Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Mesterséges mederküszöbbel tartják vissza a sós tengervizet a Mississippi torkolatánál az alacsony vízállás miatt

Az amerikai hadsereg a sós tengervíz beáramlását megakadályozandó medergátat kezdett kialakítani hétfőn a Mississippi folyó torkolatánál a folyó rendkívül alacsony vízállása miatt.

Létrehozva:

|

Az amerikai hadsereg mérnöki hadteste a múlt héten jelentette be, hogy dolgoznak a terven, amelynek lényege, hogy kikotort folyami üledékből mintegy 500 méter széles vízalatti mederküszöböt alakítanak ki Myrtle Grove közelében, hogy elejét vegyék a sós tengervíz bejutásának a folyóba. Ricky Boyett, a New Orleans körzeti hadtest szóvivője elmondta, hogy a mederküszöb mintegy 12-15 méter magas lesz ott, ahol a víz mélység 30 méter körül van. Egy hétre van szükség ahhoz, hogy a mesterséges mederküszöb olyan magas legyen, ami már megakadályozza a tengervíz beáramlását a folyóágba. A létesítményt ideiglenesre tervezik, a Mississippi alacsony vízállásának idejére. A problémát elsősorban a lecsökkent vízhozam jelenti, a másodpercenkénti 8500 köbméter alatt a folyó sodrása nem tudja ellensúlyozni a tengervizet, amely így visszanyomja azt a torkolatban – magyarázta a szóvivő. A folyó hozama már több mint egy hete csak 5660 köbméter körül van ott, ahol a medergát épül. Az elmúlt nyár rendkívül száraz volt a Mississippi vízgyűjtő területén, ami miatt az Egyesült Államok meghatározó folyójának vízállása is lecsökkent, gondokat okozva a vízi áruszállításban is.

 

 

mti

Zöldinfó

AM: elfogadták a 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégiát

A 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégia átfogó keretet biztosít a hazai élővilág, a természeti erőforrások hosszú távú fennmaradásához és meghatározza a 2030-ig elérendő célkitűzéseket, valamint az azok megvalósítását szolgáló intézkedéseket – közölte az Agrárminisztérium (AM) kedden az MTI-vel.

Létrehozva:

|

Szerző:

Kiemelték: a stratégia olyan témákat helyez előtérbe, mint a védelemben részesülő területek hálózata, a természetes és természetközeli ökoszisztémákat károsító inváziós idegenhonos fajok visszaszorítása, illetve a fenntartható mezőgazdálkodás, erdőgazdálkodás, vad- és halgazdálkodás. A jelenleg elfogadott terv kiemelt feladatai közé tartozik továbbá a beporzók csökkenésének megállítása, az ökoszisztémák klímaváltozással szembeni ellenálló képességének javítása, a zöld infrastruktúra hálózat elemeinek fejlesztése, illetve a biodiverzitást veszélyeztető szennyezések mérséklése – írták a közleményben.

Hangsúlyozták, hogy a biológiai sokféleség az élővilág változatosságát jelenti, Magyarország sokszínű természeti értékeinek hosszú távú megőrzése pedig elengedhetetlen a jelen és a jövő generációk  jóllétének biztosításához. Emellett a biodiverzitás az élelmiszertermelés alapja, valamint nélkülözhetetlen a talajtermékenység és a beporzás biztosításában, a víz és a levegő tisztításában, miközben gyógyszer-alapanyagot és faanyagot is nyújt számunkra. Kiemelt szerepet játszik továbbá a katasztrófák, a járványok és betegségek elkerülésében, hatásainak enyhítésében, illetve a globális és a regionális klíma szabályozásában.

Magyarország egyedülálló és gazdag természeti értékei, a változatos adottságú és egyre többek által látogatott nemzeti parkok, a vadon előforduló, védett növény- és állatfajok és ezek természetes és természetközeli élőhelyei, az őshonos haszonállatok és növények, valamint az egyedi magyar táj és a hozzá kapcsolódó természeti és kulturális értékek mind hozzájárulnak Magyarország országimázsához – mutattak rá a közleményben. A természeti erőforrások védelme és a velük való bölcs gazdálkodás követendő elv, hiszen így biztosítható, hogy hosszú távon megmaradjon Magyarország gazdag és értékes természeti környezete és biodiverzitása, amely elengedhetetlen a magyar lakosság minőségi életéhez – tájékoztatott a szaktárca.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!