Zöld Energia
Mezőgazdasági területek kerülhetnek veszélybe a naperőmű telepítések miatt?
Manapság már a mezőgazdasági területekre is lehet napelemet telepíteni.
A németországi Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems (Fraunhofer ISE) és a Göttingeni Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogy milyen tényezők motiválhatják a német gazdálkodókat az agrofotovoltaikus létesítmények kiépítésére – számol be a PV Magazine. A szakértők megállapították, hogy a gazdálkodók többsége fontolgatja a telepítést. Az agrofotovoltaikus eszközök olyan napelemes és mezőgazdasági megoldások, amelyek egy adott területen ötvözik az energiatermelést és az agráriumot. Korábbi elemzések már feltárták, hogy a gazdálkodók élénk érdeklődést mutatnak az agrofotovoltaikus megoldások iránt, a területet viszont nagyfokú bizonytalanság jellemzi, mivel sokan úgy vélik, hogy a technológia még a fejlesztés korai szakaszában jár. Az új felmérésben a fő kérdés az volt, hogy a résztvevők elviekben hajlandóak lennének-e agrofotovoltaikus rendszert használni. A vizsgálat olyan tényezőket is figyelembe vett, mint a kockázattűrés, az innovativitás, a tudásszint, a környezettudatosság, az éghajlatváltozásra gyakorolt hatás, az energiaárakra gyakorolt hatás és a szubjektív norma – utóbbi az érzékelt társadalmi nyomásra utal.
A vizsgálatot 2023 februárjában végezték el, összesen 214 válaszadó csatlakozott be, a felmérés kitöltési aránya 66,7 százalékos volt. Az elemzés kimutatta, hogy a német gazdák körében az agrofotovoltaikus megoldás bevezetését motiváló legfontosabb tényezők a napenergia-termelésből származó kiegészítő bevételi forrás, a technológia észlelt hasznossága és a szubjektív norma. A vizsgálat azt is feltárta, hogy a gazdálkodók 72,4 százaléka hajlandó a technológia használatára.
A csapat szerint a kutatás viszonylag csekély kételyeket jelzett a technológiával és annak gazdasági előnyeivel kapcsolatban, a kivitelezéshez kötődő bürokratikus akadályok azonban látszólag jelentős gátat képeznek. Az eredmények azt is felfedték, hogy a gazdák csak részben ismerik fel az agrofotovoltaika előnyeit, ez alapján úgy tűnik, a technológia hasznosságának alátámasztásához további tudományos és gyakorlati bizonyítékokra lesz szükség.
Zöld Energia
Napelem: az energiatárolás egyszerű formáját hozza el egy új fejlesztés
Egy otthoni akkumulátoros rendszer segítségével sokkal rugalmasabbá válik az áram felhasználása.
Az Anker Solix bejelentette az Anker Solix X1 otthoni energiatároló rendszer kereskedelmi bevezetését Észak-Amerikában – számol be a PV Magazine. Az ilyen típusú akkumulátorok rendkívüli módon megkönnyíthetik az otthon megtermelt energia, például a napelemek által előállított áram felhasználását, hiszen nagyfokú rugalmasságot tesznek lehetővé. Eric Villines, a cég globális kommunikációs vezetője a tavaly őszi RE+ rendezvényen arról beszélt, hogy az villamos energia árának emelkedésével, illetve az áramkimaradásokat okozó időjárási események növekedésével sok amerikai háztartás arra jutott, hogy le akar csatlakozni a hálózatról. Az X1-et éppen erre tervezték. A moduláris felépítésű X1 testre szabható: hat akkumulátorcsomaggal moduláris elrendezésben akár 30 kilowattóra, párhuzamosan pedig 180 kilowattóra is elérhető. A kimeneti teljesítmény egyetlen akkumulátorral 3, hattal pedig 36 kilowattóra. Az energiatárolók lítiumvas-foszfát akkumulátorok, amelyek a vállalat szerint akár 3000 töltési cikluson keresztül is működőképesek maradnak. Minden egyes modul energiaoptimalizálóval rendelkezik, ami lehetővé teszi, hogy az akkumulátorcsomagok egymástól függetlenül töltsenek, illetve kisüljenek, így küszöbölve ki a kapacitásveszteséget. A gyártó szerint ez akár 5 százalékkal is növelheti az elérhető energiát.
A termék rendelkezik viharvédelmi üzemmóddal is, amely automatikusan észleli az áramkimaradásokra, és fel is készül azokra. A rendszer kevesebb mint 20 másodperc alatt átkapcsol hálózatmentes üzemmódba, a tároló mesterséges intelligencia segítségével váltogat az üzemmódok között. Az X1 InfiniPower funkcióval is bír, amely az Anker szerint folyamatos áramellátást tesz lehetővé a névleges teljesítmény 1,1-szeresével. A készülék -20-tól 55 Celsius-fokig képes kül- és beltéren egyaránt működni. A rendszerhez app is tartozik, a termék kijelzőjét pedig úgy tervezték, hogy könnyen használható legyen.
A teljes csomag súlya 74 kilogrammtól 335 kilogrammig terjed, mérete 800-szor 917-szer 180 centiméter, és földre vagy falra egyaránt felszerelhető. Az X1-re 10 év vagy 16,5 megawattóra teljesítményre vonatkozó garancia érhető el.
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Itt az akkumulátor, amely erkélynapelemmel kombinálható
-
Zöld Energia7 nap telt el a létrehozás óta
Egyre több gazda akar napelemet a földjeire
-
Zöld Energia6 nap telt el a létrehozás óta
Ezzel az eszközzel még egyszerűbb az erkélynapelemek használata
-
Zöld Energia4 nap telt el a létrehozás óta
Napelem: hatékony energiatároló megoldást dobtak piacra
-
Zöld Energia4 nap telt el a létrehozás óta
2030-ra Magyarország a negyedik legnagyobb zöldenergia-tárolási kapacitásával fog rendelkezni