Zöld Közlekedés
Ingyenes metróhasználatot szeretnének világszerte

Rengeteg nagyváros küzd a végeláthatatlan dugókkal és a rossz levegővel. A tömegközlekedés széleskörű népszerűsítése mindkét problémára megoldást nyújtana, próbálkozások pedig világszerte történnek.
A leggyorsabb, legtisztább városi tömegközlekedési eszköz a metró. A magas beruházási költség ellenére hosszútávon megtérül a kiépítés, hiszen nem rontja a város látképét, a teljesen elektromos földalatti közlekedés pedig teljesen környezetbarátnak mondható.
Bármelyik város hálózatát szeretnénk használni, az utazás első feltétele a jegyváltás. Különböző kedvezményekkel mindenhol találkozunk, elsősorban a kisgyerekek és nyugdíjasok azok, akik ingyen vehetik igénybe a szolgáltatást. Idén például Londonban nem csak a 6 év alattiak, hanem 11 éves korig terjesztenék ki az ingyenességet, az USA néhány államában testmagasságtól teszik függővé a jogosultságot.
Az utóbbi hónapokban nem sok jót hallunk az orosz kormány intézkedéseiről, pedig vannak építőjellegű ötletek! Az egyik moszkvai metróállomására egy olyan különleges masinát telepítettek, amely egy kis testmozgásért cserébe jeggyel honorálja a sportosabb utasokat. A Vystavochaya állomáson lévő automata 30 guggolást vár el 2 perc alatt, és már jön is az utazásra jogosító szelvény. A kezdeményezés fő célja, hogy rávegye az embereket a sportolásra és népszerűsítse a téli ötkarikás játékokat, melyet idén februárban rendeztek meg Szocsiban. Az orosz olimpiai bizottság elnöke szerint nagyon fontos rámutatni arra, hogy a téli olimpia nem csak egy nemzetközi verseny, amit nézhetünk a tévében, hanem egy olyan esemény is, ami be is vonja az embereket a sportos életmódba.
Pekingben a levegő szennyezettsége tartósan az egészségügyi határérték többszöröse fölött van, ennek következtében az iskolákban tanítási szüntetet rendeltek el, az idősebbeknek pedig azt javasolják, ne hagyják el otthonukat. A város vezetése rengeteg pénzt öl a folyamat visszafordítására, a belvárosi gyárépületeket leállítják, támogatják az elektromos autóvásárlásokat, népszerűsítik a tömegközlekedést. December elején 40 pekingi metróállomáson jelentek meg petpalack-visszaváltó automaták, a műanyaghulladékért cserébe – mennyiségtől függően – akár ingyen jegyhez is juthatunk. A gép 0,05 – 0,1 jüant von le egy palackért, ez a jegy árának 5 százaléka.
Az érintés nélküli kártyákkal (NFC) üzemeltett beléptető rendszerek itthon is kiépítés alatt állnak, San Franciscoban és New Jerseyben már jó ideje használják őket. A dolgot úgy kell elképzelni, hogy ha egy tízes “tömbjegyet” veszünk, kapunk egy chippel ellátott kártyát, a metrókapun való átlépéskor pedig eggyel nő a felhasznált utazások száma. Corey Benninger és Max Sobell biztonsági specialisták, akik könnyedén rámutattak a rendszer sérülékenységére: A beléptető kapu annyit vizsgál, van-e még a 10 lehetőségből hátra valamennyi, ha igen, átengedi az utast. Egy mobilalkalmazás segítségével egyszerűen nullázható a felhasznált utazások száma, így egy kártyával akár életünk végéig utazhatunk. Az akcióról egy videót is készítettek a kutatók, amivel demonstrálják, hogy a hekkelés nem elméleti, hanem valóban újraírhatóak az elektronikus bérletek. A trükközéssel több amerikai nagyvárosban is megkerülhető volt a rendszer, természetesen az “UltaReset” nevű alkalmazást már a felhasználók nem tölthetik le a telefonjukra.
Élete végéig ingyen utazhat a metrón az a mexikói gyermek, akit 22 éves édesanyja az állomás egyik peronján hozott világra. A kismama épp a korházba igyekezett, amikor megkezdődött a szülés, levezetésében metróalkalmazottak, rendőrök és mentők is segédkeztek. Miguel Angel Mancera polgármester a világhálón jelentette be, hogy a gyermeket egész életére felruházza az ingyenes metróhasználat jogával az összes mexikóvárosi vonalon. Egy utazás ára egyébként 3 pezóba – 55 forintba – kerül.
Minnesotában a Timberwolves futballrajongóknak kedveskedik a városvezetés, miszerint a hazai csapat mérkőzéseire ingyenes tömegközlekedést biztosít. Több metró és buszhálózat is használható, csupán a meccsre váltott jegyet kell felmutatni a vezetőnek vagy ellenőrnek. A játék kezdete előtt két órával már igénybe vehető a szolgáltatás, a meccs végeztével további két órán keresztül ingyenes haza utat biztosítanak.
forrás: hir24.hu

Zöld Közlekedés
Hidrogénhajtású kukásautót tesztelnek Bécsben
A Duna-szigeten kezdték el tesztelni az osztrák főváros első hidrogénhajtású hulladékgyűjtő járművét.

Az elektromos kukásautóhoz képest kétszer akkora távot tud megtenni és gyorsabb a tankolása is. Mindkét haszongépjármű-típus tesztjét tudományosan követik. Melyik a jobb – az elektromos vagy a hidrogénhajtású? – a kérdés nem csak a személyautóknál, de a nehézgépjárműveknél is aktuális. Hogy választ kapjon a kérdésre, az osztrák főváros a meglévő két elektromos kukásautó mellett a napokban egy hidrogénhajtású hulladékgyűjtő jármű tesztjét is megkezdte. A forradalmi kukásautó a Duna-szigetet járja, és a kommunális hulladék valamint a sárga kukák ürítését végzik vele. A csupán prototípusként létező jármű egyik előnye – az alváz a Mercedestől, a felépítmény a Stummertől van –, hogy a vezetőfülke alacsonyan van, így a sofőr pontosan látja, van-e gyalogos, biciklis az induló jármű előtt. Különösen fontos szempont ez, mivel a Duna-sziget a bécsiek egyik kedvelt pihenőhelye, ahova sokan járnak sétálni, biciklizni, futni.
A 85 kilowattórás akkumulátort menet közben két, egyenként 30 kilowattos üzemanyagcella tölti. Nemcsak a jármű meghajtása, de a hulladékgyűjtő edények kiürítése és a hulladék tömörítése is elektromosan zajlik. A 17 tonna önsúlyú jármű 23 köbméternyi szemetet tud begyűjteni és körülbelül 160 kilométer a gyűjtőjárata hossza. Ezzel kétszer akkora területet tud ellátni, mint a Bécsi Köztisztasági Vállalat elektromos kukásautója és gyorsabb a tankolása is. A hidrogénhajtású kukásautó egy dízeles járművet váltott le, így sokkal csendesebb, tisztább és biztonságosabb, mint hagyományos elődje. Tankolni a Wien Energie Floridsdorfban található hidrogénkútjához jár, ahol zöldhidrogénnel töltik fel.
A tesztüzemet a Bécsi Műszaki Egyetem követi nyomon, hogy a végén eldönthessék, az elektromos vagy a hidrogénhajtású kukásautó praktikusabb-e Bécs számára. Vizsgálják a járművek és az akkumulátorok viselkedését küldönböző hőmérsékleteknél, különböző távokon illetve különböző típusú hulladékok esetén. Az osztrák főváros célja, hogy lehetőség szerint már 2030 előtt klímasemlegesre cserélje a város 3.100 járműből álló járműparkját. Az alternatív hajtású járművekre váltás különösen a haszon- és nehézgépjárművek esetén jelent nagy kihívást.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
WMO: ötven év alatt több mint kétmillióan haltak meg a szélsőséges időjárási, éghajlati és vízzel kapcsolatos katasztrófákban
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Elegáns napelemes cserepet mutattak be
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Terepmotorosok veszélyeztetik a természetvédelmi területeket Erdély több megyéjében
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás óta
Áder János: az alapvető erőforrásokkal bánunk a legfelelőtlenebb módon
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Árcsökkentésre készül több mint 150 német energiaszolgáltató
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés