

Zöld Energia
0 százalékos áfa jön a napelemekre a szomszédban
Horvátország számára a cél az energiaellátás hosszú távú biztosítása, ezért igyekeznek támogatni a napelemeket.
A napelemek világszerte egyre inkább előre törnek. A fosszilis energiahordozók használatához képest a fotovoltaikus technológia nemcsak a környezet számára kedvezőbb, hanem közvetlenül a felhasználóknak is, hiszen jóval olcsóbb energiát biztosít. Európában az utóbbi időkben különösen nagy hangsúlyt fektetnek az ilyen rendszerek támogatására. Ennek fő oka az energiaválság: a krízis már 2021-ben elkezdődött, az ukrajnai háború kitörése, illetve az Oroszországgal szembeni szankciók miatt viszont a probléma tovább mélyült. Ennek következményeit mi is érezzük, a rezsicsökkentés részleges eltörlése után rengeteg háztartásra szakadtak rá a piaci árak. Az Európai Unió tagállamai nagy erőkkel dolgoznak azon, hogy enyhítsék az orosz energiafüggőséget. Ennek megannyi módja van, a hosszú távú megoldást a szakértők többsége az alternatív energiák szélesebb körű alkalmazásában látja.
Ehhez illeszkedve tett bejelentést Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök a közelmúltban – számol be a SeeNews. A horvát kormány azt tervezi, hogy nullára csökkenti a napelemes beruházások általános forgalmi adójának kulcsát, az áfaeltörlés célja az, hogy hozzájáruljanak az ország hosszú távú energiaellátásának biztosításához. Plenkovic a kormány heti rendszerességgel megtartott ülésén ismertette az elképzelést. Mint elmondta, azok, akik napelemekbe akarnak befektetni, a jövőben áfa nélkül tehetik ezt meg. Horvátországban az általános forgalmi adó jelenleg 25 százalék, ennél az Európai Unión belül csak Magyarországon magasabb a kulcs (27 százalék). Dániában és Svédországban szintén 25 százalékos az áfa.
A horvát kormány 2022. április 1-től 2023. március 31-ig bezáróan tartósan 25 százalékról 13 százalékra csökkentette a fűtési energia értékesítés áfáját. Ezzel párhuzamosan a földgáz áfáját 25-ről előbb 5 százalékra mérsékelték, majd 13 százalékra emelték az elszálló energiaárak elleni intézkedések részeként.

Zöld Energia
Valódi veszélyt jelent a napenergia az elektromos hálózatra?
Az Egyesült Államokban zajló adócsomag-vita kapcsán a napenergia-ipari szövetség tételesen cáfolta a napenergiával kapcsolatos leggyakoribb tévhiteket, kiemelve annak megbízhatóságát, költséghatékonyságát, hálózati előnyeit és hazai gyártási kapacitásait.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Az Egyesült Államok Kongresszusa jelenleg egy olyan adócsomag megvitatására készül, amely a napenergia és az energiatárolás adókedvezményeit szabályozza. A Solar Energy Industries Association (SEIA) nevű amerikai napenergia-ipar non-profit szövetség szerint a téma kapcsán rengeteg kontextusból kiragadott, félrevezető érvek merülnek fel, a szervezet most ezeket cáfolta. Az egyik fő tévhit, hogy a napenergia megbízhatatlan, a SEIA szerint viszont az adatok éppen ennek ellenkezőjét mutatják: a szektorban kevesebb váratlan kiesés tapasztalható, mint más energiaforrásoknál, különösen szélsőséges időjárási körülmények között. A napenergia ráadásul számos régióban nyáron épp a legforróbb időszakban termel a leginkább, amikor a légkondicionálók miatt nagy szükség van az energiára. További előny, hogy a termeléshez nincs szükség üzemanyag-szállításra, az akkumulátorokkal pedig az esti csúcsigényt is fedezni lehet.
Ezek miatt a napenergia kiváló, alacsony költségű kiegészítője a változó üzemanyag-költséggel működő erőforrásoknak. A lakosság számára a napenergia- és tárolórendszerek együttesen ráadásul energiabiztonságot is nyújtanak áramkimaradások esetén.
A következő mítosz lényege, hogy a napenergia miatt drágul az energia. A valóság ezzel szemben az, hogy a napenergia révén évtizedek óta csökkennek a háztartások energiakiadásai, és az elemzések alapján amennyiben a Trump-kormány csökkenti a napenergia támogatását, az jelentős drágulást eredményez majd.
Szintén gyakori tévhit, hogy a napenergia veszélyt jelent az elektromos hálózatra. Valójában ez az energiaforrás éppenséggel kulcsfontosságú tényező a hálózatüzemeltetők számára a rugalmasságban. A legolcsóbb és legmegbízhatóbb hálózatok különböző energiaforrásokra támaszkodnak, az egyik lábat pedig épp a napenergia alkotja. A napenergia kiegészítő szolgáltatásokat is nyújt, például feszültség- és frekvenciaszabályozást, és rugalmasan alkalmazható mikrohálózatok és virtuális erőművek esetén.
Az az elterjedt tévhit sem állja meg a helyét, hogy a napenergia és a hozzá kapcsolódó energiatárolás sok helyet foglal. Az ilyen infrastruktúra a felhasználási helyhez közel, akár tetőkre is telepíthető, ezzel pedig mérséklődik az egyéb infrastruktúra szükségessége.
Amerikában a fentiek mellett gyakori ellenérv, hogy a napenergiához kapcsolódó termékek külföldi gyártmányúak. A SEIA szerint az Egyesült Államok ugyanakkor elég napelemet gyárt a haza kereslet 100%-ának kielégítésére, és a szükséges alkatrészek is egyre nagyobb arányban készülnek az országban.
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Pályázat indul energiatárolókra és napelemekre, részletek!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Megérkezett a hiányzó láncszem a fenntartható napelemes értékláncban
-
Zöldinfó7 óra telt el a létrehozás óta
Poloskák, csigák, dióburokfúrólégy? Itt a természetes védekezés eszköztára
-
Zöld Közlekedés3 nap telt el a létrehozás óta
Magyarország nem támogatja az uniós javaslatot a tíz évnél idősebb autók éves műszaki vizsgájáról
-
Zöldinfó4 óra telt el a létrehozás óta
A nádas titkai: tonnaszámra rejtett hulladék a Tisza-tó szigetein