Zöld Energia
Íme, a hazai fejlesztésű szünetmentes napelemes tápegység

Előfordul olyan eset, amikor új infrastruktúra fejlesztésénél vagy meglévő bővítésénél olyan helyekre is kell telepíteni elektronikus eszközöket, ahol nincs a tápláláshoz elektromos hálózat, és azt túl bonyolult, illetve költséges lenne odavezetni.
Ezt a problémát manapság szerencsére könnyen át lehet hidalni: segítségül kell hívni a napot, mint olcsó, bárhol elérhető energiaforrást. Ehhez nincs másra szükség, mint egy jól méretezett napelemre, egy akkumulátorra, és egy töltésvezérlőre. Utóbbi két egység segít megoldani az „éjszaka nem süt a nap” problémát, így a tápellátás folyamatos lehet. A mostanában kapható eszközökből viszont egyrészt drágán, másrészt túl nagy méretben/súlyban állítható csak össze egy ilyen konfiguráció. Ráadásul az így épített rendszereknél számolni kell az alacsony akkumulátor élettartammal, és a viszonylag szűk működési hőmérséklet tartománnyal.
Ezeket a problémákat küszöböli ki egy új kompakt szolár tápegység, ami egy komplett hibrid konfigurációban nyújtja a folyamatos tápellátást kis fogyasztású elektronikus berendezések számára. A Solar UPS néven futó innovatív eszköz kis mérete, és kétféle kialakítása miatt szinte bárhol elhelyezhető: V1 változata (110x95x28mm) add-on panelként a táplálandó berendezés panelján, vagy egy IP67 védettségű 122x120mm-es Fibox Euronord házban, akár szendvics szerkezetben is a táplált panellal. V2 változata (110x75x45mm) pedig elektromos szerelődobozba, illetve falra szerelt DIN sínre is helyezhető. A készülékek súlya mindössze 300 gramm körüli. A kültéri alkalmazása a széles működési környezeti hőmérséklet tartománya miatt is lehetséges: míg a töltési ciklus -10…+60 fok között működik megfelelően, a kisütés és a tárolás akár már -40 foktól lehetséges.
A szolár bemenete 10W-os napelemekhez optimalizált, az innen nyert energiát egy beépített 8800mAh kapacitású Li-ion akkumulátor pakkban tárolja. Az akkumulátorok akár 2000 teljes töltési ciklust is bírnak nagyobb kapacitásvesztés nélkül, és a hőmérsékletfüggésük csekély. A töltő áramkör MPPT (Maximum Power Point Tracking) funkciója maximális hatékonysággal végzi az akkumulátorok töltését, így akár kevés beeső fény esetén is működik a töltés. A stabilizált buck-boost rendszerű tápegysége választhatóan 3,3V-os, vagy 5V-os kimenő feszültséget szolgáltat.
Mindezt legalább 500mA-es terhelhetőséggel, de az akkumulátor töltöttségi szintjétől függően ez akár 900mA is lehet. Az akkumulátor pakkról van egy direkt kicsatlakozás is, ami alkalmas például GSM modemek közvetlen táplálására, maximum 2A-es terhelhetőséggel.
A készülék rendelkezik többféle védelemmel: az akkumulátor pakk mélykisülése ellen, a töltési környezeti hőmérséklet ellenőrzésére, a napelem polaritására, illetve a tápegység kimenet rövidzár ellen is. A táp kimeneteken kívül szolgáltat még logikai szintű státusz kimeneteket (töltés, hiba állapot), töltési tiltás bemenetet, valamint a töltési áram monitor lineáris feszültség kimenetét is. A töltési állapotokat egy kétszínű LED is jelzi az eszközön. A töltés annyira hatékony, hogy a teljesen lemerült 8800mAh akkumulátor pakkot a 10W-os napelem kevesebb, mint 5,5 óra alatt tölti teljes töltöttségi állapotra, zavartalan napsütés esetén. A tápegység hatékonysága sem sokkal marad el ettől, az akkumulátor kapacitását szinte teljesen ki lehet használni a kisütésnél.
Mindez ráadásul nagyon kis beruházási költséggel jár: a Solar UPS modul akciós bevezető ára mindkét változatnál 15.900 Ft + áfa. A szükséges 10W-os napelem 5.400 Ft + áfa áron beszerezhető hozzá. A készülék magyar fejlesztésű, a Futó Kft. forgalmazásában kerül piacra. Már előrendelhető, 2017. február elejétől indul a kiszállítása.
A készülék megtalálható és rendelhető a Facebook-on és az Indiegogo-n is.

Zöld Energia
Napfény és szél hajtja Szlovéniát a klímasemlegesség felé
Új lendületet kap Szlovénia megújulóenergia-programja: az ország nap- és szélenergia-projektekre fordítja az uniós támogatás zömét.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A megújuló energiával kapcsolatos célkitűzések megvalósítása érdekében Szlovénia 64,5 millió euró (26 milliárd forint) értékben nyújt támogatást új szolár áramtermelő berendezések és szélerőművek bővítésére – közölte az alternativenergia.hu. A finanszírozás – amelyből 63,5 millió euró uniós forrásból származik – Szlovénia megújulóenergia-programjának legújabb része, célja pedig, hogy növelje a megújuló alapú villamosenergia termelését, miközben csökkenti a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget. A minisztérium közlése szerint a program az energiatárolási infrastruktúrára vonatkozó rendelkezéseket is tartalmaz. “Ezzel a felhívással Szlovénia folytatja a zöld átmenet céljainak megvalósítását és az európai kohéziós politika által támogatott klímasemlegességre vonatkozó kötelezettségvállalását” – olvasható a sajtóközleményben.
A források akkor érkeznek, ha Szlovénia végrehajtja a 2024 decemberében elfogadott, aktualizált nemzeti energia- és éghajlatvédelmi tervét, amely ambíciózus célokat tűz ki, többek között az üvegházhatású gázok kibocsátásának 55 százalékos csökkentését 2030-ig. A terv mintegy 3,8 milliárd eurót irányoz elő a megújuló energiaforrásokból történő elosztott villamosenergia-termelésre, egy szélesebb, 2030-ig tartó, 22 milliárd eurós energia- és éghajlatvédelmi beruházási program részeként. Szlovénia 2020-ban hosszú távú klímastratégiát fogadott el, amely szerint az ország 2050-re érheti el a szén-dioxid-semlegességet, 2030-ra pedig a megújuló energiaforrásokból előállított energia részarányát a teljes bruttó energiafogyasztáson belül legalább 27 százalékra emeli. A kormány becslései szerint évente mintegy 1 milliárd euróra lesz szüksége az éghajlati célok eléréséhez. Tisztviselők szerint elegendő nemzeti és EU-források állnak rendelkezésre a finanszírozási hiányok áthidalására.
-
Zöld Energia4 nap telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Napelemes rendszerük van, de horrorvillanyszámlát fizetnek! Mi történt Budakeszin?
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Ingyenes támogatás társasházaknak: jön az okos mérés a távhőnél!
-
Zöld Energia3 nap telt el a létrehozás óta
Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés