Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

BEFEJEZŐDÖTT A HUSZÁR GÁL ISKOLA ÉPÜLETÉNEK ENERGETIKAI KORSZERŰSÍTÉSE

Létrehozva:

|

A Huszár Gál Gimnázium, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola energetikai korszerűsítése mintegy 84,5MFt uniós támogatás segítségével valósult meg.

A debreceni Huszár Gál Iskola sikeresen pályázott a KEOP-4.10.0/E/12, „Egyházi jogi személyek épületenergetikai fejlesztése megújuló energiaforrás hasznosításával kombinálva a konvergencia régiókban” című pályázati felhívásra.

A 2014. április 10-én indult beruházás keretében az épület homlokzatát 10 cm szigeteléssel látták el, a födém és a tetősík 15-15 cm szigetelést kapott. A homlokzati nyílászárók cseréje megtörtént, korszerű 0,8 hőátbocsátású nyílászárók kerültek beszerelésre. Ezenkívül az ingatlan tetejére 196 db 250 W-os napelem került felszerelésre, melyek invertereken keresztül táplálják a megtermelt energiát az intézmény áramhálózatába.

A kivitelezői munkálatok megvalósítása sikeresen lezajlott, a projekt 2014. október  31-én akadálymentesen lezárult. A fejlesztés hatására több mint felére csökken az épület teljes energiaköltsége, emellett az éves szinten elérhető energia-megtakarítás 474,73 GJ/év, az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkenése 65,37 t/év.

A beruházás a megújuló energiaforrások által hozzájárul környezetünk kíméléshez, és az intézményben dolgozók, tanulók komfort érzetének fokozásához.

A KEOP-4.10.0/E/12-2014-0040 azonosító számú, „Huszár Gál Iskola energetikai korszerűsítése” című projekt céljainak megvalósulásához az Európai Unió és a Magyar Állam 84.545.351 Ft támogatást nyújtott.

Advertisement

CIMG1850 CIMG1853 DSCF7424 DSCF7498 DSCF7505

Kedvezményezett elérhetősége:

Huszár Gál Gimnázium, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Cím: 4030 Debrecen, Diószegi út 21.
E-mail: huszargaliskola@freemail.hu
Telefon: 06-52-537-078
Honlap: www.huszargaliskola.hu

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!