Otthon
Passzívházzal büszkélkedhet a hesseni rendőrség

A tervezésnek köszönhetően csökkent az energiaszükséglet és a károsanyag-kibocsátás. A darmstadti Passzívház Intézet tudományos szempontok alapján megvizsgálta a baunatali rendőrség adminisztrációs épületét, amely megfelel a passzívház szabvány előírásainak.
A Hessen északi részén található Baunatal rendőrsége különösen nagy figyelmet fordított arra, hogy csökkentse a károsanyag-kibocsátását és az energiafelhasználását, ezzel pedig hozzájárul a klímavédelemhez. Többek között ezzel a megállapítással zárult a Passzívház Intézet vizsgálata. Az intézményt a tartományi gazdasági minisztérium bízta meg az anyag elkészítésével. A tapasztalatokból más projektek és szervezetek is profitálhatnak, ráadásul a jövőben gazdaságosabb épületeket lehet tervezni.
Hessen 2030-ig szén-dioxid-semleges akar lenni. Ahhoz, hogy ez a cél elérhető legyen, a tartomány új energetikai építészeti szabványokat fogadott el. A rendőrség 2014 óta használja a baunatali adminisztrációs épületét, amely 80 méter hosszú és 4000 négyzetméter alapterületű. A Passzívház Intézet munkatársai csöveket és szenzorokat helyeztek el, majd kalibráltak az épületben. Az adatokat 2015 elejétől 2017 áprilisáig gyűjtötték és elemezték. Soren Peper, a Passzívház Intézet szakembere elmondta, hogy az adatgyűjtéssel kapcsolatos előkészületek már az építési szakaszban elkezdődtek. Peper vezette az adatgyűjtési projektet az első előkészületektől az információk kiértékelésig.
Az egyik legérdekesebb és legfontosabb eredmény, hogy az épület mért fűtésfogyasztása csak 19,2 kilowattóra, ez jelentősen alacsonyabb az átlagos irodaépületek értékeinél, ráadásul nem is marad el sokkal a tervezett 18,3 kilowattórás értéktől. Kiderült az is, hogy mely területeken lehet még javítani. Az egyik ilyen, hogy az öt szervertermet folyamatosan hűtötték. Emellett nem használták ki teljesen az irodákban a passzív hűtésben rejlő lehetőségeket. A hőpumpa áramfogyasztása 10,9 kilowattóra volt és képes volt a teljes fűtési és fűtési energiát biztosítani. Az épület felépítésére Hessen kereken 20 millió eurót fordított. Peper szerint már az építés előtt látható volt, hogy az energiahatékony intézkedések miatti némileg magasabb beruházási költségek jóval kisebb használati költségeket eredményeznek majd. Az energiahatékony építés területén Hessen már most teljesíti a 2019-es Európai Épület Irányelv előírásait.
forrás: alternativenergia.hu

Otthon
A könnyűszerkezetesek gyorsaságával épült a betontechnológiás mintaház
Vajon számít-e, hogy gyorsan, egyszerűen épül meg optimalizált anyagfelhasználással igényre szabott és kiváló energetikával rendelkező otthon? Igen! Lássuk a részleteket!

Vajon hogyan válik a jövő technológiájává az előregyártott betonelemekből épülő családi ház?
Az időjárási helyzetre tekintet nélkül, szélsebesen épült, és az első kapavágás után – november eleje és március vége között – eltelt öt hónap alatt az egyetlen betontechnológiával készülő mintaházban a belső munkálatok is befejeződtek. Az ÉMI Nemzeti Mintaházparkjában a Leier Mintaháza az egyetlen, amely nem könnyűszerkezetes, és amelynek építési sebessége az alkalmazott előregyártott betontechnológiának köszönhetően simán felvette a versenyt a könnyűszerkezetesekkel.
Egy biztos: a Leier előregyártott betontechnolóiáját alkalmazó épületnek feltétlenül helye van a gyorsan épülő házak bemutatására életre hívott telepen. Az ÉMI Nemzeti Mintaházparkjának célja az innovatív technológiájú épületek összegyűjtése, valamint a ma egyik fontos elvárására, a gyors építkezés igényére választ adó megoldások bemutatása. Komlós Andor, a Leier Hungária Kft. ügyvezető igazgatója szerint típusházaik a gyorsaságon és az építési innováción kívül egy sor más előnyt is kínálnak a jövőben építkezőknek, amelyek közül legfontosabbként az energiatakarékosságot említette. Mi lehet ennek az alapja?
Energiatakarékos ház kompakt tömeggel
A jövőben az ÉMI telepén bemutató házként üzemelő épület alapja a Leier Rába típusháza volt, amit a tervező ezúttal a megadott, 12 × 8 méteres beépíthetőségre igazított. Az egyszerű alaprajzú, logikus elrendezésű otthon 5 fős család kényelmére optimalizált. Parádi Zsuzsanna, építész szerint, aki a Rába típusház eredeti terveit is jegyezi, az egyébként is jól átgondolt koncepciót könnyedén lehet az adott igényekre alakítani, ami a típusházak egyik fontos előnye. Ennél a háztípusnál az emeleti szint kialakítására eleve több variáció áll rendelkezésre, így a család intim tere lehet 1, 2 vagy akár 3 hálószobás is. Amennyiben nincs szükség fent ennyi hálóra, úgy a földszinti nappali galériás légterű helyiségkapcsolattal is épülhet. Ezzel a nappali nagyobb belmagassága elegáns, reprezentatív térérzetet nyújt.
Ilyen a most elkészült mintaház kialakítása is, amelyre szintén jellemző az alapjaként használt Rába ház kompakt épülettömege. Ez részben az energetikát szolgálja, de a kevésbé tagolt forma mind az előregyártás, mind a kivitelezés szempontjából gazdaságos, költséghatékony megoldás.
Az épület lemezalapjának elkészítése után gyorsan haladt a munka, hiszen a Leier kéregfalak következtek, majd a kéregelemes födém. A gyárból egyenesen a helyükre daruzható vasbeton panelek kb. egy hét múlva már kész szerkezetet eredményeztek.
Technológiai bemutató a mintaházon
A kész épület rövidesen látogatható bemutatóházként és műszaki tanácsadó központként, sok hasznos információval szolgálja majd a ma és a jövő szakembereit és az építkezőket egyaránt. Erre tekintettel már a tervezés során cél volt, hogy a lehető legtöbb műszaki megoldás megjelenjen az épületen. Így a földszinti főfalak esetén több változat került a tervre, ami kétféle technológia bemutatását szolgálja. Az épület homlokzatának egy részén megjelenő külső látszóbeton felületek mind sima, mind pedig strukturált, matricázott felületek szemléltetésére is lehetőséget adtak. Erre a szakaszra belső PIR hőszigetelés került, a normál kéregfalak pedig külső hőszigetelést kaptak.
A megrendelői igény és a településképi elvárások szerint a Rába típusház esetén a tető formája – a nyeregtetőtől a lapostetős változatig – több variáció közül választható. A Szentendrén felépített háznál a tervező egy aszimmetrikus nyeregtetős verzió mellett döntött, így a mintaházon bemutathatóvá vált kétfajta előregyártott vasbeton elem és a tény, hogy mindkettő alkalmas az ún. koporsófödém építésére. A házra tehát egy aszimmetrikus koporsófödém került, amelynek egyik oldala a 25o-ig alkalmazható mesterpanel födém elem, míg a másik oldala az ennél nagyobb hajlásszög esetén javasolt falpanel. Az létrejött tető alátéthéjazata, lég- és párazárása, és hőhídmentes tetőszigetelése is az épület remek energetikáját szolgálja.
A házon az előregyártott elemek közül megjelenik a 2022-ben Construma-díjas klímafödém, de mára az ún. klímafalak is kifejezetten népszerűek. A klímafödém lényege, hogy a kéregfödémbe épített csővezetékek alkalmasak mind hűtő-, mind pedig fűtővíz szállítására, ezáltal hőszivattyú kiszolgálására is úgy, hogy a csövek építés közbeni sérülése is elkerülhető. A mennyezet így fontos szerepet kap a kellemes klíma kialakításában, ugyanakkor a födém alsó felülete egységes marad, ezáltal tiszta teret adva bármilyen belső építészeti megoldásnak.
A megújuló energia részarány kielégítésére a tetőre kerülő napelemek mellett az épületben a kellemes téli esti hangulat felelőse, egy kandalló is helyet kapott, Leier kéménnyel.
(x)
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Zsilip, szivattyú, tározó – így készül Magyarország az aszályos jövőre
-
Zöldinfó1 nap telt el a létrehozás óta
Ingyenes támogatás társasházaknak: jön az okos mérés a távhőnél!
-
Zöld Energia6 óra telt el a létrehozás óta
Napelemes rendszerük van, de horrorvillanyszámlát fizetnek! Mi történt Budakeszin?
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés