

Zöld Energia
Megérkezett a valódi napelemes tetőcserép
Hosszú fejlesztés után a német Creaton napelemes tetőcserepet mutatott be.
Különleges napelemes tetőcserepeket mutatott be a németországi Creaton és az épületekbe integrálható fotovoltaikus rendszerekkel foglalkozó Autarq – írta az alternativenergia.hu. A cserepek különlegessége, hogy összetett tetőkbe is beilleszthetőek, és elvileg minden típusú inerverrel kompatibilisek. Sokan vannak, akik bár megengedhetnék maguknak az otthoni napelemek telepítését, nem akarnak a házukon méretes, kilógó paneleket látni. Számukra jelenthetnek megoldást a napelemes cserepek, amelyek a tető részeként akár meg is szépíthetik az adott ingatlant. Bár a technológia egyre fejlődik, az ilyen típusú termékeknek megvannak a hátulütőik, telepítésük például a hagyományos panelekhez képest is hosszú és összetett folyamat, a cserepek ráadásul nem passzolnak minden tetőtípushoz.
Napelemes rendszerek elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen (x)
A közelmúltban bemutatott németországi termék változatosabb tetőszerkezetekben használható. A Creaton PV-Autarq nevű cserép a Creaton egy korábbi, fekete napelemes cserepén alapul, amelynél a sima téglafelület képezi a monokristályos fotovoltaikus eszközök hordozóját. A cserépen egy 3,2 milliméter vastag, edzett, egyrétegű biztonsági üveg található. A panel mínusz 45 és plusz 85 Celsius-fok között tud üzemelni, és akár 5400 pascalos nyomásnak is ellenáll, magyarán az Európában esetlegesen megtapasztalható extrém időjárás sem jelent problémát számára. A termék ellenállósága és tartóssága a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság besorolása alapján IEC 61215-ös, biztonsági értéke pedig IEC 61730-os. Az egyes komponenseire akár 25 éves garancia is elérhető.
„A Creaton PV-Autarq tetőcserép rendszer moduláris felépítésű, ezért kiválóan alkalmas összetett tetőfelületekre is” – mondta Florian Scherr, a Creaton értékesítési igazgatója. A vállalat termékét egyébként az eredeti cserepekkel kombinálva is lehet telepíteni. A rendszerben az egyes napelemes csempék egyesével vannak egymáshoz csatlakoztatva, a csatlakozó elemeit pedig téglák rejtik el, illetve védik az időjárástól.

Zöld Energia
Milyen hatással van a baromfira, ha napelemek alatt kapirgálnak?
A Technique Solaire francia vállalat szerint a napelemeknek a baromfitenyésztésben is van létjogosultsága.

A francia Technique Solaire napelem-fejlesztő partneri megállapodást kötött a Nouzilly-i Nemzeti Agronómiai Kutatóintézet (INRAE) Baromfi Kísérleti Egységével, illetve a Magneraud Alternatív Baromfitenyésztési Rendszerek Kísérleti Egységével – számol be a PV Magazine. A cél az, hogy felmérjék a fotovoltaikus panelek használhatóságát a szabadtéri baromfitenyésztő területeken.
A napelemes technológia az élet egyre több területén jelenik meg. Az egyik izgalmas fejlesztési irány a mezőgazdaságot érinti: világszerte sok régióban kutatják, hogy a fotovoltaikus paneleket hogyan lehetne alkalmazni az agráriumban. A legtöbb esetben a paneleket a növénytermesztésben, például üvegházakban hasznosítják, de az állattenyésztésben is van létjogosultsága a technológiának.
A Technique Solaire 2017 óta fejleszt fotovoltaikus madárházakat, ólakat vad- és baromfitenyésztők bevonásával. Ezek olyan egymás után elhelyezett, hálókkal összekapcsolt tetőegységek, amelyeken fotovoltaikus rendszerek találhatóak.
Az alacsonyabb telepítési költségek mellett a madárházak komoly előnye, hogy a kültéri tyúkólak tulajdonságait igazítják az olyan baromfik tartásához, mint amilyenek a húsukért tartott brojler csirkék vagy a kacsák.
A Technique Solaire szerint nem túl gyakori, hogy a madarak számára szabadtéri ólakat helyezzenek ki, sok állat élete során még csak el sem hagyja a költőépületeket. Mint a cég kiemelte, számos tanulmány kimutatta, hogy a madarak valójában éppen az árnyékos szabadtéri kifutókat kedvelik, ahol fák, kerítések és panelek is helyet kaphatnak. A vállalat által kínált napelemes egységek tehát a madarak számára is kedvezőek lehetnek.
A gyakorlati alkalmazás tökéletesítéséhez ugyanakkor további vizsgálatok szükségesek. Az INRAE segítségével a Technique Solaire elemezni kívánja az állatok viselkedésének alakulását a rendszerek közelében. A cég szerint a Lot-et-Garonne-ban működő madárház alatt tett első megfigyelések kifejezetten biztatóak, az állatok gyakoribb, hosszabb és távolabbi utakat tesznek meg a farmépületből.
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Ezért lehet kiváló befektetés a napelem a vállalatoknak
-
Egyéb1 hét telt el a létrehozás óta
Itthon is elérhetőek a könnyen tisztuló napelemek
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Csapvíz vagy ásványvíz?
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Így lesz még hatékonyabb a napelem
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás óta
Mit tehetünk a jó vízminőség érdekében?