Zöld Közlekedés
3D-nyomtatóval gyártanak autót Amerikában

Mi lenne, ha nem milliárdos gyártósorokon készülnének az autók, hanem csak a tervrajzok között kéne válogatnunk? Az Oak Ridge-i amerikai nemzeti laboratóriumban (mely az energiaügyi minisztérium része) ilyesmivel kísérleteznek, 3D-nyomtatóval szeretnének autót gyártani – írja a USA Today.
A lap emlékeztet: az autógyártás meglepően hasonlóan indult, eredetileg személyre szabottan gyártották le a kocsikat az első megrendelőknek a készítők. A különbség az, hogy az autó akkoriban úri huncutság volt, most pedig épp az a forradalmi, hogy széles körben elérhetőek lesznek az egyedi darabok. A 3D-nyomtatás éppen berobban, mint a számítógép a nyolcvanas években. Fogalmunk sincs, a közeljövőben mi mindenre leszünk képesek ezzel a technológiával. – mondta James Earle mérnök, aki a projekten dolgozik. Az Oak Rigde elképzelésének része egyébként, hogy erősítsék az amerikai ipart és csökkentsék az ország energiafüggőségét.
Májusban készült az első
„Azzal kísérletezünk, hogy hogyan lehet a 3D-nyomtatást hatékonyan felhasználni a gyártásban” – mondta Brian Post kutató, aki szerint akár egy nagyságrenddel olcsóbban lehet így autót gyártani. Mivel a nyomtatás során az alapanyagot rétegről rétegre viszi fel a nyomtató egy felületre, sokkal kevesebb alapanyag veszik kárba, és a nagyon aprólékos részleteket is könnyebben tudja kezelni a technológia. A laboratóriumban egyébként nemcsak autókkal foglalkoznak, gyártanak például művégtagokat is.
Májusban nyomtatták ki az első autót, melyek neve Strati, és vázuk teljes mértékben Oak Ridge-ben készül. Júniusban ki is próbálták, Earle szerint sokkal jobban ment, mint gondolták. A kocsi 38 óra alatt készült el, hajtáslánca és felfüggesztése egy Renault Twizy-ből származik.
Meglepően halk volt, a vázból nem jön semmilyen zaj, mert egy darabból van.
– mondta Earle. A váz egyébként szénszálból készül. Az autóból összesen hármat nyomtatnak, a technológiát viszont más termékekre, így autókra is alkalmazni fogják.
forrás: index.hu

Zöld Közlekedés
Hatalmas akkumulátorgyár létesítését tervezi a Porsche
A Porsche, a Volkswagen konszern sportkocsikat gyártó leányvállalata jelentősen növelné kapacitását az elektromos autókban használatos akkumulátorok gyártásában.

A Porsche évi 10-20 gigawattóra áramtároló kapacitással rendelkező akkumulátorcellák előállítására alkalmas üzemberuházást tervez a következő években – jelentette be Lutz Meschke, a Porsche pénzügyi igazgatója szerdán a stuttgarti vállalat féléves eredménybeszámolója alkalmából tartott telefonos konferenciabeszélgetésen. A Porsche befektetőket is toboroz beruházási terve megvalósításához. “Egy 20 gigawattórás akkumulátorcella-üzem 2-3 milliárd eurós beruházást igényel” – mondta Meschke, hozzátéve, hogy a cég számára ez túl nagy pénzügyi terhet jelentene, ezért külső befektetőket is be kíván vonni.
A Porsche májusban teljes egészében átvette a korábban a Customcells vállalattal üzemeltetett Cellforce akkumulátorcellás közös vállalatot. A közös vállalat eredetileg 100 megawattóra kapacitást tervezett létesíteni egy Reutlingen és Kirchentellinsfurt közös ipari területén fekvő üzemben. A Porsche a nagyteljesítményű cellákkal kapcsolatos terveit a Volkswagen konszern akkumulátoros leányvállalatával, a Powerco-val együttműködésben valósítaná meg. A Cellforce és a Powerco együttműködése szinergikus előnyöket kínál – mutatott rá Meschke. Egyrészt a Powerco úgynevezett “egységcellát” tervez a konszern tömegmárkái számára kialakítani, másrészt a Volkswagen konszernnek részesedése van a svéd Northvolt akkumulátorgyártó vállalatban is, amellyel együtt nagyteljesítményű cellákat akarnak gyártani Észak-Svédországban. A Porsche akkumulátorcellákat gyártó üzemének a helyszínéről még nem született döntés – mondta Meschke. Megfogalmazása szerint ehhez “szépségversenyt” rendeznek majd európai országok, valamint az Egyesült Államok és Kanada bevonásával.
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés