Zöldinfó
Újrahasznosítás, az új világnyelv

Recycling, upcycling, reuse: olyan kifejezések, amit egy magát kicsit is trendinek és tudatosnak tartó városlakó biztosan ismer, beszélje a világ bármelyik nyelvét. Az újrahasznosítás legnagyobb úttörői közt tartják számon a magyar származású, USA-ban ténykedő Tom Szaky-t, akinek cége, a TerraCycle a leglehetetlenebb hulladékokat is összegyűjti és újrahasznosítja.
A kezdeményezésnek köszönhetően eddig több mint másfél millió egységnyi összegyűjtött szemét került jó helyre Magyarországon. Eltörölni a szemét fogalmát – ez a világszerte több mint húsz országban működő, mára már befutott startup, a TerraCycle célkitűzése. A cég arról ismert, hogy neves gyártókkal összefogva a legextrémebb hulladéktípusokat is újrahasznosítja, legyen szó üdítős tasakokról vagy koszos pelenkáról.
Magyarországon 2012 óta lehet bekapcsolódni az úgynevezett Brigádok munkájába – itthon jelenleg kétfajta hulladéktípus gyűjthető: Chips Brigád keretein belül a sós snackek műanyag csomagolásai, a Csikk Brigádban pedig a cigarettahulladékok kerülnek újrahasznosításra. A programokban résztvevő önkéntesek segítségével mára már közel kétmillió egységnyi újrahasznosítható hulladékot gyűjtöttek össze, amelyek alapanyagul szolgálnak például kerti padoknak, kutyatálaknak, vagy akár dizájner táskáknak is.
Az év közben folyó rendes gyűjtés mellett a TerraCycle számos rendezvényen szerepel gyűjtőprogramjaival. Idén például az Everness- és a SUN fesztivál is csikkmentes lesz a Csikk Brigádnak köszönhetően. A TerraCycle tavaly óta a TeSzedd! elnevezésű országtisztító akciók során is biztosítja a szelektíven gyűjtött cigarettahulladékok újrahasznosítását. Míg a tavalyi akcióban részt vevő csapatok közel 17 000 csikket szedtek össze, idén májusban még többen kapcsolódtak be a gyűjtésbe, így több mint 65 000 csikk érkezett a céghez. Budapesten a FŐKERT által koordinált helyszíneken többek között a TATA Consultancy Services és a Philip Morris Magyarország Kft. munkatársai is részt vettek az országtisztításban.
„A TeSzedd! remek alkalom arra, hogy felelősen gondolkodva, közös összefogással jelentősen hozzájáruljunk környezetünk tisztaságához, és együttes erővel mutassunk példát. Vállalatunk számára kiemelten fontos a társadalmi felelősségvállalás, a csikkgyűjtés pedig kitűnő lehetőség arra, hogy kollégáinkat is bevonjuk az aktivitásokba.” – nyilatkozta Németh Ferenc, a Philip Morris Magyarország Kft. vállalati kapcsolatok igazgatója.

Zöldinfó
A cseresznyefa-virágzást köszöntik a szegedi füvészkertben
A hanamit, a cseresznyefa-virágzást köszöntik szombaton a Szegedi Tudományegyetem füvészkertjében, ezen a napon a látogatókat a japán kultúrát bemutató programok is várják – tájékoztatta Németh Anikó igazgató az MTI-t.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
A szakember elmondta, a szokottnál hűvösebb időjárás miatt még csak néhány korai fajta virágzik, de a napos időnek köszönhetően bármelyik pillanatban újabb díszcseresznyék bimbói is kifakadhatnak. A botanikuskert látogatói azonban számos gyümölcsfa és -cserje felhőszerű fehér virágában gyönyörködhetnek, nyílnak már a cseresznyeszilvák és a kökények is. A hanami – szó szerint virágnézés – gyönyörködés a tavasszal virágzó cseresznyében, japán szilvában, azáleákban, hortenziákban, kínai vagy japán kajsziban vagy a sokáig díszfaként nevelt őszibarackban. Szombaton ezt a Japánban hagyományos ünnepet szeretnék közelebb hozni a látogatókhoz – közölte az igazgató.
A botanikus kertben a japán díszcseresznye számos fajtáját gondozzák. A Európában sorfaként és parkokban is elterjedt a kagyló alakú koronájáról felismerhető kanzan, amely azonban őshazájában viszonylag ritkának számít. A felfelé törő lombjáról kapta nevét a tejutat jelentő amanogawa fajta, de látható a füvészkertben japán csüngő díszcseresznye, a néha ősszel is virágzó higan és tajvani – harangvirágú – díszcseresznye is. Ez utóbbi nyílik legkorábban, tél végén, ezért Európában nem is nagyon merték ültetni, de ahogy melegebbé vált a klíma már nem kell annyira tartani a fagyoktól.
Szombaton délután két alkalommal is Gál Tamás, a japánkert kurátora kalauzolja körbe a látogatókat a gyűjteményben. Előadás hallható majd a hagyományos japán virágrendezés művészetéről az ikebanáról, és a bambuszkertészetről, tradicionális japán hangszeres bemutatót és teaszertartást is tartanak majd. Az egész napos programok során a vendégek betekintést nyerhetnek a szusikészítés rejtelmeibe, kipróbálhatják az origamihajtogatást, de láthatnak furosiki – japán kendőcsomagolás – bemutatót is. A Somogyi-könyvtár standján japán könyvek és képregények lapozgatása mellett mellett a mangarajzolásba is bekapcsolódhatnak. Bonszaibemutatót is rendeznek, melyen nemcsak idős növényeket láthatnak az érdeklődők, hanem segítséget is kaphatnak az apró növények ápolásához, neveléséhez is.
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás óta
Híd épülhet a Balaton fölé, kezdődik az építkezés!
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Olcsó napelemek, amelyeket a kerítésre is telepíthetünk!
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Szlovákiában rendkívüli intézkedéseket hagyott jóvá a kormány a medveállományra vonatkozóan
-
Zöldinfó13 óra telt el a létrehozás óta
Meglepte a kutatókat a napelemek vizsgálati eredménye
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés