Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

A szennyvízből is lehet várat építeni

Létrehozva:

|

Az egyre nagyobb mennyiségben keletkező szerves hulladék környezetkímélő, költséghatékony kezelése és hasznosítása megoldandó feladat Magyarországon és Európában egyaránt.

Egy alig egyéves magyar kisvállalat olyan tudás birtokában van, amely minden szempontból tökéletes választ ad a problémára: a biológiailag lebomló hulladékokból Nébih-engedéllyel rendelkező, kereskedelmi forgalmazásra alkalmas, a műtrágyafüggőséget enyhítő komposztot állít elő. A hulladékkezelők a termékgyártással új lehetőséghez jutnak, a gazdák jelentős összegeket spórolhatnak.

A Biopsol Kft. jól példázza, hogy a körkörös gazdaság nem csupán elmélet, hanem könnyedén megvalósítható jó gyakorlat, amellyel minden érintett – a környezet, az állam, az üzleti szereplők és a végfelhasználó is – jól jár. Sáry András cége a szerves hulladékot értékes alapanyagnak tekinti, és egy arra alkalmas, biztonságos technológiával visszaforgatja a gazdasági körforgásba. A költséghatékony eljárással kialakítható az áhított nullahulladék-környezet: a folyamatosan keletkező szerves hulladékot nem kell elszállítani és drágán deponálni, hanem helyben egy korlátozás nélkül forgalomba hozható, többféle talajproblémára megoldást kínáló, piacképes komposzttá alakítható.

– Édesapám, Sáry Lajos kutató biológus, agrokémikus, biotechnológus még a nyolcvanas években fejlesztette ki a kutatócsapatával az eljárás alapjait, amellyel a biológiailag bontható hulladékból tápanyag-utánpótlásra alkalmas anyagot lehet előállítani. A zöld körforgás lényege, hogy a szerves hulladékból a szintén a természetben keletkező, természetből izolált különböző gombák, mikroorganizmusok és egyéb tisztán biológiai alapanyagokból előállított oltóanyag segítségével – jelentős ciklusidő-csökkenéssel és felesleges műszaki ráfordítás nélkül – komposzt állítható elő. Az olcsó, környezetkímélő hulladékkezelési eljárás végeredménye egy zöld termék, amelynek hatalmas piaca van szerte a világban – magyarázza Sáry András, a 2013 novemberében alapított Biopsol Kft. ügyvezető igazgatója. (A hulladékból nem Sáry András az első magyar, aki amerikai álmot épített.)

Advertisement

Múltból jelen

A tudóst, az ötletgazda Sáry Lajost leginkább a kutatás érdekelte, az üzleti élet intenzivitása kevésbé vonzotta, de nagyon jól előre jelezte a biotechnológiai megoldások várható reneszánszát. A rendszerváltást követően létrehozta a kis családi vállalkozást, amely halkan, de igen magas szakmai elismertséggel működött. Öt évvel ezelőtt Sáry András is csatlakozott az édesapjához, hogy szakmailag megtanulja, amit ő tud, és közben meghonosítsa a cégben a modern üzleti szellemet.

Advertisement

– Az édesapám nagyon jól követte a világ változását. Sőt, elképesztően tájékozott volt szinte minden területen, ezért előrelátása mindig beigazolódott, de próbált ellenállni a fokozódó tempónak. Manapság a gazdasági körülmények miatt változásra van szükség az üzleti folyamatokban is: már nem elég tökéleteset létrehozni, azt értékének megfelelően el is kell adni, ahhoz pedig nyitni kell a világ felé. Ebben a kommunikációnak, a marketingnek, a brandépítésnek komoly szerepe van. Eleinte honlapunk sem volt, mindössze egy általános e-mail címünk. Az arculat szinte teljesen hiányzott. Az ő szakmai elismertsége persze mindig megvolt, de érezhetően szükségessé vált a cég pozicionálása – mondja Sáry András.

– Az édesapám azt nyilatkozta, hogy tökéletesen elégedett a jelenlegi bevételekkel, nem akar növekedni, a jövőben talán még jobban fókuszál majd a K+F-re. Tényleg nem akarta, hogy elkezdjen nőni a cég.

Advertisement

Időközben azonban hatalmas problémává nőtt a szennyvíziszap kezelése, a világ számos országában meg a romló talajminőség okoz nagyon súlyos környezeti károkat. Sáry András úgy döntött, rendszerszintre emeli édesapja tudását, de már egy új vállalkozás keretein belül.

Generációváltás új cégben

Advertisement

A családi vállalkozás nem szűnt meg, a jövőben szakmai és intenzív kutatóműhelyként működik tovább. A most egyéves Biopsol Kft. létrehozása zárta le a generációváltást. Az új cég feladata, hogy rendszerszintre emelje a meglévő tudást, valamint kidolgozza és működtesse a kibővített üzleti modellt. A Biopsol egyéb tevékenységei mellett kiemelt figyelmet szentel annak, hogy további szinergiák megteremtésével piacképesebbé tegye az elméletet.

Ma két főből áll a cég – a kereskedelmi és menedzsmentfeladatokat ellátó Sáry Andrásból és egy kutatómérnökből – aki még az édesapjánál tanult –, valamint egy külső gazdasági tanácsadóból, aki az üzleti modell kidolgozásában vesz részt.

Advertisement

– Az egyik hatalmas előnyünk, hogy a szolgáltatásunkhoz nem kell nagy apparátus. Komplex tudást és megoldási folyamatot, egyben a termékgyártási eljárást helyezzük ki oda, ahol a hulladék keletkezik. Ott sincs szükség hatalmas beruházásra: kell építeni egy komposztálóterületet, vásárolni egy homlokrakodót és egy komposztforgató gépet. Mivel a keletkező termék eladható, a beruházás három–öt év alatt megtérül.

Több üzleti szegmens is van, ahol a Biopsol komoly pi-aci részesedést szerezhet az elkövetkező években.

Advertisement

– Olyan megoldást javasolunk a szennyvíziszap kezelésre, amely magyar, hosszú távon fenntartható, költséghatékony, és megkérdőjelezhetetlenül biztonságos, ráadásul állami kontrollal működik, hisz szigorúan csak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal (Nébih) együttműködésben haladunk előre. Talán mi magyarok lehetünk az elsők, akik zöld és hulladékmentes, környezettudatos megoldást alkalmazunk a folyamatosan termelődő szennyvíziszap-kezelésre és -hasznosításra – mutat rá Sáry András, aki szerint, ha 2015-ben az állam végül a szennyvíziszapok egy részét biogázüzemekbe irányítja, a technológiának akkor is van helye.

A teljes cikk itt olvasható.

Advertisement
Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt

Romániában július elsejétől kezdődően megszűnik a villamos energia árának hatósági korlátozása, a kisjövedelmű fogyasztók ezentúl energiautalványok formájában kapnak segítséget – jelentette be Tánczos Barna, a bukaresti kormány miniszterelnök-helyettese pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) közleményében idézett politikus azt mondta: a villamos energia esetében az eddigi általános árkorlátozás helyett, amely jelentős terhet rótt az államra, mostantól célzottan azokat a háztartási fogyasztókat támogatják havi 50 lej (3935 forint) értékű energiautalványok formájában, akiknek nehézséget jelent a havi számlák kifizetése, írja az alternativenergia.hu. A közlemény szerint Romániában a lakosság több mint 25 százaléka sorolható az energetikailag sebezhetők kategóriájába, és a háztartások 17,8 százaléka számára komoly nehézségekbe ütközik a villanyszámlák vagy más közüzemi díjak kifizetése. A pénteken elfogadott sürgősségi kormányrendelet értelmében azok a háztartások jogosultak energiautalványra, ahol az egy főre jutó havi jövedelem legfeljebb 1784 lej (mintegy 140 ezer forint), illetve azok az egyedül élő lakosok, akiknek a havi jövedelme nem haladja meg az 1940 lejt (mintegy 152 ezer forint). Az elektronikus utalványt online lehet majd igényelni egy 60 napon belül bevezetendő internetes alkalmazás révén, akiknek pedig ennek használata nehézséget okoz, azoknak a helyi önkormányzatoknál és a postahivataloknál nyújtanak segítséget. A támogatás a július 1-je után kibocsátott villanyszámlákra vonatkozik – részletezte az RMDSZ közleménye.

Románia 2022 őszén vezetett be hatósági ársapkát a villamos energia és földgáz fogyasztói árára. A villanyáram esetében a szolgáltatók kilowattóránként 0,68 és 1,3 lej (53,51-102,3 forint) tarifával számlázhattak a lakossági ügyfeleknek a fogyasztás függvényében. A gazdasági sajtó szerint tavaly nagyságrendileg kétmilliárd lejt (157 milliárd forint) költöttek a román költségvetésből energiaár-kompenzációra.

A mintegy 2,1 millió romániai háztartást érintő, július elsejétől bevezetendő támogatási rendszer előzetes számítások szerint mintegy 950 millió lejes terhet ró majd a román költségvetésre a rendelet hatályának 9 hónapos időtartama alatt.

Advertisement

A földgáz esetében a hatályos jogszabály szerint 2026. március 31-ig marad érvényben Romániában a kilowattóránként 31 banis (24,4 forint) hatásági ársapka.

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák