

Zöld Energia
Megérkezett a valódi napelemes tetőcserép
Hosszú fejlesztés után a német Creaton napelemes tetőcserepet mutatott be.
Különleges napelemes tetőcserepeket mutatott be a németországi Creaton és az épületekbe integrálható fotovoltaikus rendszerekkel foglalkozó Autarq – írta az alternativenergia.hu. A cserepek különlegessége, hogy összetett tetőkbe is beilleszthetőek, és elvileg minden típusú inerverrel kompatibilisek. Sokan vannak, akik bár megengedhetnék maguknak az otthoni napelemek telepítését, nem akarnak a házukon méretes, kilógó paneleket látni. Számukra jelenthetnek megoldást a napelemes cserepek, amelyek a tető részeként akár meg is szépíthetik az adott ingatlant. Bár a technológia egyre fejlődik, az ilyen típusú termékeknek megvannak a hátulütőik, telepítésük például a hagyományos panelekhez képest is hosszú és összetett folyamat, a cserepek ráadásul nem passzolnak minden tetőtípushoz.
Napelemes rendszerek elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen (x)
A közelmúltban bemutatott németországi termék változatosabb tetőszerkezetekben használható. A Creaton PV-Autarq nevű cserép a Creaton egy korábbi, fekete napelemes cserepén alapul, amelynél a sima téglafelület képezi a monokristályos fotovoltaikus eszközök hordozóját. A cserépen egy 3,2 milliméter vastag, edzett, egyrétegű biztonsági üveg található. A panel mínusz 45 és plusz 85 Celsius-fok között tud üzemelni, és akár 5400 pascalos nyomásnak is ellenáll, magyarán az Európában esetlegesen megtapasztalható extrém időjárás sem jelent problémát számára. A termék ellenállósága és tartóssága a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság besorolása alapján IEC 61215-ös, biztonsági értéke pedig IEC 61730-os. Az egyes komponenseire akár 25 éves garancia is elérhető.
„A Creaton PV-Autarq tetőcserép rendszer moduláris felépítésű, ezért kiválóan alkalmas összetett tetőfelületekre is” – mondta Florian Scherr, a Creaton értékesítési igazgatója. A vállalat termékét egyébként az eredeti cserepekkel kombinálva is lehet telepíteni. A rendszerben az egyes napelemes csempék egyesével vannak egymáshoz csatlakoztatva, a csatlakozó elemeit pedig téglák rejtik el, illetve védik az időjárástól.

Zöld Energia
Már nem csak a tetőre telepíthetünk napelemet
A finn Rauli fejlesztésének köszönhetően immár a falakon is könnyedén helyet kaphatnak a
napelemek, elősegítve az olcsó, tiszta energia előállítását.

Az elmúlt időszakban világszerte elképesztő felfutást tapasztalt az otthoni napelemek piaca, ami nem csoda: a panelek révén a háztartások megbízhatóan, olcsón és környezetbarát módon termelhetik az energiát. Csakhogy egyes otthonok számára korlátozottak a lehetőségek a hagyományos telepítésre, hiszen nem minden család számára adott a megfelelő tetőfelület.
Szerencsére ma már van az alternatíva, hiszen a napelemek a homlokzaton, a falakon is helyet kaphatnak. Bár elsőre úgy tűnhet, egy ilyen telepítés kivitelezése bonyolult, akadnak olyan eszközök, amelyek megkönnyítik a beruházást.
Ilyen a finn Rauli cég egyik újabb, Rauli Wall nevű terméke, amely hazánkban is elérhető. A vállalat kifejezetten azzal a céllal jött létre, hogy egyszerűen használható, esztétikus és strapabíró eszközökkel könnyítse meg a napelem-telepítéseket, és ez a törekvés a falra szerelhető rendszer esetében is tükröződik.

RAULI WALL
A Rauli Wall rendszerében a telepítés igen egyszerű. A panelek felső és alsó elemek közé rögzíthetőek, gyakorlatilag „lebegnek”, oly módon, hogy a szakemberek erőfeszítés nélkül is könnyedén mozgathassák azokat. A termék anyaga skandináv acél. Az alkatrészek jellemzően fekete árnyalatban érkeznek, az ilyen elemek igen elegáns megjelenést kölcsönöznek az egész berendezésnek. A termék tartós, stílusos, illetve hatékony.
„A Rauli minden alkatrészét Finnországban tervezik finn telepítési szakértők. Az alkatrészekeinket is Finnországban, Orimattilában gyártják, és 30 éves garanciát vállalunk rájuk” – nyilatkozta Ville Tiainen, a vállalat vezérigazgatója, az idei németországi Intersolar fesztiválon.
A beruházások tervezését a Rauli App nevű szoftver is segíti. A projekt elrendezése, az alkatrészek listája és a rendszer fizikai méretei néhány perc alatt generálhatóak a programban.