Zöldinfó
Rendkívüli film egy szupercella születéséről

Több viharvadász is lefotózta egy forgó zivatarfelhő kialakulását az Egyesült Államokban. Magyarországon is volt hasonló jelenség, szintén vasárnap délután.
Jókora tornyosuló zivatarfelhő képződött Wyoming állam keleti részén vasárnap este Wright és Newcastle városa között (a környék itt látható térképen). A felhőt a szélnyírás, azaz a különböző magasságokban különböző sebességgel fújó szél hozta forgásba, így szupercella alakult ki. A cellát több viharvadász is fotózta és videózta, többek között a BasehuntersChasing nevű csapat; a felvételeket a Washington Post időjárási blogja, a Capital Weather Gang közölte:
A szupercellás zivatarfelhők az átlagosnál fejlettebbek és nagyobbak. Heves esőzést hozhatnak, akár 5 centis jégdarabokkal és 120 kilométer/órás széllökésekkel, rengeteg villámlással. Némelyikük tornádóvá fejlődhet. A belsejükben kialakult heves feláramlások óriási, húsz-harminc kilométer hosszúságban elnyúló felhőtömböket hoznak létre. Míg egy szokásos nyári zivatar nagyjából egy órán belül lecsendesül, a szupercellák több órán át fennmaradnak, egyes esetekben nyolc órán át. A meteorológiai eredetű károkért legnagyobb részben a szupercellák okolhatók.
forrás: origo.hu

Zöldinfó
AM: elfogadták a 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégiát
A 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégia átfogó keretet biztosít a hazai élővilág, a természeti erőforrások hosszú távú fennmaradásához és meghatározza a 2030-ig elérendő célkitűzéseket, valamint az azok megvalósítását szolgáló intézkedéseket – közölte az Agrárminisztérium (AM) kedden az MTI-vel.

Kiemelték: a stratégia olyan témákat helyez előtérbe, mint a védelemben részesülő területek hálózata, a természetes és természetközeli ökoszisztémákat károsító inváziós idegenhonos fajok visszaszorítása, illetve a fenntartható mezőgazdálkodás, erdőgazdálkodás, vad- és halgazdálkodás. A jelenleg elfogadott terv kiemelt feladatai közé tartozik továbbá a beporzók csökkenésének megállítása, az ökoszisztémák klímaváltozással szembeni ellenálló képességének javítása, a zöld infrastruktúra hálózat elemeinek fejlesztése, illetve a biodiverzitást veszélyeztető szennyezések mérséklése – írták a közleményben.
Hangsúlyozták, hogy a biológiai sokféleség az élővilág változatosságát jelenti, Magyarország sokszínű természeti értékeinek hosszú távú megőrzése pedig elengedhetetlen a jelen és a jövő generációk jóllétének biztosításához. Emellett a biodiverzitás az élelmiszertermelés alapja, valamint nélkülözhetetlen a talajtermékenység és a beporzás biztosításában, a víz és a levegő tisztításában, miközben gyógyszer-alapanyagot és faanyagot is nyújt számunkra. Kiemelt szerepet játszik továbbá a katasztrófák, a járványok és betegségek elkerülésében, hatásainak enyhítésében, illetve a globális és a regionális klíma szabályozásában.
Magyarország egyedülálló és gazdag természeti értékei, a változatos adottságú és egyre többek által látogatott nemzeti parkok, a vadon előforduló, védett növény- és állatfajok és ezek természetes és természetközeli élőhelyei, az őshonos haszonállatok és növények, valamint az egyedi magyar táj és a hozzá kapcsolódó természeti és kulturális értékek mind hozzájárulnak Magyarország országimázsához – mutattak rá a közleményben. A természeti erőforrások védelme és a velük való bölcs gazdálkodás követendő elv, hiszen így biztosítható, hogy hosszú távon megmaradjon Magyarország gazdag és értékes természeti környezete és biodiverzitása, amely elengedhetetlen a magyar lakosság minőségi életéhez – tájékoztatott a szaktárca.
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés