Zöldinfó
A cigarettacsikkek újrahasznosítására indul program az V. kerületben

A cigarettacsikkek újrahasznosítására indít programot az V. kerületi önkormányzat és a TerraCycle Magyarország Kft. vendéglátóhelyek bevonásával.
A belvárosi szórakozóhelyeken és közterületeken egy speciális gyűjtőben összeszedett csikkeket egy raktárba juttatják el, ahol elkülönítik a papírt, a hamut és a dohányt, majd komposztálják – ismertette pénteki sajtótájékoztatóján Tom Szaky, a TerraCycle alapítója és vezérigazgatója. Hozzátette: a csikkekből kivonják a műanyagot is, amit kétféle módon hasznosítanak. Az alapító elmondta, hogy 10 országban dolgoznak együtt cigarettát gyártó cégekkel, s Magyarország – ezen belül az V. kerület – az első Európában, amely csatlakozott az újrahasznosítási programhoz. Megjegyezte: a gyűjtést májusban kezdték, s azóta havonta félmillió csikket kezelnek.
Szentgyörgyvölgyi Péter (Fidesz-KDNP), az V. kerület polgármestere arról beszélt, hogy továbbra is a jövő városát szeretnék építeni a belvárosban, aminek a közterületi és zöldfelületi fejlesztések mellett a környezettudatosság is kiemelt eleme. Az önkormányzat felvette a kapcsolatot a vendéglátósokkal, s január első heteiben a közterületeken is kihelyezik a gyűjtőedényeket – ismertette a polgármester, aki a köztisztaság további javulását is várja a lépéstől.
Böröcz László (Fidesz-KDNP) alpolgármester arról számolt be, hogy a kezdeményezéshez csatakozott, több mint egy tucat szórakozó- és vendéglátóhelyen szóróanyagokkal is tájékoztatják a vendégeket az újrahasznosításról, a belváros arculatához illeszkedő speciális gyűjtőket pedig magyar cégekkel gyártatják.

Zöldinfó
AM: elfogadták a 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégiát
A 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégia átfogó keretet biztosít a hazai élővilág, a természeti erőforrások hosszú távú fennmaradásához és meghatározza a 2030-ig elérendő célkitűzéseket, valamint az azok megvalósítását szolgáló intézkedéseket – közölte az Agrárminisztérium (AM) kedden az MTI-vel.

Kiemelték: a stratégia olyan témákat helyez előtérbe, mint a védelemben részesülő területek hálózata, a természetes és természetközeli ökoszisztémákat károsító inváziós idegenhonos fajok visszaszorítása, illetve a fenntartható mezőgazdálkodás, erdőgazdálkodás, vad- és halgazdálkodás. A jelenleg elfogadott terv kiemelt feladatai közé tartozik továbbá a beporzók csökkenésének megállítása, az ökoszisztémák klímaváltozással szembeni ellenálló képességének javítása, a zöld infrastruktúra hálózat elemeinek fejlesztése, illetve a biodiverzitást veszélyeztető szennyezések mérséklése – írták a közleményben.
Hangsúlyozták, hogy a biológiai sokféleség az élővilág változatosságát jelenti, Magyarország sokszínű természeti értékeinek hosszú távú megőrzése pedig elengedhetetlen a jelen és a jövő generációk jóllétének biztosításához. Emellett a biodiverzitás az élelmiszertermelés alapja, valamint nélkülözhetetlen a talajtermékenység és a beporzás biztosításában, a víz és a levegő tisztításában, miközben gyógyszer-alapanyagot és faanyagot is nyújt számunkra. Kiemelt szerepet játszik továbbá a katasztrófák, a járványok és betegségek elkerülésében, hatásainak enyhítésében, illetve a globális és a regionális klíma szabályozásában.
Magyarország egyedülálló és gazdag természeti értékei, a változatos adottságú és egyre többek által látogatott nemzeti parkok, a vadon előforduló, védett növény- és állatfajok és ezek természetes és természetközeli élőhelyei, az őshonos haszonállatok és növények, valamint az egyedi magyar táj és a hozzá kapcsolódó természeti és kulturális értékek mind hozzájárulnak Magyarország országimázsához – mutattak rá a közleményben. A természeti erőforrások védelme és a velük való bölcs gazdálkodás követendő elv, hiszen így biztosítható, hogy hosszú távon megmaradjon Magyarország gazdag és értékes természeti környezete és biodiverzitása, amely elengedhetetlen a magyar lakosság minőségi életéhez – tájékoztatott a szaktárca.
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés