában bele is hallgathat a csikóhalak társalgásába.

 

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöldinfó

Ez lehet a megoldás a lítiumhiányra

Egy új vizsgálat alapján komoly lehetőségek rejlenek a víz alapú akkumulátoros technológiában.

Létrehozva:

|

Szerző:

A Texas A&M Egyetem munkatársai fémmentes, víz alapú akkumulátor-elektródákkal dolgozva jutottak izgalmas felfedezésre – számol be az okodrive.hu Az adatok alapján az energiatárolási kapacitásban akár 1000 százalékos különbség is jelentkezhet ezzel a megközelítéssel.

A víz alapú akkumulátorok a hagyományos akkumulátorokhoz hasonlóan egy katódból, egy anódból és egy elektrolitból állnak. Ebben a rendszerben azonban a katódok és az anódok olyan polimerek, amelyek képesek energiát tárolni, az elektrolit pedig szerves sókkal kevert víz. Az elektrolit oda-vissza szállítja az ionokat a katód és az anód között, az elektródával való kölcsönhatása révén pedig az energiatárolás kulcsa is egyben.

Dr. Jodie Lutkenhaus vegyészmérnök és a csapat tagja szerint ha egy elektróda túlságosan megduzzad a ciklikusság során, akkor nem tudja jól elvezetni az elektronokat, ezzel pedig elveszítjük a teljes teljesítményt. A szakértő hozzátette, ezen hatások miatt az elektrolitválasztástól függően akár 1000 százalékos különbség is felléphet az energiatárolási kapacitásban. A kutatók szerint a redox-aktív, nem konjugált gyökös polimerek elektródaként igen ígéretesek, ugyanakkor a kutatók is megjegyezték: keveset tudunk ezen polimerek vizes környezetben történő energiatárolási mechanizmusáról.

A szakértők szerint a víz alapú akkumulátorok képesek lehetnek ellensúlyozni az olyan fémek, mint a kobalt és a lítium esetleges hiányát, valamint kiküszöbölhetik az akkumulátortüzek lehetőségét. Előbbi már csak azért is fontos lehet, mert a jövőbeli anyaghiány miatt jelentősen megdrágulhatnak a lítium-ion akkumulátorok. Az alternatív technológia segíthet az ellátás stabilabbá válásában.

Érdemes hozzátenni, hogy a szakértők nem építettek új eszközt, csupán számítógépes szimulációkat és elemzéseket végeztek. Ennek ellenére a friss eredmények hozzájárulhatnak az akkumulátorok fejlődéséhez, a kutatók szerint felfedezésük előrelépést jelent a lítiummentes tárolók irányába.

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!