Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Legyen meg a Te zöld akaratod!

Létrehozva:

|

Kevés olyan vallási közösség van,amely annyira magáévá tette a globális felmelegedés elleni küzdelmet, mint a Queensland-i amely 24 napelemből formázta ki temploma tetején a keresztet.

Nagyon hatásos és inspirálja kongregációnk tagjait, hogy napelemeket rakjanak fel saját házaikra is”.- idézi a Infotovoltaico olasz honlap David Lowry atyát, aki elmondta, hogy a napkeresztet 2009-ben helyeztek fel a templomra, amely három protestáns felekezeté, írja azenergiacentrum.com.

Számos vallás bizalmatlanul fogadta a mozgalmat, amely megújuló energiaforrásokat akar hasznosítani a kultikus épületein és általában habozik állást foglalni a globális felmelegedés kérdésében, annak ellenére, hogy a tanítások szerint az embernek a természet őrzőjének kell lennie.

Lassacskán azonban változnak a dolgok, főként az új vallási vezetőknek, közöttük Ferenc pápának köszönhetően. – írja a honlap.

A római katolikus egyház feje állandón hangsúlyozza a környezetvédelem fontosságát, névválasztásával is ebben az értelemben foglalt állást, hisz Assisi Szent Ferenc más erényei mellett a természet barátja volt. Előde, XVI. Benedek idején a Vatikán elkezdett “ zöld” intézkedéseket hozni, például, napelemeket helyeztek 2008-ban a pápai audencia termének tetejére.

A vallási környezetvédelem lassan fejlődésnek indul, ez érdekes, mert az egyházak nagyon óvatosak a gyakorlatukban és a doktrínájukban egyaránt”- mondta John Grim, Yale egyetemen megrendezett Vallás és ökológia fórum koordinátora. Véleménye szerint a pápa befolyása azért is nagyon jelentős, mivel kevés más vallás ismer el egyetlen földi vezetőt és a Vatikán szerint 1,2 milliárd katolikus van a Földön, ami egyenlő az emberiség egy hatod részével.

Advertisement

Néhány egyház eddig nagyon vonakodott attól, hogy társítsák a klímaváltozással kapcsolatos politikákhoz. Egy 2012-ben készített felmérésből, például, kiderült, hogy az amerikaiaknak csak 42 %-a ért egyet azzal, hogy a globális felmelegedésnek főként mesterséges, az emberi tevékenység által kiváltott okai vannak, pedig a klímakutatók többsége ezen az állásponton van.

Pozitív kivételnek számít egyelőre még az anglikán egyház. amely 2020-ig 42 %-al, 2050-ig pedig 80 %-al szándékozik csökkenteni a C02 kibocsátást azzal, hogy 16 ezer épületének ellátására a legkülönbözőbb zöld energiaforrásokat használja fel.

Vannak olyan templomok, amelyeket egész héten használnak és vannak olyanok, amelyeket csak ritkán és csak egy lámpát égetnek – magyarázta David Shreeve, az Érsekek Tanácsának környezeti konzulense. Elmondása szerint más egyházak is kérnek tanácsokat tőle a káros kibocsátások csökkentésére.

Olyan hívők is vannak szép számmal, akik azért vannak ellene ezeknek az újításoknak, mert attól félnek, hogy a napelemek kárt okoznak a sérülékeny történelmi épületekben.

Félelmüket az sem csökkenti, hogy tudják, a bradfordi katedrálisra, amelyben a főhajó egyes részei 1458-ban épültek, 2011-ben telepítettek napelemeket és sértetlen maradt. Ez az első katedrális Angliában és talán az egész világonn, amely energetikailag önellátó.

Advertisement

Vannak más példák is: a törökországi Bursában napelemeket akarnak telepíteni egy mecsetre, sőt, még szélturbinát is a minaretre. Függőleges tengelyűt, nagy forgó lapátok nélkül. “A mecseteket is be lehet fedni napelemekkel” – jelentette ki Celik Erengezgi, a bursai mecset tervezője.

1978 óta adnak energiát a lowelli / Massachusetts/ Jewish Emanuel Temple zsinagóga napelemei.

Bartolomeosz ortodox görög ökumenikus pátriárka, minden ortodox keresztény spirituális vezetője a “zöld pátriárka” nevet kapta a környezet védelmére tett kezdeményezései miatt, amelyek a ivóvíz védelmére tett kezdeményezéstől az enciklikáig terjednek, amelyet 2012-ben tett közzé és bűnbánatra szólítja fel benne az embereket a világ tönkre tételéért.

A Vatikán megfigyelőként vesz részt az ENSZ ülésein a 200 állam között, amelyek elfogadták, hogy 2015 végéig kidolgoznak egy egyezményt a klímáról az áradások, a szárazság és a tengerek szintje emelkedésének elkerülésére.

„Ferenc pápával új remény született” – fogalmazott Henrik Uva svájci atya, az Egyházak Világtanácsának tagja.

Advertisement
Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!