Kapcsolatfelvétel

Otthon

Pazarul élhetnénk csak hulladékból

Létrehozva:

|

Túl sok ételt dobunk ki a szemétbe. Világszerte a megtermelt élelmek 40%-át nem fogyasztjuk el. Egy kanadai pár dokumentumfilmet készített arról, milyen jól lehet létezni a kukákból bányászott ételmaradékokon.

A Just Eat It: A Food Waste Story című filmet a Thesszaloniki Dokumentumfilm Fesztiválon láttuk. Túl sok ehető étel kerül a szemetesekbe. Az ételek mintegy fele a szemétbe kerül a fejlett gazdaságokban, miközben a világban közel egymilliárd ember éhezik. A kidobott élelmiszerek fele is elég lehetne ahhoz, hogy megszűnjön az éhezés a világon.

Az élelmiszerpazarlás több ponton is jelentkezik. A kevésbé fejlett országokban elsősorban a gyártás és az áruelosztás során keletkezik hulladék, az általános élelmiszerhiány ellenére. Ha van ellátmány, a rossz útviszonyok miatt összevissza dülöngélő teherautókban nyomódnak össze a termények. A hűtőszekrények hiánya és a magas hőmérséklet is felgyorsítja a romlási, erjedési folyamatot. A fejlett országokban viszont elsősorban a háztartásoknál keletkezik hulladék, többek között a szükségesnél több és nem megfontolt élelmiszervásárlás, az élelmiszerek nem kellően hatékony felhasználása vagy éppen tárolási hiányosságok miatt. Itthon a legjellemzőbb, hogy a nem megfelelő tárolás miatt kell kidobni élelmiszert. A magyarok 98 százaléka aktívan érdeklődik a fenntartható és költséghatékony otthoni megoldások iránt, 22 százalékukat viszont elsősorban a megtakarítási szándék vezérli. Számos magyar háztartásra jellemző azonban a pazarlás.

Hogy a pazarlás már-már tarthatatlan méreteket ölt, azt jól tudta Grant Baldwin rendező és párja, Jenny Rustmeyer, akik a probléma illusztrálására a következő feladatot tűzték ki: 6 hónapig megpróbálnak úgy élni, hogy enyhítik az élelmiszerpazarlást. Vagyis csakis két módon jutnak élelemhez:

az ismerőseik által nekik ajándékozott, a szavatossági időhatárhoz közeledő élelmiszereket fogyasztják el (tehát megmentik azokat a kidobástól)
egyesenen a kukából, utcai szemétkonténerekből szerzik a napi betevő falatot. A kísérlet végeredményét a Thesszaloniki Dokumentumfilm Fesztiválon vetítették, Just Eat It: A Food Waste Story címmel.

A teljes cikk itt olvasható.

Advertisement

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Otthon

Otthoni munkavégzés közben is fenntarthatóan és környezetbarát módon

Akár a munkahelyünkön, akár otthonról végezzük munkánkat, elengedhetetlen, hogy szem előtt tartsuk a fenntarthatóság és környezetvédelem alapvető szempontjait, hiszen ez nemcsak egyéni életminőségünket javítja, hanem globális szinten is pozitív hatással van környezetünkre.

Létrehozva:

|

Szerző:

Energiahatékonyság otthonról is

Önmagában azzal, hogy otthonról dolgozunk a munkahelyünkre történő napi ingázás helyett már sokat teszünk környezetünkért, hiszen a kevesebb közlekedés kisebb üzemanyag-felhasználást és ezzel alacsonyabb károsanyag-kibocsátást eredményez, valamint közvetetten hozzájárul a levegőminőség javulásához is.

Otthoni irodánkban is fordítsunk figyelmet az energiahatékonyságra, hiszen már néhány egyszerű lépéssel jelentős mértékben tudjuk csökkenteni energiafogyasztásunkat. Elektromos eszközeinket kezeljük tudatosan, amennyiben nem használjuk, kapcsoljuk ki a nyomtatót, számítógépet és egyéb készülékeket. Érdemes beállítani energiahatékony, alvó vagy készenléti üzemmódot is, amikor rövid időre nem használjuk elektromos berendezéseinket. A hőmérsékletet is tudjuk okosan szabályozni otthonunkban, építsünk ki energiahatékony fűtési-hűtési rendszereket, és igyekezzünk kihasználni a természetes hőforrásokat, például a napfényt és a természetes szellőzést.

Ha szeretnénk élni az otthoni munkavégzésből adódó előnyökkel, jelenlegi pozíciónk azonban kevés lehetőséget kínál erre, akkor érdemes folyamatosan nyitva tartanunk a szemünk egyéb lehetőségek iránt. A Profession oldalán akár településekre szűrve is böngészhetünk, ha például Szegeden szeretnénk munkát találni.

Advertisement

Takarékosság mindenekelőtt

Akár irodai, akár otthoni munkavégzésünkhöz kulcsfontosságú a megfelelő világítás. Használjunk otthon is energiatakarékos izzókat vagy LED lámpákat. Próbáljuk kihasználni a természetes fényt is napközben, otthoni munkakörnyezetünk kialakításánál legyen ez az egyik legfontosabb szempont. Egy olyan egyszerű lépés, mint az ablakok tisztántartása szintén hozzájárulhat, hogy minél több napfény juthasson be az otthoni irodaként szolgáló helyiségbe.

A papírfelhasználásunk csökkentésével, a hulladék tudatos kezelésével és szelektív gyűjtésével, valamint az újrahasznosított anyagból készült irodai eszközök választásával szintén hozzájárulunk a fenntarthatóbb és környezetbarát munkahely kialakításához, akár otthonunkban is. Vásároljunk tartós és minőségi termékeket, ezáltal is csökkenthetjük a tevékenységünk során keletkezett hulladék mennyiségét. Kerüljük a felesleges csomagolóanyagokat, válasszunk csomagolásmentes megoldásokat, amiből csak lehet.

Folyamatosan tájékozódjunk a szakterületünkön elérhető álláslehetőségekről, hiszen így tisztában lehetünk azzal, jelenlegi beosztásunknál számíthatunk-e máshol jobbra, számunkra kedvezőbbre. De nemcsak szakterületünkre, hanem lakóhelyünkre szűkítve is érdemes felmérni az egyéb lehetőségeket, például a Szentesen elérhető állásokat.

Apró változások, tudatos döntések

Advertisement

A fent felsorolt lépések talán evidensnek tűnhetnek, ha megvizsgáljuk azonban szűkebb környezetünket, biztosan találunk még lehetőséget arra, hogyan tegyük otthonunkat is minél inkább fenntarthatóvá és környezetbaráttá. Az apró változtatások is számítanak, és tudatos döntéseinkkel jelentős hatást tudunk gyakorolni környezeti lábnyomunkra.

 

 

 

Partner hír

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!