Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Homokkal fűtenek egy finnországi várost

Létrehozva:

|

A tárolóban hónapokra képesek elraktározni az energiát 500-600 Celsius-fokos hő formájában.

A Vatajankoski finnországi szolgáltató és a szintén az országban működő Polar Night Energy startup egy homok alapú, magas hőmérsékletű energiatároló rendszert helyezett üzembe – számol be a PV Magazine. A megoldással szezonális alapon biztosíthatják a nyugat-finnországi Kankaanpää városának távfűtését. A tároló létesítmény egy, a Vatajankoski által üzemeltetett erőmű területén található, fűtőteljesítménye 100 kilowatt, energiateljesítménye pedig 8 megawatt. A rendszer egy 4-szer 7 méteres, acélból készült tárolóban helyezkedik el, és képes hónapokra elraktározni az áramot hő formájában, 500-600 Celsius-fokon. „A tároló építése jól sikerült, különös tekintettel arra, hogy a megoldás teljesen új” – nyilatkozta Markku Ylönen, a Polar Night Energy műszaki igazgatója. Mint hozzátette, némi nehézségek és késés ellenére mindent sikerült megvalósítani, és a homok már forró is. A Vatajankoski a tároló hőjét arra használja fel, hogy felmelegítse a szervereitől származó hulladékhőt.

Ezt az energiát táplálják a távhőhálózatban, ehhez azonban az kell, hogy először szezontól függően 75-100 Celsius-fokosra melegítsék fel az alapvetően nagyjából 60 Celsius-fokos hulladékhőt. A rendszer mérete több tíztől több tízezer köbméterig terjedhet. A homokot nemcsak a kankaanpääi projektnél használt hengerben, hanem akár a felszín alatt is tárolhatják. Utóbbi megoldással rengeteg helyet spórolhatnak, ami kifejezetten hasznos lehet az ipari telephelyeken. A tárolóban teljesen hétköznapi, speciális kezelésen nem átesett, száraz homokot alkalmaznak, a rendszer levegőt áramoltató csövekkel működik. Amikor a levegőt felmelegítik, a csövekbe bepumpálva eléri a homokot, 500-600 Celsius-fokosra hevítve azt.

Nem ez az első alkalom, amikor hasonló módszert dolgoznak ki. Korábban az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának Nemzeti Megújuló Energia Laboratóriuma és az olaszországi Magaldi Green Energy is előállt ilyen létesítmény ötletével.

 

Advertisement

 

 

Kép: Polar Night Energy

Zöld Energia

A napelem inverterek típusai

A napelemes rendszerek telepítésésnél az egyik legfontosabb komponens az inverter. Az inverter feladata, hogy az egyenáramot (DC), amit a napelemek termelnek, váltakozó árammá (AC) alakítsa, amit az otthoni elektromos hálózat használ.

Létrehozva:

|

Szerző:

Mi az inverter funkciója?

napelem inverter kulcsfontosságú szerepet játszik a napelemes rendszerek működésében. A fő feladata, hogy az egyenáramot váltakozó árammá alakítsa. Ennek hála a megtermelt energia közvetlenül felhasználható otthonunkban, vagy visszatáplálható az elektromos hálózatba. Az inverterek emellett számos más funkciót is ellátnak, például a rendszer teljesítményének nyomon követését és optimalizálását, valamint a biztonsági funkciók bebiztosítását.

Melyek az inverter típusai?

A string inverterek a legelterjedtebbek a napelemes rendszerekben. Ezek a fajták több napelem panelt kapcsolnak sorba (stringbe), és az így keletkező egyenáramot alakítják váltakozó árammá. Előnyük, hogy viszonylag olcsók és könnyen karbantarthatók. Hátrányuk, hogy egyetlen panel teljesítménycsökkenése az egész string teljesítményére hatással lehet.

A mikroinverterek minden egyes napelem panelhez külön kerülnek telepítésre, ezért minden panel egyedi teljesítményét alakítják át váltakozó árammá. Ez a megoldás nagyobb hatékonyságot biztosít, mivel egyetlen panel árnyékolása vagy hibája nem befolyásolja a többi panel teljesítményét. Hátrányuk, hogy drágábbak és bonyolultabb telepítést igényelnek.

hibrid inverterek olyan rendszerekben használatosak, ahol az energia tárolása is megvalósul. Ezek az inverterek nem csak az egyenáramot alakítják váltakozó árammá, hanem az energiatároló rendszerekkel is képesek együttműködni, például akkumulátorokkal. Ez lehetővé teszi az energia tárolását és felhasználását a napsütés nélküli időszakokban is.

Íme, néhány elismert név a témában!

A Huawei inverterei kiváló teljesítményt és megbízhatóságot kínálnak. Például a Huawei SUN2000-10KTL-M1 modell egy 10 kW-os inverter, amely ideális választás lehet nagyobb napelemes rendszerekhez. A SolarEdge inverterei fejlett technológiát és optimalizálást borítékolnak, amely lehetővé teszi a panelek egyedi nyomon követését és maximális teljesítményének elérését. A Growatt inverterei széles választékban elérhetők, és kedvező ár-érték arányt kínálnak. Ezek a típusok ideálisak lehetnek kisebb és közepes méretű napelemes rendszerekhez. A Solplanet inverterei megbízható teljesítményt és kiváló hatékonyságot garantálnak, főleg a lakossági felhasználók számára.

Advertisement

A megbízható inverterek és egyéb napelemes rendszerek komponenseinek beszerzésére tökéletes a Carbon Solar webshop. Itt széles választékban találhatók különböző típusú és teljesítményű inverterek, amelyek a rendszer hatékony működését és hosszú élettartamát biztosítják.

 

 

 

Partner hír (x)

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!