Zöld Közlekedés
1000 kilométert is megtehet majd egy elektromos autó

Napjainkban még viszonylag kis hatótávolság jellemzi az elektromos gépkocsikat. Ennek oka, hogy az akkumulátorok sok helyet foglalnak. Ezen változtatnának a Fraunhofer Társaság tudósai.
Az elektromos járművekben – modelltől függően – akár több száz vagy több ezer akkumulátor is lehet, amelyek működését szenzorok felügyelik. Az akkumulátorok házai és vezetékei töltik ki az autókban rendelkezésre álló hely több mint 50%-át. A Fraunhofer Társaság Kerámia Technológiák és Rendszerek Intézete, valamint az intézmény partnerei – a ThyssenKrupp System Engineering és az IAV Automotive Engineering – az üzemanyagcelláknál alkalmazott úgynevezett bipoláris elektródákat használják a lítium akkumulátoroknál. Ezek fémes fóliák, amelynek mindegyik oldalát kerámiaréteggel látják el. Így a fóliák egyik oldal anód, míg a másik katód lesz. Az első laboratóriumi tesztek sikeresek voltak.
Az új rendszerben az akkumulátorokat nem egymás mellé, hanem egymásra helyezik el, ezáltal több egység fér el ugyanakkora helyen. Az elektromos ellenállás jelentős mértékben csökken és az akkumulátorok elektródái úgy épülnek fel, hogy az energiát nagyon gyorsan leadják, majd újra felveszik.
Dr. Mareike Wolter, az intézet projektvezetője kijelentette, hogy az új elhelyezési koncepciónak köszönhetően az elektromos gépkocsik hatótávolsága a jövőben akár az 1000 kilométert is elérheti. Wolter hozzátette, hogy a bipoláris elektródákat úgy tervezték meg, hogy minél kevesebb helyet foglaljanak, minél több energiát tároljanak, egyszerűen előállíthatók legyenek és sokáig működjenek. Az első lépés az, hogy a kerámiaanyagokat megbízhatóan tudják reprodukálni, míg a második lépés, hogy nagyobb méretű akkumulátorokat gyártsanak. Az első járműves tesztekre 2020-ig kerülhet sor.
forrás: alternativenergia.hu

Zöld Közlekedés
Hatalmas akkumulátorgyár létesítését tervezi a Porsche
A Porsche, a Volkswagen konszern sportkocsikat gyártó leányvállalata jelentősen növelné kapacitását az elektromos autókban használatos akkumulátorok gyártásában.

A Porsche évi 10-20 gigawattóra áramtároló kapacitással rendelkező akkumulátorcellák előállítására alkalmas üzemberuházást tervez a következő években – jelentette be Lutz Meschke, a Porsche pénzügyi igazgatója szerdán a stuttgarti vállalat féléves eredménybeszámolója alkalmából tartott telefonos konferenciabeszélgetésen. A Porsche befektetőket is toboroz beruházási terve megvalósításához. “Egy 20 gigawattórás akkumulátorcella-üzem 2-3 milliárd eurós beruházást igényel” – mondta Meschke, hozzátéve, hogy a cég számára ez túl nagy pénzügyi terhet jelentene, ezért külső befektetőket is be kíván vonni.
A Porsche májusban teljes egészében átvette a korábban a Customcells vállalattal üzemeltetett Cellforce akkumulátorcellás közös vállalatot. A közös vállalat eredetileg 100 megawattóra kapacitást tervezett létesíteni egy Reutlingen és Kirchentellinsfurt közös ipari területén fekvő üzemben. A Porsche a nagyteljesítményű cellákkal kapcsolatos terveit a Volkswagen konszern akkumulátoros leányvállalatával, a Powerco-val együttműködésben valósítaná meg. A Cellforce és a Powerco együttműködése szinergikus előnyöket kínál – mutatott rá Meschke. Egyrészt a Powerco úgynevezett “egységcellát” tervez a konszern tömegmárkái számára kialakítani, másrészt a Volkswagen konszernnek részesedése van a svéd Northvolt akkumulátorgyártó vállalatban is, amellyel együtt nagyteljesítményű cellákat akarnak gyártani Észak-Svédországban. A Porsche akkumulátorcellákat gyártó üzemének a helyszínéről még nem született döntés – mondta Meschke. Megfogalmazása szerint ehhez “szépségversenyt” rendeznek majd európai országok, valamint az Egyesült Államok és Kanada bevonásával.
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés