Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Újrahasznosítás, az új világnyelv

Létrehozva:

|

Recycling, upcycling, reuse: olyan kifejezések, amit egy magát kicsit is trendinek és tudatosnak tartó városlakó biztosan ismer, beszélje a világ bármelyik nyelvét. Az újrahasznosítás legnagyobb úttörői közt tartják számon a magyar származású, USA-ban ténykedő Tom Szaky-t, akinek cége, a TerraCycle a leglehetetlenebb hulladékokat is összegyűjti és újrahasznosítja.

A kezdeményezésnek köszönhetően eddig több mint másfél millió egységnyi összegyűjtött szemét került jó helyre Magyarországon. Eltörölni a szemét fogalmát – ez a világszerte több mint húsz országban működő, mára már befutott startup, a TerraCycle célkitűzése. A cég arról ismert, hogy neves gyártókkal összefogva a legextrémebb hulladéktípusokat is újrahasznosítja, legyen szó üdítős tasakokról vagy koszos pelenkáról.

Magyarországon 2012 óta lehet bekapcsolódni az úgynevezett Brigádok munkájába – itthon jelenleg kétfajta hulladéktípus gyűjthető: Chips Brigád keretein belül a sós snackek műanyag csomagolásai, a Csikk Brigádban pedig a cigarettahulladékok kerülnek újrahasznosításra. A programokban résztvevő önkéntesek segítségével mára már közel kétmillió egységnyi újrahasznosítható hulladékot gyűjtöttek össze, amelyek alapanyagul szolgálnak például kerti padoknak, kutyatálaknak, vagy akár dizájner táskáknak is.

Az év közben folyó rendes gyűjtés mellett a TerraCycle számos rendezvényen szerepel gyűjtőprogramjaival. Idén például az Everness- és a SUN fesztivál is csikkmentes lesz a Csikk Brigádnak köszönhetően. A TerraCycle tavaly óta a TeSzedd! elnevezésű országtisztító akciók során is biztosítja a szelektíven gyűjtött cigarettahulladékok újrahasznosítását. Míg a tavalyi akcióban részt vevő csapatok közel 17 000 csikket szedtek össze, idén májusban még többen kapcsolódtak be a gyűjtésbe, így több mint 65 000 csikk érkezett a céghez. Budapesten a FŐKERT által koordinált helyszíneken többek között a TATA Consultancy Services és a Philip Morris Magyarország Kft. munkatársai is részt vettek az országtisztításban.

„A TeSzedd! remek alkalom arra, hogy felelősen gondolkodva, közös összefogással jelentősen hozzájáruljunk környezetünk tisztaságához, és együttes erővel mutassunk példát. Vállalatunk számára kiemelten fontos a társadalmi felelősségvállalás, a csikkgyűjtés pedig kitűnő lehetőség arra, hogy kollégáinkat is bevonjuk az aktivitásokba.” – nyilatkozta Németh Ferenc, a Philip Morris Magyarország Kft. vállalati kapcsolatok igazgatója.

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöldinfó

Az újrahasznosítható műanyag raklapok előnyei a fa változatokkal szemben

A logisztikai és anyagmozgatási iparágakban az árucikkek és termékek hatékony mozgatása és tárolása kulcsfontosságú. A raklapok az egyik alapvető eszközei ennek a folyamatnak, amelyek segítségével az árukat könnyedén szállíthatjuk, tárolhatjuk és kezelhetjük. Azonban az iparág gyors fejlődése és a fenntarthatóság iránti növekvő igények miatt egyre nagyobb figyelmet szentelnek az alternatív megoldásoknak, mint például az újrahasznosítható műanyag raklapok.

Létrehozva:

|

Szerző:

Ezeknek az új generációs raklapoknak számos előnye van a hagyományos fa változatokkal szemben, amelyek hatékonyabbá és fenntarthatóbbá teszik a logisztikai folyamatokat:

Az egyik fő előnye az újrahasznosítható műanyag raklap termékeknek az, hogy sokkal tartósabbak és strapabíróbbak, mint a fa raklapok. Utóbbiak ugyanis könnyen sérülhetnek, repedhetnek vagy rothadhatnak, különösen nedves vagy korrozív környezetben. Ezzel szemben az újrahasznosítható műanyag raklapok ellenállnak a külső károsító hatásoknak, így jóval nagyobb élettartammal rendelkeznek a fa változatoknál. Ezáltal csökkentik a raklapok cseréjéből és karbantartásából fakadó extra költségeket, valamint minimalizálják az áruk károsodásának kockázatát.

A műanyag raklapok könnyűsúlyúak és egységesek, ami könnyebbé teszi a kezelésüket és a mozgatásukat. A fa raklapok gyakran változatos méretekben és súlyokban érkeznek, ami nehezítheti azok mobilizálását és összehangolását a logisztikai folyamatok során. Az egységes méretekkel rendelkező műanyag raklapok azonban egyszerűbbé teszik a raktározási és szállítási műveletek tervezését és optimalizálását.

A fenntarthatóság szempontjából is kedvezőbbek az újrahasznosítható műanyag raklapok. Mivel visszaforgatható műanyagból készülnek, hozzájárulnak a faforrások megőrzéséhez és a környezeti terhelés csökkentéséhez. A fa raklapok gyakran fakitermelésből származnak, ami erdőírtáshoz és biodiverzitás-vesztéshez vezethet. Az újrahasznosítható műanyag raklapok gyártása és felhasználása kevesebb káros anyag kibocsátással jár, így csökkenthető az iparág ökológiai lábnyomát.

Advertisement

A Schoeller Allibert plasztik raklapok például teljes mértékben újrahasznosíthatók – a használt raklapokat begyűjtik a gyártóközpontjaikban, majd egy alapos tisztítást, csiszolást, mosást és szárítást követően új formába öntik őket, és máris újra felhasználhatók anélkül, hogy hozzájárultak volna a világ szeméthalmainak növeléséhez.

A műanyag raklapok könnyen tisztíthatók és fertőtleníthetők – ez különösen fontos az élelmiszere és egészségügyi iparágban. A fa raklapok sokszor nehezebben tisztíthatók, és a nedvesség hatására könnyen baktériumokat és egyéb szennyeződéseket tartalmazhatnak. A plasztik változatoknak azonban az agresszívabb, invazív mosási metódusok sem okoznak kárt, így kiválóan sterilizálhatók és újra felhasználhatók a kényes árucikkek szállításához/tárolásához.

Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!