Kapcsolatfelvétel

Design

Nemsokára megehetjük a műanyag hulladékunkat

Létrehozva:

|

Egy igazán innovatív újítás több olyan problémára kínál egyben megoldást, amik erősen szorongatják az emberiséget. A FU nevű kis edény pontosan ezt tudja: segítségével a jövőben egyszerre küzdhetünk meg a műanyagszemét eltüntetésével és az élelmiszerhiánnyal.

Valószínűleg senkinek nem kell bemutatni a két problémát. Az erdőben sétálva, vagy akár csak egy környezetvédelmi cikket is elolvasva láthatja, hogy a műanyagok lebomlása finoman szólva is nehézkes. Persze léteznek már gyorsan – akár napok alatt – lebomló zacskók is, de ez nem oldja meg annak a több ezer tonna műanyag hulladéknak a problémáját, amik majd csak 1 millió év (!) múlva bomlanak le. És persze azt sem nagyon kell magyarázni, hogy az egyre és egyre több ember, sajnos egyre többet eszik, amit lassan képtelenek leszünk bírni. A tudósok ezt a gondot sokféleképpen próbálják áthidalni, egyelőre kevés sikerrel.

A Livin Studio Az Utrecht Egyetemmel közösen kifejlesztett egy eljárást, aminek segítségével a ként gond egyszerre orvosolható. Persze nem arról van szó, hogy akkor innentől minden rózsaszín, és csillámporos, és megszűnik az éhezés, de az elgondolás egyáltalán nem rossz.
Lényegében egyfajta inkubátorról van szó, melyben ehető gombákat nevelnek. A gombák ugyanis elképesztően szaporák, táplálóak, mégis nagyon kevéssé használjuk ki az adottságaikat. Főleg ha azokra a tulajdonságaikra gondolunk, amik miatt a kutatók érdeklődését felkeltették: egyes gombafajok ugyanis képesek a mérgező anyagok – mint a műanyag – lebontására, és mindezt olyan formán, hogy fogyaszthatóak is lesznek.

A rendszer persze nem olyan egyszerű, hogy a gombákat elszaporítják a zacskón, és már tálalható is. először is a műanyagot UV fénnyel sterilizálják, majd egy inkubátorszerű szerkezetbe helyezik. Azon belül is egy speciális „tápközegbe”, egy pohárra emlékeztető, zselatinból, keményítőből és cukorból álló tartóba gyűrik bele a zacsit (ezt az edényt a kutatók FU-nak nevezték el). A FU alján kis folyadékban gombaspórák vannak, amik majd a lebontást végzik – ezután már csak várni kell.

A teljes cikk itt olvasható.

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Design

Megnyílt a Mol új székháza

Megnyílt a Mol Campus, a vállalat új székháza Budapesten, a Kopaszi-gát mellett; az épületben 2500 ember dolgozik majd a cég növekedésén, mert biztosítani kell Magyarország energiaellátását – mondta a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója a megnyitó ünnepségen, csütörtökön.

Létrehozva:

|

Szerző:

Hernádi Zsolt hozzátette, az épületet a Foster + Partners és magyarországi partnere, a Finta Stúdió tervezte. A belsőépítészeti megoldásokat a Kinzo és a Minusplus tervező és designer iroda dolgozta ki. A kivitelezésért pedig a Market Építő Zrt. felelt. Emlékeztett, 2016-ban azért döntöttek úgy, hogy új saját tulajdonú székházat építenek, mert hittek a jövőben. Hozzátette, a Campus a jövő generációinak készült, az épület azt üzeni: “a Mol itt volt, itt van itt is lesz a következő évtizedekben”. Kiemelte, a Mol Magyarország első olyan zászlóshajója, amely külföldön is sikereket tudott felmutatni. Ma már a régió meghatározó iparvállalata. A Mol-csoport a világ 21 országában van jelen. Ugyanakkor jelezte, bármennyire is nemzetközi a cég “itthon otthon van”, mert a Mol magyar multiként úgy döntött, hogy Budapesten építkezik, itt építik meg a jövő irodaházát. Hernádi Zsolt arra is kitért, hogy az üzemanyag fronton elszabadult káoszt valamennyire sikerült csillapítani, szerdán már 30 százalékkal csökkent a fogyasztás az elmúlt napokhoz képest, de még nem állt helyre a rend.

Ratatics Péter, a vállalatcsoport fogyasztói szolgáltatásokért felelős ügyvezető igazgatója közölte, a Campus 143 méter magas, nettó alapterülete 86 ezer négyzetméter. Az MTI kérdésére elmondta, az új székház felépítését a Mol saját forrásból finanszírozta, a beruházás értékét azonban üzleti titokra hivatkozva nem hozta nyilvánosságra. Azt azonban megjegyezte, hogy a Campus a Magyarországon felépülő irodaházaknál nagyjából 20 százalékkal magasabb értéket képvisel. A megnyitót követően a történelmi egyházak XI. kerületi képviselői megáldották a Mol Campust.

A helyszínen kiadott közlemény szerint a Mol Campus Budapest egyik legdinamikusabban fejlődő városrészében, a BudaParton épült fel. A Mol 2500, eddig 9 különböző telephelyen dolgozó kollégáját költözteti az új székházba. Hozzátették, az olyan innovatív megoldásoknak köszönhetően, mint az épületen található 900 négyzetméternyi napelem, valamint a geotermikus energiát használó hűtési és fűtési rendszer a Mol Campus a legszigorúbb fenntarthatósági elvárásokat is teljesíti.

 

 

Advertisement

Kép: MTI/Balogh Zoltán

Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!